Hlína byla dlouhou dobu odsunuta stranou. Dnes však slaví návrat, podobně jako další přírodní stavební materiály, které při výrobě nezatěžují přírodní prostředí, neobsahují žádné zdraví škodlivé látky a lze je snadno recyklovat.

Hlína udržuje příjemné prostředí

Stále větší oblibě se těší zvláště vnitřní omítky. Složitější je nanášení vnějších omítek a stavba celých hliněných domů, ale i to už se řemeslníci, kteří objevili kouzlo hlíny, naučili. Stavby obvykle kombinují hlínu, dřevo, slámu, konopí či ovčí vlnu.

Nepálená hlína je dokonalý materiál. Dobře akumuluje teplo a velmi dobře izoluje proti chladu, horku i hluku, ale zároveň dýchá a umožňuje prostup plynů vyvolaný rozdílem teplot. Dále reguluje mikroklima v interiéru – pohltí přebytečnou vlhkost, ale pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, vlhkost naopak uvolní. Dokonce dovede pohlcovat pachy i cigaretový kouř a prospívá alergikům. Ostatně jíl má vyrovnávací funkci i přímo v půdě. Dovede v ní vázat i odevzdávat vodu i nejrůznější další látky. Velmi důležité je, že řadu z těchto výhod přinesou hliněné omítky i do domu postaveného z jakéhokoliv jiného materiálu. Oživit mohou dokonce interiér bytů v panelových domech.

Hliněné omítky mají trvanlivost srovnatelnou s cementovými. Nejsou však vyráběny průmyslově ve velkém, nelze u nich například zajistit tak dokonale stejné složení v každé šarži. To však při jejich používání vůbec nevadí.

Jak se omítá hlínou?

S hliněnými omítkami se pracuje podobně jako s klasickými. Nanášejí se v několika vrstvách:

  • Základ vnitřních omítek tvoří jílová kaše, která se natírá v tenké vrstvě podobně jako barva. Další možností je stěny nahodit jílem smíchaným s pískem.
  • Druhá vrstva, až 2,5 cm silná a hrubší, sestává z hlíny, do které se jako vazná příměs používá například slaměná řezanka. Hrubou vrstvu lze nahazovat podobně jako klasickou omítku. Nejlépe drží na pouze částečně zaschlém jílovém podkladu. Pokud je to vrstva konečná, lze ji dle libosti vyhladit.
  • Poté, co dokonale vyschne (což může trvat až měsíc), je možné na ni nanést třetí jemnou hliněnou vrstvu, která slouží stejně jako štuk.

Způsob nanášení hliněných omítek samozřejmě záleží i na materiálu zdí. Nepálené cihly stačí místo jílového nátěru navlhčit, mezi hrubou a jemnou omítku se pak obvykle vkládá jutová síť. V případě hladkých betonových tvárnic může být vhodnější nanést místo jílové přilnavou cementovou vrstvu. Hliněnou omítkou lze omítnout dokonce i sádrokarton, ale vhodnější je pouze tenká jemná omítka, zasychající silná vrstva by mohla sádrokarton poškodit. Pokud chceme hliněnou omítku nanést na dřevěný podklad, OSB desky nebo na panely z lisované slámy, omítku podložíme rákosem a zpevníme ji například jutovou tkaninou.

Ladné křivky a barvy země

Výhodou hliněných omítek je, že je lze nahazovat v silnějších vrstvách a velmi snadno libovolně tvarovat. Můžeme v omítce vytvořit nejrůznější reliéfní dekorace nebo dokonce malé poličky. Přívětivě také působí zaoblené rohy. Práce s hlínou je velmi příjemná, nevyžaduje používání jakýchkoliv ochranných prostředků, stačí jen ruce a chuť tvořit.

Hliněné omítky lze nejlépe barvit přírodními pigmenty nebo řídkým vápenným nátěrem. Musí stále dýchat, navíc by byla škoda překrýt jejich jedinečný vzhled souvislou vrstvou běžného malířského nátěru. I holá, barevně neupravená omítka však může mít rozmanité odstíny, které jí poskytne různobarevný hliněný základ – od nejsvětlejšího, téměř bělostného jílu, přes žluté a okrové odstíny, až do hnědých nebo zemitě červených odstínů. Do omítek lze rovněž přidávat nejrůznější dekorativní složky jako například drcenou slídu, říční písek či drobné skleněné oblázky. Směsi pro hliněnou omítku lze zakoupit. Připravit si ji ale můžeme i z výkopu na zahradě, ve většině oblastí zemina obsahuje dostatek jílu. Potřebné zkušenosti lze získat na kurzech práce s hlínou.

Fandové hlíny

Další užitečné odkazy:
www.hlineneomitky.cz
www.hlinenydum.cz
www.hlinaprodum.cz.

Fandové nepálené hlíny mají i svou občanskou společnost Sdružení hliněného stavitelství. Ta podporuje používání nepálené hlíny v nových stavbách a podporuje záchranu existujících hliněných staveb. Pořádá také certifikované kurzy „Poznej hlínu“, na kterých se můžete naučit, jak připravit i nanášet vnitřní i venkovní hliněné omítky, jak je povrchově upravovat a udržovat, jak na nich tvořit dekorativní prvky, jak navrhovat hliněné interiéry…
Více se můžete dozvědět na www.hlina.info. cz, kde také najdete seznam řemeslníků, kteří se hliněnými omítkami a prací s hlínou profesionálně zabývají. Na Slovensku s hlínou kouzlí a hliněné kurzy pořádá například společnost Prírodné stavitelstvo: více na www.prirodnestavitelstvo.sk

Fotografie a realizace: www.prirodnestavitelstvo.sk