Polyuretanové montážní pěny (označované někdy zkratkou PUR nebo PU) se hodí všude tam, kde potřebujete něco slepit, utěsnit či vyplnit. Místo dlouhých hodin pečlivé práce s maltou nebo jiným pojivem stačí nafoukat pěnu a za chvilku je hotovo. Je však nutné vybrat vhodný typ pěny a správně s ní pracovat.

Pro domácnost i stavbu

Montážní pěny usnadňují spoustu stavebních prací.

Používají se k instalaci stavebních prvků jako jsou například rámy dveří a oken, při upevňování odpadů, montáži vany nebo sprchového koutu, k lepení cihel nebo izolačních desek. Hodí se také k vyplnění spár a dutin ve stavbách, protože zabrání pronikání vzduchu i zatékání vody. Jsou pevné a přitom plastické, nevadí jim chemikálie, rozpouštědla ani barviva. Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/polyuretanove-montazni-peny-pro-domacnostPři použití v exteriéru je však nutné počítat s tím, že pěny nejsou odolné vůči UV záření. Vystavené slunečnímu svitu se začnou drolit, bortit a nasávat vlhkost.

Pěny jsou k dostání v tlakových nádobkách, z nichž se obsah vypouští nejčastěji prostřednictvím plastové trubičky. Tou nasměrujete proud pěny na potřebné místo. Při vypouštění se hmota dostane do kontaktu se vzduchem a postupně nabude oproti původnímu objemu. Díky tomu má jedinečnou tvarovou schopnost, beze zbytku vyplní potřebný otvor, utěsní ho a pak ztuhne. Obsažené vzduchové bublinky navíc pěně dodávají excelentní izolační vlastnosti.

Univerzální i speciální

Právě díky mnohostrannému užití je nabídka montážních pěn velmi široká. Před nákupem se informujte o specifickým vlastnostech daného výrobku a vyberte správný typ pěny pro daný účel (existují pěny lepicí, studnařské, celoroční, zimní, ohnivzdorné, do vlhkých prostor apod.)

Při výběru vhodné pěny berte ohled například na to, jak dalece změní svůj objem až vytvrdne. Podle míry expanzivnosti se rozlišují pěny nízkoexpanzní, jejichž objem se příliš nemění (maximálně o 10 až 20 procent). Ty se hodí všude tam, kde by přebytečná pěna příliš znečistila okolí a musela by se pak pracně odstraňovat. Pěny vysokoexpanzní svůj objem až ztrojnásobí. Velký objem však není vždycky výhra, přílišný tlak hmoty má tendenci spojovaný či vyplňovaný materiál prohnout nebo vytlačit a způsobit nemalé škody. Kromě toho, když pěna hodně nabyde, je v ní mnoho vzduchových bublin a není tak pevná.

Pozor, lepí každá pěna!

Pokud jste v užívání montážní pěny začátečníci, dejte si pozor hlavně na její přilnavost. Hmota velice dobře drží, což od ní v podstatě očekáváte. Jestli se ale dostane kam nechcete, její odstranění není úplně jednoduché.

Nechtěné kousky vytvrdlé pěny opatrně odřízněte co nejblíže povrchu a pro dočištění použijte speciální odstraňovač pěny. Všechny povrchy však raději dopředu chraňte a zakryjte je. Při práci vždy používejte rukavice, odstranění zaschlé pěny z rukou je velmi problematické. Aby se pěna nedostala na nevhodné místo, soustřeďte se na co nejpřesnější aplikaci. Přesnější nanášení pěny umožňuje použití speciální pistole. Aplikační pistoli přišroubujete na dózu a tlakem nanášíte pěnu tam, kam potřebujete. Vystačíte si i s běžnou aplikací trubičkou, ale tato možnost je jednorázová a zbytek pěny si nelze uchovat na případné použití jindy. I to je důvod, proč se trubičkové pěny prodávají v menších objemech, kdežto pistolové spíše ve větších baleních. U trubičkové varianty se navíc těžko odhaduje tlak potřebný k aplikaci pěny, i proto se zde raději doporučuje pracovat na etapy.