Chcete mezonetový byt? Známe jeho pro i proti
20. 4. 2017

Chcete mezonetový byt? Známe jeho pro i proti

Toužíte po domě, ale zároveň se nechcete vzdát života ve velkoměstě? Pak odpovídáte profilu lidí, kteří častěji zakotví v mezonetovém bytě. Má však tohle bydlení kromě uspokojení vlastního vkusu nějaké výhody?

Kdo bydlí v mezonetovém bytě, bydlí v domečku. Alespoň z lingvistického hlediska. Označení mezonet totiž pochází z francouzského maisonette, tedy domeček. Obvykle jde o velkometrážní byt s vestavěným dalším patrem, stejně tak ale mezonet může vzniknout propojením dvou nad sebou ležících bytů. Jen výjimečně má mezonetový byt více, než dvě podlaží. Zatímco v našich končinách je pojem mezonet poměrně jasně vymezen, v anglosaských zemích s ním můžete mít problém. Za mezonetové bývají často označovány úzké řadové domky obývané dvěma rodinami – první bydlí v přízemí, druhá v patře. Každá má vlastní vchod.  Obvyklý je i model, ve kterém je patro určeno k žití a spodní číst zaujímá provozovna (například obchod). Tenhle model bydlení má své kořeny již ve viktoriánské éře.Tenhle luxusní mezonet "ulovil" fotograf v Petrohradu. Skleněné schodiště a bazének spolehlivě zvedají cenu bytu.

Proč jsou mezonety v mrakodrapech?  

Bydlení v mezonetu má bezesporu své kouzlo. Jenže také řadu nevýhod. Většina majitelů těchto bytů si pochvaluje striktní rozdělení společenského prostoru od toho „intimního“. Kuchyně, jídelna, obývací pokoj (případně toto všechno spojené v jednu místnost) a toaleta mají své místo dole. Horní patro je vyhrazeno spaní a nechybí v něm samozřejmě druhé wc a koupelna. Americké byty v mrakodrapech budované rovnou jako mezonety a prodávané za částky, které většině našinců vyrazí dech, tak nějak patří k životu na vysoké noze. O těch v novostavbách či po velkých rekonstrukcích to platí často i u nás. Praktický přínos je přitom takřka nulový. Hovoří se o lepší akustice a výhledech o patro výše, kde je ložnice, ale rozdíl je ve skutečnosti minimální.Je-li horní část mezonetu pod střechou, dobře ohlídejte její tepelnou izolaci. Jinak se v létě upečete...

Hanopis na schody do ložnice 

Ze stavařského hlediska je mezonet skvělou volbou při rekonstrukci objektů s vysokými stropy. Může jít o haly nebo staré půdy. Budování takových prostorů v novostavbě je jen věcí luxusu a uspokojení svého vkusu. Jinak skýtá samé nevýhody. Mezonetovému bydlení brzy spílají rodiče batolat i malých dětí, a stejně tak senioři, pro které se s přibývajícími křížky každé schodiště stává noční můrou. To si ale mladý člověk se zdravými koleny málokdy zavčas uvědomí…

Jak obejít stavební zákon? Mezonetem...

Pokud má mezonet druhé patro jen v části prostoru, bude vám zespodu v zimě unikat teplo.A naopak, mezonet bývá někdy jedinou možnou volbou k příjemnému žití. Například, když se podaří získat dva malé byty nad sebou. Anebo při rekonstrukci podkroví či budování nadstavby na ploché střeše. A mimochodem, pokud jde o rekonstrukce půd, je to právě mezonetové řešení, které může ušetřit. Pokud se chystáte na půdu expandovat z bytu hned pod ní, máte možná vyhráno. Většina půdních vestaveb totiž potřebuje výtah – od pátého nadzemního podlaží ho při vybudování bytu budete podle zákona potřebovat. To se ale netýká mezonetů, je-li jejich spodní patro (alespoň jedna místnost) ve čtvrtém podlaží, tedy třetím patře. Že se vás tato možnost netýká a vybudování výtahu je k rekonstrukci půdy nad vaše možnosti? Pak byt zřejmě neprojde kolaudací. Leda, že byste jej měli jen jako ateliér.  

Autor Adriana Vojtíšková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS