Tradiční jsou dřevěné

Moderní konstrukce mají plášť z masivního dřeva a uvnitř tepelně-izolační vložku. Ceny se liší podle síly a druhu dřeva, například smrkové dveře o síle 5 cm stojí 18 000 Kč, smrkové silné 6,8 cm 28 000 Kč, dubové silné 5 cm přijdou na 27 000 Kč, dubové silné 6,8 cm na 36 000 Kč.

Plastové dveře pořídíme za cenu od 6000 Kč výše.

Pozornost se dnes soustřeďuje na konstrukce a technologie zpracování dřeva. Jednou z nich je takzvaný eurohranol, který většinou tvoří třívrstvá lepená lamela – vlys.

Z eurohranolu se nejčastěji vyrábějí eurookna, ale také vstupní dveře. Jsou pevné a mají velkou tvarovou stabilitu. Rámy a křídla dřevěných dveří lze při použití odpovídajícího kování přesně dimenzovat a velmi přesně seřídit jejich chod. Nemusí mít velkou vůli s ohledem na tepelnou roztažnost, jako je tomu například u plastových dveří větších rozměrů.

Co plast, hliník a sklo?

U plastových dveří je základem tepelně-izolační jádro pokryté plastovými fóliemi, případně skelnými vlákny. Kvalitní dveře využívají kombinace optimálních vlastností například plastu a kovu, který tvoří nosnou část dveří.

Těsnění vstupních dveří umístíme po obvodu dveří, nikoli na rámu a vybereme takový silikon, gumu nebo plastickou hmotu, které si zachovají elastičnost a kvalitu po celou dobu životnosti dveří.

I prosklení vstupních dveří musí perfektně tepelně izolovat a také musí být bezpečné. Proto použijeme nerozbitné dvojité nebo trojité izolační sklo připevněné tak, aby zvenku nešlo odmontovat.

Zvolený materiál a druh výztuže má také vliv na hmotnost – těžké křídlo vyžaduje bytelné závěsy, aby se nevychýlilo a nevznikly netěsnosti.

Zárubně a prahy

Zárubně jsou z masivního rostlého dřeva nebo z lepených hranolů (což je lepší, protože se časem nekroutí), dále z plastových, hliníkových či ocelových profilů.

Prahy vstupních dveří se většinou vyrábějí z masivního odolného dřeva a bývají do nich vsazeny hliníkové lišty, které zabraňují sešlapání.

Tepelná izolace

Většina vchodových dveří má takzvanou sendvičovou konstrukci:

  • rám s kovovou výztuží,
  • polyuretanovou nebo styroporovou výplň v roli kontaktní tepelné izolace,
  • vnější plášť, tedy většinou dřevo, plast nebo hliník.

Síla tepelné izolace a kvalita obvodového těsnění předurčuje tepelně izolační vlastnosti dveří. Běžně se dnes požaduje, aby vykazovaly hodnotu tepelného prostupu v rozmezí U = 1,0 až 1,5 Wm2K–1. ­­­

Aby dveře byly bezpečné

Podle úrovně zabezpečení dělíme dveře do šesti tříd, přičemž první třídu představují obyčejné dřevěné vstupní dveře bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků.

Bezpečnostní dveře rodinného domu by měly mít certifikaci nejméně 3. bezpečnostní třídy; dveře nižší kategorie neposkytují prakticky žádnou ochranu, vstupní dveře 5. nebo 6. třídy jsou zase zbytečně drahé.

Aby si někdo nepovolaný nevyrobil duplikát klíče, zvolíme systém, který zaručuje, že další klíče je možné vyrobit pouze ve specializované firmě a je k tomu potřeba předložit originální klíč, bezpečnostní kartu vložky a občanský průkaz.

I ke stávajícím dveřím lze namontovat dodatečné bezpečnostní prvky:

  • Prokopnutí nebo vyražení do určité míry zabráníme, pokud oplechujeme vnitřní strany,
  • zárubeň zase zpevníme ocelovým profilem nebo masivnějším protiplechem,
  • použití páčidla znesnadníme namontováním kovového pásku, kterým zakryjeme škvíru mezi dveřmi a zárubní.
  • Vyháčkování nebo rozlomení dvoukřídlých dveří lze zabránit příčnou nebo celoplošnou závorou.

Které dveře do bytu?

Do bytu se hodí bezpečnostní dveře třetí bezpečností kategorie: Jsou celokovové dvouplášťové dveře s centrálním aktivním rozvorovým systémem zabudovaným ve vnitřní konstrukci dveří.

Při zamykání dveří se vysouvá devět aktivních čepů do otvorů v zárubni do hloubky 22 mm. Čepy jsou rozmístěny po obvodu dveří tak, aby poskytovaly optimální ochranu proti násilnému překonání.

Rozvorový mechanismus je ovládaný centrálně přes bezpečnostní vložku, která je chráněna bezpečnostním kováním. Výplň tvoří příčná ocelová výztuha a vložka s tepelně–zvukovými izolačními vlastnostmi.