Zavěšené pohodlí

Vedle dispozičního řešení, výběru obkladů a sanitární keramiky můžete promýšlet využití předstěnových systémů a zavěšení toalety, bidetu, nábytku a třeba i pračky na stěnu.

Koupelna v závěsném provedení vypadá lépe, snadněji se uklízí, když mezi klozetem či bidetem a podlahou zůstane aspoň 7 cm volného prostoru. Zavěšení dokonce vyvolává dojem větší místnosti.

Osoby s vyšší postavou nebo starší lidé s pohybovými potížemi ocení pohodlnost záchodové mísy zavěšené až o 10 cm výše, než bývá obvyklé.

Závěsné klozety mívají nosnost 450 až 600 kg, unesou však ještě mnohem více, proto není třeba se obávat nějakých komplikací. Splachování je u závěsného WC výrazně tišší než u klasického klozetu, což ocení lidé s lehkým spánkem. Otvorem pod splachovacím tlačítkem lze provést všechny opravy či výměny těsnění a dalších namáhaných částic.

Trubky v trubce

Připravené předstěnové systémy se závěsným provedením již počítají a lze je dobře použít i při rekonstrukcích. Jen je nutné nahradit staré trubky plastovými rozvody nebo trubkami z nerezavějící oceli či mědi.

Nejčastěji se používají polyetylenové PE–X roury, označované jako dvě v jedné či trubka v trubce. Vodovodní potrubí ze síťovaného polyetylenu se vlisuje do obalové izolační trubky. Jednotlivé díly celého vodovodního systému se vzájemně propojují lisováním nebo spojují tzv. přesuvnými spojkami.

Ocelová konstrukce

Základem předstěnových systémů jsou samonosné stavebnicové prvky z lehkých ocelových profilů. Slouží k osazení závěsné keramiky, ale lze je využít také pro zavěšení praček, sušiček, ohřívačů vody nebo nábytku.

Předstěné systémy lze využít nejen k pověšení WC a umyvadla, ale také ke stavbě sprchového koutu.

Pro stavbaře představují předstěnové systémy velmi praktické řešení.

Při rekonstrukci nemusejí odstraňovat staré obklady či omítku.

Rozvody vody, kanalizace a případně i elektrického proudu lze provést přímo na stávajících stěnách.

Vše se jen obezdí nebo zakryje ocelovou konstrukcí a obkladovými panely z koupelnového sádrokartonu, jehož povrch je upraven proti vlhkosti.

Tři typy závěsných systémů

Ze stavebně technického hlediska lze předstěnové systémy rozdělit na tři typy.

Modulární

Kompaktní celek s potrubím, vestavěnými nádržemi a podomítkovými krabicemi je do detailu připraven pro rychlou montáž na stěnu. Poté se vše obezdí.

  • Tento systém je typický pro závěsné provedení toalety, nabízí účinnou zvukovou izolaci, nehrozí, že se v něm bude skrytě usazovat vlhkost a bujet plísně.

Přípojnicová instalace

Nejprve se postaví kovový systém z nosných profilů, do něj se vyvedou všechna potrubí, vestavné nádrže a podobně a vše se zakryje sádrokartonem.

  • Je třeba pečlivě utěsnit řezné hrany i otvory v deskách, aby se dovnitř nedostalo vlhko a nevznikala plíseň. Při montáži je také třeba dodržet správnou instalaci zvukové izolace.

Systém pro odlehčené stěny

Potrubí a další prvky a také sádrokartonové desky se montují na společný nosný systém.

  • I tady pozor na utěsnění kvůli vnikání vlhkosti a na zvukovou izolaci. Tato varianta se nedoporučuje mezi koupelnu a ložnici, protože nezabrání pronikání zvuku. Postačí třeba jen mezi kuchyní a hygienickými místnostmi.

Rekonstrukce a razítka

Hodláte-li při rekonstrukci měnit i nosné konstrukce a dispozici bytu, budete potřebovat souhlas majitele bytu. V družstevním domě dává souhlas představenstvo, některá družstva vyžadují i vyjádření členské schůze. Teprve s tímto souhlasem se lze obrátit na stavební úřad. Projekt musí podepsat tzv. autorizovaná osoba. Totéž se týká vyjádření statika, které je nezbytné v případě stavebních změn.

Při nahrazení umakartového jádra za koupelnu ze sádrokartonu nebo tvárnic patrně vystačíte jen s ohlášením.

Rekonstrukci koupelny můžete zvládnout i sami, revizní zprávy – zejména elektro a plynu – však musí vypracovat odborník vlastnící příslušné razítko. Revizi podléhá také tlaková zkouška vody a zkouška těsnosti kanalizace.

Foto archiv