V první řadě si je nutné ujasnit, zda vám nebude chybět vana – a co si budeme nalhávat, jen menší procento z nás má koupelnu (nebo dokonce dvě) tak velkou, aby se tam vešlo komfortně oboje. Vana přijde vhod, pokud máte děti. Na druhou stranu, s přibývajícím věkem se z ní čím dál hůř leze ven. Sprcha nabízí rychlejší a pro mnohé praktičtější řešení osobní hygieny. Pokud pod ní netrávíte celé večery, ale spíše se rychleji omyjete, vyplatí se i z ekonomického hlediska – minimálně oproti napouštění vany.

Sprchový kout, co nemusí být koutem

Hledisek k výběru vysněného sprchového koutu je hned několik. Samozřejmě finanční, ale i prostorově-konstrukční a také zohledňující celkový koncept koupelny. Ostatně, sprchový kout nemusí být ve výsledku vůbec koutem, ale může se nalézat klidně volně v prostoru. Fantazii se meze nekladou, ale každý složitější nápad žádá systematičtější řešení hydroizolace. Pokud sáhnete po celých systémech, obvykle se vyplatí brát je kompletně od jednoho výrobce. V opačném případě vám někdo těžko zaručí kompatibilitu, která vydrží drahná léta.

Ale začněme od podlahy, respektive odtoku. Pokud si zvolíte zmíněný kout či "nekout", je nasnadě, že nebude mít vaničku. V tom případě se rozhodněte, zda chcete odtokový systém se středovou vpustí, nebo raději vzhledově zajímavější žlab. Myslete ale dopředu na rozměry koutu versus výrobků dostupných na trhu. Vybudovat kvalitní sprchovací místo bez vaničky je krásné, podporující fantazii, ale také náročné. U mnohých domů se musí s umístěním takového koutu počítat již v základním projektu.

Rychle, levněji a jednoduše: Kupte box

Pokud preferujete rychlost, na účtu vám nenaskakují stále nové cifry, nezakládáte si na moderním designu a nepotřebujete něco, co hned tak někdo nemá, pořiďte si prostě sprchový box. Jeho instalace je ze všech nabízených variant nejjednodušší i nejrychlejší, a navíc jde obvykle o nejlevnější řešení, kterému může konkurovat jen sprchový kout vybudovaný svépomocně vyzděním nízké zídky a poté obložením prostoru dlaždičkami. Box má ale i svá úskalí. V koupelně je vždy něčím navíc, co nebylo stvořeno přímo pro ni. Trochu složitěji se udržuje, a pokud byla jedním ze základních kritérií i nízká cena, pak se brzy může odřít, rozvrzá se vstup nebo poškodí kolejničky. V extrémním případě se může i prošlápnout vanička. Pokud se pro něj přesto rozhodnete, ušetříte si na druhou stranu spoustu času s rozhodováním.

Zavírat či nezavírat?

Sprchový kout totiž oproti boxu nabízí až příliš mnoho možností. Může či nemusí mít vaničku. Pokud ji nemá, je lepší mít dlaždice, nebo stěrku? Stěrka je dražší a musí se udělat skutečně kvalitně, ale v moderním interiéru vypadá skvěle. Vědou je i správné vyspádování. A co kout – má mít uzavíratelný vstup? Anebo ne? Pokud vám nevadí, že voda cáká ven a neakumuluje se uvnitř teplo, klidně nemusí. Pokud dveře chcete, mohou být plastové nebo skleněné. Plastové jsou levnější, skleněné zase vypadají lépe.

A jaký systém otvírání je nejlepší? Každému vyhovuje něco jiného. Klasické otvírání jako u běžných dveří mnoho uživatelů štve, protože voda stéká na zem. Také musíte stále myslet na to, zda něco či někdo nestojí v dráze skleněné výplně, kterou se právě chystáte otevřít. Vstup může být proto šoupací či zalamovací. Pokud se dveře zalamují dovnitř, nepadají kapky na zem mimo kout. S takovým řešením je nutné počítat dopředu – a kout udělat o kousek větší.