Jakmile si koupíme novou věc a začneme ji používat, bude postupně ztrácet na ceně. V jednu chvíli se může zdát, že nemá cenu ji doma uchovávat, ale když tohle období překonáme a zapomeneme na ni na dost dlouho, může se stát, že její cena znovu začne stoupat a začnou se o ni zajímat lidé, kteří milují starožitnosti. Ve starých domech po babičce nebo i v těch, které jsou na prodej k rekonstrukci, bývá takových věcí nepřeberné množství. O které je nyní největší zájem?

Další inspiraci k hledání skrytých pokladů můžete načerpat ve videu:

Zdroj: Youtube

Zlatá sedmdesátá léta

Obecně je možné konstatovat, že ve světě “letí sedmdesátky”. Vzpomínky na sedmdesátá léta, tedy dětství dnešních padesátníků, jsou momentálně hnacím motorem mnoha nakupujících a ceny drobností, které tyto roky připomínají, se mohou vyšplhat poměrně vysoko.

Nemusí to přitom být jen hrníček s medvídkem, který byl maskotem tehdejší moskevské olympiády, ale jsou to třeba i tehdejší sady stavebnic Lego nebo dobové figurky ze Star Wars nebo Star Treku. Zpeněžit se dokonce dají i tehdy tak obdivované plechovky od nápojů s původními potisky.

Pokud náhodou některou z takových věcí vlastníte (a už o ni nestojíte), je dobré poptat se znalce na odhadovanou cenu. Možná budete velmi překvapeni. Když se navíc pokusíte o prodej v internetové aukci, může se její cena vyšplhat ještě výše, než byl původní předpoklad. A to už za trochu snahy stojí.

Zkuste třeba lampičku nebo dokonce oblečení

Nejsou to ale jen hračky, které se dají výhodně prodat. I když se to nezdá, bez šance není ani oblečení nebo nábytek a bytové doplňky z té doby. Třeba taková obyčejná lampička typu Brusel může udělat ještě hodně radosti.

Stále jsou mezi námi lidé, kterým se v té době dobře žilo a chtějí se tak trochu vrátit v čase. Proč jim to nedopřát, když sami třeba o sektorovou obývací stěnu nebo klasickou plechovou kuchyňskou linku nestojíme?

Poválečné kusy

Ačkoliv sedmdesátá léta nyní vedou, je možné výhodně prodat i o něco starší kousky z poloviny minulého století. V tomto případě bychom se mohli zaměřit hlavně na nábytek, který měl v té době skutečně charakteristické rysy. Může jít o klasická křesla typu Brusel s oblými područkami, kuchyňské kredence nebo skleníky, židle a další kusy, které někde mohou překážet a jinde se dostanou na čestné místo.

Nevkus nebo historie?

Do začátku druhé poloviny minulého století patří také z dnešního pohledu kýčovité předměty, které jsou ale pro sběratele mnohdy cenností. Nejrůznější sošky i podivně tvarované vázy, byť by pocházely ze sériové výroby, mohou udělat ještě velkou radost kupujícímu i těm, kteří za ně utržené peníze využijí podle svého rozhodnutí.

10 věcí, které teď „frčí"

Zde je seznam 10 potenciálních kandidátů na nejlepší prodeje:

1. Vinylové desky

Staré gramofonové desky mohou být cenné, zejména vzácné edice nebo desky od slavných interpretů.

2. Retro nábytek

Nábytek ve stylu Brusel ze 60. a 70. let, jako jsou sedačky, stoly, skříně a lampy, má zvýšenou poptávku mezi sběrateli a milovníky vintage designu.

3. Staré hračky

Některé staré hračky, jako jsou modely aut, panenky nebo hračky s původními krabicemi, mohou být mezi sběrateli velmi ceněny.

4. Retro oblečení a doplňky

Oblečení, boty, kabelky a doplňky ze starých dob mohou být považovány za módními kousky a bývají vyhledávány v oblasti vintage stylu.

5. Staré knihy a komiksy

Vzácné knihy, komiksy nebo časopisy ze 60. a 70. let mohou být cennými sběratelskými předměty.

6. Retro spotřebiče

Staré spotřebiče, jako jsou mixéry, kávovary, žehličky nebo televize či radiopřijímače mohou mít dekorativní hodnotu a být funkčními kousky na prodej, které dobře prodáte.

7. Vintage šperky

Šperky ve stylu 60. a 70. let mohou být oblíbenými kousky mezi milovníky retro módy.

8. Staré počítače a technologie

Některé staré počítače, herní konzole nebo technologické přístroje z tohoto období mohou mít mezi sběrateli digitálního vybavení velkou cenu.

9. Retro plakáty a reklamy

Staré plakáty, reklamní materiály a tisky mohou mít vysokou cenu jako sběratelské kousky.

10. Staré automobilové součástky

Pokud máte někde v garáži staré automobilové díly nebo doplňky, které se používaly ve 40. až 70. letech, mohou být mezi sběrateli a nadšenci do starých vozidel ceněny velmi vysoko.

Hodnota těchto věcí závisí na jejich stavu, vzácnosti a poptávce na trhu. Před prodejem zkuste získat odbornou radu na internetu nebo ve vetešnictví.

Máte podobné poklady doma nebo třeba na chalupě a chodíte kolem nich bez zájmu? Třeba se dají výhodně prodat. Stačí se na ně jen podívat jinýma očima.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Zdroje: bhg, deal.town