[Komerční prezentace]

Příkladů, kdy litujeme, že jsme zdánlivě trvanlivé materiály neošetřili impregnací, se najde mnoho. Cihelná podlaha na chalupě bude již navždy svědkem pravidelného krmení vašich koček. Dlažba před domem nejenže zezelenala mechem, ale nese pro změnu mastné stopy po krmení vašich psů. Cihelné zdivo staré stodoly podléhá povětrnostním vlivům a postupně zvětrává. Na kamenné dlažbě pod pergolou se objevují různé fleky podle toho, zdali se nachází pod stolem, pod „kreativní zdí“ vašich dětí, nebo pod stolkem na sázení kytiček. Najdou se i fleky od oleje ze zaparkované sekačky.

Neošetřené materiály rychle stárnou

Původně jste si možná chalupu kupovali kvůli její nezaměnitelné patině, ale teď vám je rozhodně líto, že nová střešní krytina tak rychle ztrácí svoji krásu. Stejně jako dlažba, spáry mezi obklady, fasáda či zahradní sochy. Předejít tomu se přitom dá kvalitní nano impregnací. Ta je vhodná pro celou řadu savých materiálů používaných při stavbě, v interiéru, při budování architektonických prvků zahrady i pro umělecké předměty.

Co vše lze nano impregnací ošetřit? Hodí se na klasický beton, pórobeton, ortobeton, cement, portlantský cement i vláknocement. Ošetříte jí pískovec, žulu, mramor i přírodní či umělý kámen. Prodlouží život i krásu lícovým a kabřincovým cihlám, střešním taškám, terakotě, kamenině, tvárnicím, pálené hlíně, včetně neglazované hrnčířské hlíně.

Jak se liší nano impregnace od běžné impregnace?

Nano impregnace kamene, betonu a dalších savých materiálů nabízí především výrazně delší životnost. Současně též větší odpuzující efekt. Běžná impregnace vytvoří na ošetřeném povrchu ochranný film, který se však mechanicky velice snadno poškodí a běžná impregnace tak přestane ošetřený povrch nejen chránit, ale dokáže negativně ovlivnit jeho odolnost vůči mrazu. Typickým příkladem je užití na beton, kdy běžná impregnace dokáže snížit odolnost betonu vůči mrazu natolik, že na něm vzniknou mrazové trhliny.

Oproti tomu nano impregnace funguje jinak – vsakuje se rovnoměrně do materiálu. Proto nabízí výrazně delší životnost a současně zvyšuje odolnost vůči mrazu. Pracuje na principu povrchového napětí, díky čemuž dochází k odpuzování kapalin a tím k ochraně materiálu před znečištěním, jejich pronikáním do materiálu a následnému poškozování vlivem mrazu.

Nano impregnace se inspirovala v přírodě

Impregnace betonu i kamene pomocí nano technologie výrazně prodlužuje životnost těchto materiálů díky tzv. efektu lotosového květu. Lotos je květ podobný našemu leknínu. Určitě si jej vybavíte. Přestože vyroste z bahna a vynoří se z vody, je nádherně čistý a kapky vody po něm rychle a snadno sklouznou. Tento samočistící efekt zaujal i vědce, a ti se stejné vlastnosti pokusili napodobit pomocí nanotechnologií. I díky tomu dnes máme k dispozici například zmiňovanou nano impregnaci pro porézní přírodní a stavební materiály.

A jaké tajemství se vědcům vlastně podařilo objevit? To se ukrývalo v povrchu listů lotosu. Na první pohled extrémně hladký list ukrýval mikroskopické hrbolky, které jej před usazováním nečistot chrání a jeho listy jsou čisté a suché i za deště. Hrbolky jsou natolik malé, že se mezi ně žádné nečistoty ani voda již nedostanou. Nanoimpregnace kamene či dalších materiálů dnes napodobuje právě efekt lotosového květu.

NanoConcept – to jsou moderní povrchové úpravy postavené na nanotechnologiích

Německá společnost NanoConcept je inovátorem v oblasti povrchových úprav. Nabízí celou škálu výrobků pro domácí i průmyslové využití. Jde o impregnace na sklo, keramiku, dřevo, kámen, plasty, kovy, nerezovou ocel, textil i kůži. Dalšími produkty jsou nano přípravky proti zamlžení, čističe, pasty, barvy, laky a mnoho dalších výrobků. Mezi high-end produkty firmy patří i zmiňovaná nano impregnace betonu a kamene.