Renovujeme staré dveře: Zvládnete to sami a dobře
24. 8. 2017

Renovujeme staré dveře: Zvládnete to sami a dobře

Dřevěné dveře na chalupě jsou sice krásné, ale dřevo vyžaduje určitou péči. Chcete-li renovovat staré dveře, nestačí jen vybrat pěknou barvu a napatlat to, jak se dá. Pro dosažení kvalitního výsledku je potřeba dodržet několik základních postupů, přesto proměna omšelých dveří není nic, do čeho byste se nemohli pustit sami a úspěšně.

Příprava materiálu

Horkovzdušná pistole a špachtle

Nejprve si připravte vše potřebné, dveře je potřeba řádně očistit a poté nalakovat. Pro odstranění starého laku potřebujete horkovzdušnou pistoli (profesionální nářadí na obrázku přijde asi na 4000,-, ale v hobby marketech seženete potřebné vybavení v řádech stokorun) a kovové špachtle.

Další položkou na nákupním seznamu bude brusný papír různé zrnitosti (60, 120, 150), případně brusná houbička. Pro samotné lakování zakupte základní syntetickou barvu na dřevo a venkovní syntetickou barvu na dřevo ve zvoleném odstínu, dále samozřejmě štětce k nanášení barvy. K tomu pár hodin času a brzy se vyloupnou krásné dveře.

Nákup všech pomůcek

Odstranění starého laku

Nejnáročnější fází je odstranění starého laku. Přestože jde o činnost neoblíbenou, nezanedbejte ji, jinak by nový lak špatně držel, loupal by se a praskal. K odstranění laku použijte raději horkovzdušnou pistoli, chemické odstraňovače barev jsou ke dřevu agresivní a mohou je poškodit.

Dveře je nutné očistit

Nejprve dveře řádně očistěte, odmontujte ozdobné prvky jako kování, tabulky nebo štítky. Poté horkým vzduchem nahřívejte lak tak, aby se na něm dělaly puchýřky a změklý šel seškrábnout špachtlí. Nejvhodnější teplota a intenzita výstupu vzduchu se liší podle podkladového materiálu, typu původní barvy a stavu nátěru, pohybuje se kolem 500 °C. 

 

Optimální parametry si stanovíte A odstranit laksami, chce to jen trošku cviku. Nátěr musí být měkký, ale neměl by se pálit. Pozor dejte hlavně v okolí skleněných výplní, sklo by mohlo pod proudem horkého vzduchu popraskat, vyplatí se proto použít nástavce a postupovat velice opatrně.

 

 
Broušení povrchu

Zbytky laku, otřepy a nerovnosti po opalování odstraníte pomocí brusného papíru a dokonale tak připravíte dveře pro nový nátěr. Doporučuje se dřevo brousit brusným papírem nebo houbičkou alespoň dvakrát, nejprve hrubší zrnitostí (60), následně jemnější zrnitosti (120). Tato část práce je nejzdlouhavější a nejméně oblíbená, ale opět platí, že čím lépe připravený povrch, tím lepší výsledek na nás v závěru čeká.

U interiérových dveří by po broušení následovalo tmelení nerovností např. akrylátovým tmelem a opakované broušení. Venkovní dveře nebo okna se však netmelí, vlivem povětrnostních podmínek by se časem tmel drolil a vypadával. Před lakováním také zvažte aplikaci fungicidního napouštědla jako dalšího ochranného prvku.

 
Lakování

Samotné nanášení nové barvy už je práce zábavná a odmění naši předchozí snahu. Pro nátěr dřeva je lepší použít syntetické barvy, i když vodouředitelné barvy jsou jednodušší na aplikaci a neodpařují se z nich těkavé látky, mají pro užití v exteriéru nižší životnost a odolnost. Postup pro přípravu a nános barvy i intervaly k zaschnutí najdete na plechovce a je nutné tyto instrukce pečlivě prostudovat a dodržovat.

Lakování je zábava

První se nanáší základní barva ve 2 až 3 vrstvách, každá vrstva se doporučuje po zaschnutí lehce přebrousit velmi jemným brusným papírem (zrnitost cca 150-180). Dále natřete povrch svrchním nátěrem zvoleného odstínu, opět 2 až 3 vrstvy. Po zaschnutí barvy namontujte zpět ozdobné prvky a kochejte se na dobře odvedené práci.

 
Skleněné výplně a okna

  • Pokud renovujete okna nebo dveře se zatmelenou skleněnou výplní, můžete je nechat přesklít, pak je dobré počkat 1 až 2 týdny, než sklenářský tmel zcela vytvrdne. Při samotném lakování sklo oblepte krycí páskou asi 1 až 2 mm od tmelu, při natírání pokryjete barvou nejen rám, ale i tmel a kousek skla a barva zakryje spáry.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS