Zatravňovací dlaždice

Pro stání v zahradě jsou zatravňovací dlaždice ideálním řešením. Prodávají se v několika tvarech a mohou být buď betonové, nebo plastové.

Oba typy se pokládají do drenážní drtě, to znamená, že odkryjeme asi 20 cm vrchní vrstvy zeminy a nahradíme ji hrubším a poté jemnější štěrkem, který zhutníme.

Při pokládce se snažíme, aby žádná dlaždice nevyčnívala (něco srovná konečné hutnění, ale ne všechno), protože by se nám pak špatně sekala tráva. Travní směs volíme parkovou, ale spíš s nižšími druhy travin, a zohledníme, jestli je plocha trvale ve stínu, občas ve stínu anebo neustále na slunci. Některým travinám se totiž v těchto podmínkách nemusí dařit (což nám nebrání, abychom nezkusili jiné). Do mezer nasypeme kvalitní substrát.

Tam, kde auto parkujeme, je lepší dlažbu položit po celé ploše, aby se nám snadněji popojíždělo. Dokonce můžeme z jedné nebo ze tří stran umístit vyvýšené obrubníky, abychom nevjížděli do trávníku, ale nutné to není, protože tento typ dlaždic nepotřebuje po okrajích zpevnění. Toho využijeme, pokud je budeme dávat třeba na příjezdovou cestu jen jako široké koleje.

Zatravňovací dlaždice lze také jednoduše navázat na jakoukoliv pochozí dlažbu, vhodné jsou třeba velkoplošné dlaždice.

Kameny v trávě

Pokud máme možnost si v řece nasbírat kameny s alespoň jednou rovnou stranou, je tohle řešení nejlevnější. Dokonce se nemusíme zabývat podložím, ani písek nepotřebujeme, stačí pro každý kámen vyhloubit odpovídající prostor tak, aby nahoře lícoval s ostatními. Do písku je pokládání samozřejmě jednodušší.

Dešťová voda se do propustné půdy bude vsakovat, lepší je ovšem mírný sklon a odvod vody korýtkem na jedné nebo na obou stranách. Korýtko můžeme opět vytvořit z kamenů, tentokrát menších.

Zpevněná plocha časem zaroste trávou (lze ji pro urychlení vysít), kterou dvakrát či třikrát do roka posekáme. Kameny z ní budou jen lehce vykukovat, prostor bude působit přírodně a přitom jej autem rozhodně nerozjezdíme. A dlouho vydrží.

Určitou nevýhodou může být obtížnější chůze a jízda vozíků s velmi malými kolečky.

Kameny v betonu

Kostky nebo velké ploché kameny zalité do betonu lze jednoduše zametat, do spár se nezachytávají nečistoty a neroste v nich plevel, jenže stačí jedna zima a beton může popraskat.

U těchto dlažeb proto musí být hlubší podloží, ale hlavně takové, které by bránilo zatékání vody pod dlažbu. Někdy se to dokonce řeší izolací, jako bychom například dělali podlahu pro dům. Celá plocha také musí mít spád, aby se na ní netvořily louže.

Kačírek

Vděčným zpěvňovacím materiálem může být kačírek. Jednak jím lze prostor vysypat, jednak jej lze použít ve formě velkých dlaždic.

Velkoplošné dlaždice lze dobře kombinovat s trávou i s kačírkem jako takovým.

Dlaždice pokládáme na písek a štěrkovou drť podobně jako ostatní dlažbu.

S volně rozprostřeným kačírkem je to však složitější. Pokud je podloží tvrdé a nepropustné, musí mít spád, aby odvedlo vodu, která se do kačírku rychle vsákne. Jinak by se při větších deštích vytvořil rybníček.

Obvykle je spád veden do odvodňovací rýhy vysypané štěrkem, která ústí mimo pozemek či do kanálu. Využít lze i drenážní trubky.

Spádovat však můžeme i samotnou vrstvu kačírku, a to pouhým rozhrnováním. Jestliže plochu skloníme ke kanálu, musíme použít kanál s vloženou nádobou, která zachytí kamínky.

Otrhaná dlažba

Kostky či hranoly s jakoby otrhanými hranami se teď hodně používají a nabídka je široká jak ve tvarech, tak v materiálech.

Výhoda je nasnadě: U přesných dlaždic každé odštípnutí hrany působí jako chyba, tady není vidět; nehledě na to, že i při pokládce se drobné nepřesnosti ztratí. Tento typ dlažby ale musíme hutnit, aby si dlaždice dobře sedly.

Odtok vody

Pokud pod velkoplošné dlaždice dáváme izolaci, vyhloubíme v podkladu rýhy, a to ve směru spádu, položíme izolaci, prohlubeň zcela vysypeme drobným štěrkem a poté položíme dlaždici. Dešťová voda bude moci odtékat.

Cihly v betonu

  1. Dobré pálené cihly z bouračky (nebo jiné podobné) položíme do připraveného podloží, čili do vrstvy štěrku a zvlhčené hrubé betonové směsi, a vyrovnáme je.
  2. Cihly zalijeme řídkým betonem, lištou uhladíme do roviny a necháme tvrdnout.
  3. Hrubou úhlovou bruskou beton obrousíme tak, aby v rovině prosvítaly pouze cihly.

Foto a kresby autor