Co změnit, když dům dozrál do rekonstrukce
9. 10. 2018

Co změnit, když dům dozrál do rekonstrukce

Domy stárnou stejně, jako stárneme my lidé. Někdo rychleji, jiný pomalu, ale na každém se časem projeví nějaké ty bolístky a zdravotní problémy. I naše domy už po letech trpí neduhy. Co je třeba změnit, aby se nám bydlelo zase o něco lépe? Musí to být vždy přímý zásah do stavební konstrukce, co pozvedne naše bydlení o nějaký ten stupeň výše?

Zásah do stavebních konstrukcí

I když neoblíbené, přesto obvykle nutné. Tak by se dal shrnout vztah k zásahům do samotných stavebních konstrukcí. Právě tyto zásahy v sobě skrývají velký potenciál na vylepšení domu. Zaměříme-li se na výměnu oken, uvědomíme si, že dnes okna již zdaleka nepředstavují takový problém jako v minulosti. Díky dvojsklům a trojsklům jsou úniky tepla zcela minimální, a to i u velkých francouzských oken. Jen musíme mít na paměti, že probourání velkých oken vyžaduje kvalitní nové překlady. A když jsme u těch úspor, aplikace systémových překladů vám může zajistit další úspory, neboť mají integrovaný prostor pro venkovní žaluzie. A ty, jak známo, zamezují v létě přehřívání interiéru.

Rekonstrukci potřebuje dům obvykle již po dvou desetiletích užívání.

Příčky a zásuvky

V rámci domovních úprav se možná budete chtít pustit do přesouvání nebo dokonce bourání příček. Díky moderním sádrokartonům můžete mít za víkend úpravy hotové. Barvy sádrokartonových desek vám napovědí, kterou kde využít díky jejich přidané hodnotě. Bílý sádrokarton využijete pro stropní podhledy, předstěny nebo dělící příčky. Dá se navíc i ohýbat. Hodí se pro suchou výstavbu. Modré sádrokartonové desky jsou ideální jako protihluková zábrana, navíc jsou odolné i proti požáru. Zelený sádrokarton skvěle odolává vlhku. Je tedy ideální pro koupelny, sušárny, toalety a kuchyně. Pro sprchový kout sádrokartonovou příčku pouze vylepšíte nátěrem stěrkovou izolací. Zvýšenou protipožární odolnost nabízí růžové sádrokartonové desky. Využijte je tedy v blízkosti krbů, u otevřených krbových kamen a všude tam, kde je koncentrováno velké množství elektrospotřebičů.

Zateplení lze provést zevně i vnitřně.

Izolací k zateplení

Jednou z nejčastějších rekonstrukcí starších domů je izolace nebo přeizolování základů. Dozateplení, čili přidání izolantu přes vrstvu stávající izolace, bývá obvykle nejjednodušší možností provedení. Podkladem pro dozateplení by měla být ekonomická rozvaha, jestli má taková investice smysl a vrátí se. Měli byste zvážit také to, zda se spíše více nevyplatí investice do tepelného čerpadla než do zateplení a nového kotle. Máte-li dosud nezateplené podkroví, zvažte i tuto investici. Provést můžete jak tepelnou izolaci, tak izolaci proti kondenzující vodě.  

Rekonstrukce podlah je velmi častá a obvykle i nutná.

Vezměte to od podlahy

Podlahy a materiály na ně využívané se v poslední době změnily pravděpodobně nejvíce. Velké změny byly jak konstrukční, tak vzhledové. Všechny typy podlahových krytin, nejen plovoucí podlahy, se kvalitativně posunuly výrazně dopředu. Pokud padlo vaše rozhodnutí i na změnu podlahy, počítejte s tím, že bude pravděpodobně nutná i výměna dveří. Nejedná se jen o výškově stejnou pozici dveří a podlah, ale také o to sladit dveře s podlahou vizuálně.

Potřeba odhlučnění aneb nutnost zbavit se vlhkosti v domě nás také přivádějí často k rekonstrukci.

Co ještě zvážit

V rámci úprav domu zvažte také možnost předělat rozvody elektřiny tak, aby vám celkově lépe vyhovovaly. Budete-li měnit příčky, nezapomínejte na statiku místností. Zahrňte do svých plánů třeba i orientaci jednotlivých pokojů vzhledem ke světovým stranám. Nezapomeňte využít oblíbené dotace Nová zelená úsporám. Můžete je uplatnit například při výměně neekologického zdroje tepla za efektivní a ekologicky šetrný zdroj. Neopomeňte prohlédnout střechu a komín. I na nich se za roky užívání mohla projevit snížená životnost. Je možné, že komín bude potřebovat nově vyvložkovat. A co se týče jednoduché izolace, nejrychlejším typem střešní izolace je izolace nadkrokevní. I když střešní krytina zůstane stávající, složíte ji jednoduše na hromady a můžete se pustit do izolace. Po několika desetiletích užívání domu mohou mít odslouženo také schody, kuchyňská linka, případně vestavné skříně.  

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS