Patříte k milovníkům dobrých vín a dopřáváte si je pravidelně? Tak potom zbytečně nevyhazujte korkové zátky od lahví. Jedná se o příjemný přírodní materiál, který ještě jistě využijete. Nejen na jednoduché domácí dekorace, ale i na zajímavé bytové doplňky. Na internetu jich najdete přehršel. Jak špunty využít právě teď k podzimní výzdobě?

Jak můžete využít korkové špunty? Na to se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Špunty schraňujte

Jakmile si načnete novou lahev vína, pokaždé korkový špunt uschovejte místo toho, aby skončil v odpadkovém koši. Ve chvíli, kdy jich budete mít větší množství, můžete z nich začít vyrábět užitečné a designově zajímavé věci. Přírodní korek je totiž tvárný materiál, který navíc výborně vypadá. Můžete je nechat v přírodním odstínu, ale také nabarvit.

Rustikální váza

Momentálně si můžete přinést z procházky přírodou mnoho krásných podzimních lučních květin a trav, stejně tak větvičky s různě zabarveným listím a často i s pestrobarevnými plody. Není nic lepšího, než naaranžovat je do vázy, která bude s podzimními odstíny korespondovat. Stačí si takovou vázu jednoduše vyrobit.

Jako základ vám postačí obyčejná prázdná vyšší plechovka nebo zavařovací sklenice. Pomocí tavné pistole přilepte každý špunt na povrch nádoby a slepte i jednotlivé kusy vedle sebe. Lepit špunty můžete jak svisle, tak i vodorovně a pustit se můžete i do různých mozaiek a ornamentů. Podobným způsobem si můžete odekorovat i venkovní květníky a truhlíky.

Korkový věnec či srdce na dveře

Korkové špunty můžete využít i k ozdobě vchodových dveří. Lze vyrobit klasický ve tvaru kruhu, ale stejně tak si můžete udělat tolik oblíbené srdce. Pokud se pustíte do výroby věnce, jako základu lze použít kruh ze slámy či polystyrenu a špunty ho postupně oblepit.

Na druhém typu vám budou držet lépe, když předem povrch lehce zdrsníte smirkovým papírem. Při výrobě věnce z korkových špuntů ale nepotřebujete nutně korpus. Když máte zátek dost, můžete si z nich základ sami slepit.

A jak na výrobu srdce?

Nejprve si vystřihněte srdce z pevného kartonu nebo jej vyřežte z překližky. Následně můžete začít plochu polepovat špunty. Pokud máte špunty od červeného vína, můžete srdce díky mnoha barevným odstínům zátek různě vystínovat.

Krmítko

Z korkových špuntů si můžete vyrobit i designovou ptačí budku na zahradu. Jedná se o vhodný materiál, který je poměrně odolný. Budka bude mít přírodní ráz a zapadne do každé zahrady.

Související články

Zdroje: www.thriftydecorchik.com, www.diycesky.cz, www.otevrenysuplik.cz