Kdo bydlí v mezonetovém bytě, bydlí v domečku. Alespoň z lingvistického hlediska. Označení mezonet totiž pochází z francouzského maisonette, tedy domeček. Obvykle jde o velkometrážní byt s vestavěným dalším patrem, stejně tak ale mezonet může vzniknout propojením dvou nad sebou ležících bytů. Jen výjimečně má mezonetový byt více, než dvě podlaží. Zatímco v našich končinách je pojem mezonet poměrně jasně vymezen, v anglosaských zemích s ním můžete mít problém. Za mezonetové bývají často označovány úzké řadové domky obývané dvěma rodinami – první bydlí v přízemí, druhá v patře. Každá má vlastní vchod. Obvyklý je i model, ve kterém je patro určeno k žití a spodní číst zaujímá provozovna (například obchod). Tenhle model bydlení má své kořeny již ve viktoriánské éře.

Proč jsou mezonety v mrakodrapech?

Bydlení v mezonetu má bezesporu své kouzlo. Jenže také řadu nevýhod. Většina majitelů těchto bytů si pochvaluje striktní rozdělení společenského prostoru od toho „intimního“. Kuchyně, jídelna, obývací pokoj (případně toto všechno spojené v jednu místnost) a toaleta mají své místo dole. Horní patro je vyhrazeno spaní a nechybí v něm samozřejmě druhé wc a koupelna. Americké byty v mrakodrapech budované rovnou jako mezonety a prodávané za částky, které většině našinců vyrazí dech, tak nějak patří k životu na vysoké noze. O těch v novostavbách či po velkých rekonstrukcích to platí často i u nás. Praktický přínos je přitom takřka nulový. Hovoří se o lepší akustice a výhledech o patro výše, kde je ložnice, ale rozdíl je ve skutečnosti minimální.

Hanopis na schody do ložnice

Ze stavařského hlediska je mezonet skvělou volbou při rekonstrukci objektů s vysokými stropy. Může jít o haly nebo staré půdy. Budování takových prostorů v novostavbě je jen věcí luxusu a uspokojení svého vkusu. Jinak skýtá samé nevýhody. Mezonetovému bydlení brzy spílají rodiče batolat i malých dětí, a stejně tak senioři, pro které se s přibývajícími křížky každé schodiště stává noční můrou. To si ale mladý člověk se zdravými koleny málokdy zavčas uvědomí…

Jak obejít stavební zákon? Mezonetem...

A naopak, mezonet bývá někdy jedinou možnou volbou k příjemnému žití. Například, když se podaří získat dva malé byty nad sebou. Anebo při rekonstrukci podkroví či budování nadstavby na ploché střeše. A mimochodem, pokud jde o rekonstrukce půd, je to právě mezonetové řešení, které může ušetřit. Pokud se chystáte na půdu expandovat z bytu hned pod ní, máte možná vyhráno. Většina půdních vestaveb totiž potřebuje výtah – od pátého nadzemního podlaží ho při vybudování bytu budete podle zákona potřebovat. To se ale netýká mezonetů, je-li jejich spodní patro (alespoň jedna místnost) ve čtvrtém podlaží, tedy třetím patře. Že se vás tato možnost netýká a vybudování výtahu je k rekonstrukci půdy nad vaše možnosti? Pak byt zřejmě neprojde kolaudací. Leda, že byste jej měli jen jako ateliér.