Decking: využití tropických dřevin bangkirai, merbau a cumaru
26. 8. 2013

Decking: využití tropických dřevin bangkirai, merbau a cumaru

Čím tvrdší dřevo, tím lépe odolává dešti, mrazu, slunci i větru. Dřeva z tropických oblastí jsou až třikrát tvrdší než dub. Oproti dřevinám mírného pásma ovlivňuje změna počasí jejich objem jen minimálně.

Rošty z tropických dřevin (tzv. decking) můžeme například položit jako podlahu na terasu a kolem bazénu, nebo je postavit jako zástěny u altánů a pergol. Možností je nepřeberně. Výhodou je pěkný vzhled a velice dlouhá životnost. 

Jak při pokládce postupujeme?

Plochu opatříme drenáží (např. štěrkem), zpevníme ji a vyrovnáme, položíme podkladní hranoly a na ně přišroubujeme prkna. Ta mají po obou stranách protiskluzovou úpravu z jemného nebo hrubého drážkování, proto je prakticky jedno, kam která strana přijde.

tropické dřevo

Mezi prkny však musíme nechat čtyř až osmimilimetrové mezery, aby se dřevo při změnách teplot nekroutilo (v létě sesychá a v zimě či na jaře nabobtnává). Podkladní hranoly volíme z téhož materiálu. Běžné dřevo (např. ze smrku nebo borovice) by totiž už po několika letech začalo ztrácet své vlastnosti a podlahu bychom museli celou předělat. S hranoly z exotických dřevin nic takového nehrozí.

Předvrtáme otvory a ve vzdálenostech asi 500 mm prkna přišroubujeme nerezovými zápustnými vruty minimálně 5x50 mm (pozinkované vruty nejsou vhodné).

Některé systémy nabízejí tzv. neviditelné uchycení — k nosným hranolům se přišroubují plastové spojky, do kterých se jednotlivá prkna pak upevní bočními drážkámi.

Ceny prken ze dřevin tropických oblastí začínají zhruba na 1100 Kč za m² a hranolů na 130 Kč za běžný metr. Lze je také objednat i s pokládkou na klíč.

Podlahy nebo zástěny před a po zimě (optimální je 3 až 4x ročně) ošetřujeme speciálními lněnými oleji, které dřevo impregnují a zpomalí přirozený proces stárnutí.

tropické dřevo, decking

Ze kterých st­romů jaké dřevo a odkud?

Dřeviny mají podobné vlastnosti, proto je spíš vybíráme podle barvy a kresby než podle stromů, ze kterých pocházejí. Na trhu jsou například: 

Bangkirai — stromy (Shorea laevis) rostou v Indonésii; dřevo je tvrdé, pružné a odolné, světle až středně hnědé, místy žlutavé.

Cumaru — stromy (Dipteryx odorata) rostou v Brazílii, Venezuele a v Kolumbii; dřevo je těžké, pevné, tvrdé a žlutohnědé s nazelenalým žíháním. Někde je k dostání pod názvem brazilský teak.

Garapa — stromy (Apuleia leiocarpa) rostou v Brazílii, dřevo je těžké, tvrdé, hnědé, žlutohnědé nebo oranžově hnědé. Říká se mu také brazilský jasan.

Tabebuia rosea

Ipe — stromy (Tabebuia heptaphylla) rostou v Argentině, Brazílii nebo Paraguay; dřevo je těžké, velmi pevné a houževnaté, má barvu hnědočernou až olivově hnědou s jemným žíháním.

Macaranduba — stromy (Manilkara huberi) rostou převážně v Brazílii; dřevo je velmi těžké a odolné, je hnědé dočervena nebo dofialova a tmavě žíhané.

Merbau — stromy (Intisia bijuga) rostou převážně v Indonésii, v Barmě, Vietnamu nebo v Kambodži; dřevo je tvrdé, nesesychá a je odolné, barvu má světle nebo tmavě hnědou až načervenalou s jemnými žlutými žilkami, je slabě lesklé.

Foto Mouse Oleum, s. r. o.

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Nátěr olejem

(Honza Dlouhý), 24. 9. 2010, 23:41

Je pravda, že se tyto dřeva musejí natírat olejem, protože jinak to dřevo trpí a vypadá nehezky. Já používám Pflege Ol od Remmersu, který jsem koupil na drevobarvy(tecka)cz. Jen člověk musí počítat s tím, že se olej musí obnovovat každý rok.

RE: Nátěr olejem

(Pepa Krátký), 25. 9. 2010, 09:49

Pozor na ceny a hlavně na korektnost. Mám s tím doporučením dost špatnou zkušenost.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS