O zateplení uvažujeme nejčastěji v okamžiku, kdy se snažíme najít prostor pro úspory v nákladech na vytápění či chlazení. Nebo také při stavbě nového domu. Jenže co si budeme nalhávat, přesně to jsou okamžiky, kdy je rozpočet obvykle pořádně napjatý. Jenže pozor, šetřit na snaze ušetřit se nemusí vždycky vyplatit a někdy je opravdu mnohem rozumnější dát na (placenou) radu odborníka než se snažit přenést na vlastní dům zkušenosti odjinud. On totiž každý dům je jiný, a co funguje na jednom místě, nemusí fungovat u vás. Máme pro vás šest věcí, na které byste si měli rozhodně dát pozor.

1. Tohle má kamarád, to bude fajn

Při zateplování domu se určitě vyplatí vyslechnout kladné reference svých přátel – například při výběru firmy, která bude zakázku realizovat. Nemusí ale platit, že výběr materiálů a postupů je vždy optimální převzít tak, jak je má někdo jiný. Zateplení domu není práce „přes kopírák“, která představuje prosté oblepení

domu polystyrenem. Musíte přihlédnout ke konkrétní nemovitosti. Z jakého materiálu je postavena? Jinak se bude zateplovat dřevostavba, jinak cihlový dům.

Máte problémy s vlhkostí? Pokud sáhnete bezmyšlenkovitě po nejlevnějším produktu, mohou vám plesnivět zdi v jedné místnosti za druhou.
Poraďte se, zda je pro vás vhodnější difuzně uzavřená či otevřená varianta. V první variantě jde o polystyren. V jeho případě je vhodné mít konstrukci odolnou proti prostupu vlhkosti a omezit výskyt vlhkosti v interiéru – například lepším větráním kuchyně a koupelny. U otevřených variant se bavíme o různých vláknech - minerálních, skelných… K nim je nezbytné zvolit vhodnou omítku, difuzně propustnou. Pro lepší výběr zvažte následující trojkombinaci: ÚSPORA – INVESTICE – TECHNICKÁ NÁROČNOST. Pokud budete muset například navíc řešit systém mikroventilací a rekuperace, vedlejší náklady se mohou vyšplhat do nerentabilních výšin.

2. Rovnou zeď aby pohledal

Na první pohled to nemusí být znát, ale pokud žijete ve svépomocně stavěném nebo starším domě, pravděpodobně se budete potýkat s nerovností zateplovaného povrchu. Tenhle problém se nevyplatí ignorovat. Pokud nalepíte izolaci na takovouto omítku, může se docela snadno stát, že se pod ní kvůli nerovnostem udělá „bublina“ a nové zateplení v nejhorším případě i spadne! Pro úchyt zateplení je proto vhodné (a často i nutné) použít hmoždinkové kotvy. Levnější jsou plastové, dražší ocelové. Ty b

udete potřebovat pro izolace nad 20 centimetrů tloušťky.

3. Kočkopes nefunguje

Každá v kosmetice zběhlá žena vám potvrdí, že při péči o pleť je nejlepší volit kvalitní produkty od jedné společnosti, aby se vzájemně doplňovaly. Jak to souvisí se zateplením? Filozofie celé věci je úplně stejná. Pokud máte čas hledat zvlášť jednotlivé kompozity, abyste ušetřili, raději věnujte čas něčemu užitečnějšímu. Dnešní technologie fungují v dokonalé souhře a neudělá-li někdo chybu při jejich aplikaci, dostanete zateplení, které vydrží a funguje. Pokud ale složíte „kočkopsa“ z několika různých certifikovaných systémů, pravděpodobnost problémů do budoucna může stoupat.

4. Nezapomínejte na sokl

Pokud se pustíte do zateplení staršího domu, je zřejmě jasné, že pro funkčnost je třeba izolovat všechno – strop (či střechu), zdi… Ale zkusili jste se někdy projít po venkově a sledovat, jak probíhá zateplování domů? Vždyť zateplení často končí u soklu! Taková práce je zcela neefektivní. Pro spodní část domu bývá vhodná nenasákavá izolace, obvykle jde o speciální polystyren. Izolaci založte na zakládací liště umístěné na předělu soklu a běžné fasády.

Na chybování tu není místo. Desky jsou překvapivě přesně řezané, pokazíte-li založení, nesedne vám izolace o kus výš. Možná si ťukáte na čelo, jak někdo může vynechat ze zateplení sokl. Jenže dům mívá i celou řadu problematičtějších koutů. Zabrat vám dají balkony, lodžie a terasy. Pokud stavíte novostavbu, myslete na zateplení již nad projektem – použijte prvky přerušující tepelné mosty. Skutečným oříškem, který se vyplatí svěřit

profesionálům, jsou pak takové maličkosti, jako třeba ukotvené zábradlí. Řešení obvykle skýtají tepelně izolační prvky, které termicky přeruší stavební konstrukci v místě materiálního přechodu.

5. Pozor na slunce

Mnoho kutilů, kteří se rozhodnou pustit do zateplení sami, netuší, že některé izolace poškodí i přímý sluneční svit. Při jejich využité je před aplikací finální omítky dobré mít odstíněné lešení. Tenhle problém se týká hlavně šedého polystyrenu. UV záření způsobí sublimaci, deska se vám v podstatě ztenčí. Přímé ostré slunce škodí i lepící stěrce. Místo rovnoměrného zrání vyschne příliš rychle a nedojde tak k plnohodnotné chemické reakci, která ji učiní pevnou a odolnou na další desetiletí. Pravděpodobně se časem začne drolit. Řadě podobných problémů se dá předejít využitím fasádních desek s nástřikem.

6. S lepidlem opatrně – a pod dozorem

Asi nejčastější chybou v rámci nedodržení správného technologického postupu při zateplení je práce s lepidlem. Desky se často dočkají stěrkování, takže se lepidlo zatlačí do vlákna a poničí ho. Časem tak mohou vrstvy postupně opadávat. Izolant navíc bývá často lepen sráz, a ne na vazbu. Pokud zateplení neplánujete svépomocně, vyplatí se připlatit si zkušený stavební dozor, který všechny nedostatky podchytí. Ostatně, někdy stačí pouhá jeho přítomnost k tomu, že jde vše jako na drátkách.