Rolety, žaluzie, nebo fólie? Který stínicí systém vybrat.
17. 6. 2014

Rolety, žaluzie, nebo fólie? Který stínicí systém vybrat.

Stačí několik dnů s teplotami nad třicet stupňů a mnohé domy a byty se mění v saunu, kde je horko a dusno k nedýchání. Podobným situacím lze předejít vhodným zastíněním oken.

Doporučená teplota pro zdravý spánek by se měla pohybovat mezi 16 až 18 °C. Jenže ti, kdo mají ložnici otočenou na jih či západ, se v létě často převalují několik nocí za sebou v mnohem větším horku. Za všechno mohou sluneční paprsky, které za horkých dnů ohřejí vzduch v místnosti natolik, že nestačí vychladnout ani večer.

Mnozí jsou přesvědčeni, že jediným řešením této situace je drahá klimatizace. Snížit teploty až o několik stupňů ovšem dokáže i kvalitní zastínění. Jenže – které je v tomto případě kvalitní?

Začněte před domem

Pravidlo pro výběr zní jednoduše: Nejlépe se odstraňuje teplo, které do místnosti vůbec nepronikne. Z toho vyplývá, že nejúčinnější je zastínění umístěné vně okna. Zklamaní tedy mohou být ti, kdo si pořizují vnitřní hliníkové žaluzie a doufají, že budou mít v domě příjemný chládek.

SunStop rolety jsou vyrobeny ze speciální tkaniny Foto: Maron

Hliník je materiál, který výborně vodí teplo – a to se týká i žaluzií. Ty sice v horkém dnu zajistí v místnosti příjemné přítmí, ovšem vzduch tady může mít klidně 30 °C i více.

Navíc, pokud necháte žaluzie stažené i přes noc, budou teplo vydávat a vlastně se promění v kamínka. O ty v létě nikdo nestojí.

i

Spokojeni s hliníkovými roletami mohou být i majitelé starých šroubovacích oken (těch ovšem rapidně ubývá), kteří si nechají instalovat žaluzie mezi skla. I zde platí, že jsou sluneční paprsky zachycené dříve, než projdou do interiéru, který se tolik nepřehřívá.

Přesto i tady existují výjimky: Jsou to žaluzie s lesklou vnější plochou, která působí jako zrcadlo a sluneční paprsky odráží od okna. Podobně fungují i některé typy textilních rolet, které mají vnější pokovenou vrstvu, která opět působí jako odrazová plocha.

Hliníkové žaluzie však rozhodně nelze zcela zatratit – slouží totiž jako výborná ochrana soukromí, zvláště večer, když se rozsvítí. To některé prvky venkovního zastínění nedokáží, a proto jsou často kombinovány právě s hliníkovými žaluziemi.

Neviditelné řešení: fólie

Zabránit slunci, aby vstupovalo do domu, dokáží i takzvané protisluneční fólie, které jsou na oknech takřka neviditelné. Lze je lepit jak na vnitřní, tak na vnější stranu oken. Zvenčí se instalují tam, kde jsou dvojitá izolační skla. Zabrání tak paprskům, aby prošly dovnitř.

Interiérové fólie doporučuje výrobce pro jednoduchá nebo špaletová a rozmontovatelná dvojitá okna. Fólie se pak lepí mezi ně.

Existuje několik typů protislunečních fólií, které se od sebe liší

  • barvou,
  • tmavostí,
  • prostupností světla i energie,
  • množstvím zadrženého UV záření.

Obecně lze říci, že čím jsou fólie tmavší, tím více paprsků zachytí.

U protislunečních fólií platí, že čím jsou tmavší, tím více tepla zachytí Foto: Profolie

Protisluneční fólie dokážou propustit dovnitř od 15 do 70 procent slunečních paprsků. Ty, které dovnitř pustí 70 procent, mají prakticky neznatelnou účinnost, naopak fólie s nízkou propustností bývají velmi tmavé a hodí se spíše do kanceláří nebo skladů, kde se lidé pohybují více během dne než večer. Nejtmavší a nejúčinnější fólie omezují přístup světla do místnosti i navečer nebo při zamračeném počasí. Budou odrážet i první jarní a poslední podzimní sluneční paprsky, které bývají přínosem pro teplo v domě či bytě.

i

Fólie navíc působí i jako určitý bezpečnostní prvek, protože pokud by se okno rozbilo, střepy se nevysypou, ale zůstanou nalepené na fólii, takže se o ně uživatel nepořeže.

Proto je dobré zvolit zlatou střední cestu, tedy fóle, které propouštějí zhruba 50 procent světla.

Na jižní či západní strany, kde je člověk vystaven slunečním paprskům větší část dne, lze zvolit i ty s prostupem 35 procent. Fólie totiž účinkují více při vyšších teplotách. V jarních měsících tedy omezují prostup sv

Pro Receptář Magdaléna Krajmerová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Naše žaluzie

(VWPsQNuL-fm~eYSx47bO), 17. 9. 2018, 16:42

Já si venkovní rolety nemohu vynachválit. Podle mě jsou o mnoho lepší než žaluzie.

novinka

(Adriana), 20. 3. 2018, 17:25

To jsou pro mě novinky, že jdou udělat rolety na ovládání a to mojefibaro toho umí daleko víc.

rolety

(Lenka), 17. 3. 2018, 19:20

Musím uznat, že je to luxusní. Kdybych mohla, tak si to dám hned.

fibaro

(Daniela), 7. 3. 2018, 20:57

To by bylo na hooodně dlouhé psaní. na stránkách mojefibaro je o tom dost napsáno, tak mrkni.

rolety

(Lenka), 25. 2. 2018, 21:53

O tom jsem nečetla, jaké jiné funkce má tento systém?

fibaro

(Daniela), 24. 2. 2018, 00:06

Ano jde to, my máme systém mojefibaro, který má ještě plno jiných fukncí.

rolety

(Lenka), 20. 2. 2018, 17:57

Nechali jsme si instalovat rolety. Teď jsem na internetu četla, že je můžete ovládat pomocí mobilu. Máte to někdo?

Rolety den a noc

(VWPsQNuDb_zs2Z4Vj7aPZYTw), 27. 12. 2017, 21:20

Taky jsme tyhle možnosti zvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli pro rolety den a noc - konkrétně pro látkové. Skvěle splývají s interiérem, snadno se udržují a svou funkci plní opravdu na jedničku :)

rolety

(Luboš), 22. 11. 2017, 13:15

A udělají dobrou hlukovou barieru? My právě bydlíme kousek od dost rušné silnice a taky o něčem takovým uvažujeme. Ve dne to člověk až tak nevnímá, nejhorší je to v noci.

RE: rolety

(Sandra), 22. 11. 2017, 13:18

Právě že sou úplně super. Bydlíme kousek od nádraží a ty vlády byly dost slyšet. Teď o nich skoro nevíme. Hlavně v létě máme doma opravdu příjemně.

roelty

(Sandra), 22. 11. 2017, 13:07

My sme si nechali udělat na okna rolety od Kružíka a sme spokojení. Dělali sme to hlavně i kvůli hluku z venku.

Rolety

(Jana Koutná), 18. 11. 2017, 20:45

Papírové rolety? Ale to snad ne… Ty přeci nemůžou mít žádnou izolační schopnost… Možná tak jedině stínící…

RE: Rolety

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 19. 11. 2017, 10:14

Není to obyčejný papír a neříkám, že izolují dokonale, ale zadrží chlad ze skel, prostě je to znát, když je v mrazech stahnu.

Rolety

(Jiřina), 29. 10. 2017, 22:21

Odkud prosím máte ty venkovní rolety, resp. kdo vám je dělal? A máte typizované nebo je máte třeba na míru?

RE: Rolety

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 19. 11. 2017, 10:11

Našla jsem je na internetu a nejblíž je prodávali v Č.Budějovicích. Jsou různé šířky a jsou bílé šedé a černé. Kouknete na net.

RE: Rolety

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 31. 10. 2017, 09:27

Mě se osvědčily papírové žaluzie, v létě zadrží teplo z horkých skel a v zimě zase chlad.

Rolety

(Irena), 23. 10. 2017, 14:10

Doma mám látkové rolety, venku pak hliníkové rolety. Je to skvělé řešení. Krásně nám stíní, izolují i hluk z ulice. Určitě je doporučuji, jsou skvělým estetickým i funkčním řešením.

Obojí

(Martin), 11. 9. 2017, 13:20

My máme rolety i žaluzie. Hodí se nám to celkově na náš domeček. Co se týče údržby ty venkovní jsou super, protože je jednou měsíčně bereme hadicí a čistíme. Ty vnitřní jsou na tom hůř co se týče prachu atd, takže ty celé sundáme a umyjeme jednou za měsíc a jednou za 14 dní je stíráme přístrojem přímo na žaluzie.

Žaluzie

(Daniela3), 23. 11. 2016, 20:29

My si chceme dát všude žaluzie a žádné záclony :) Jelikož jsme na samotě, tak nám to ani nevadí, akorát jsem koukala na ty mm-zaluzie.com a zaujaly mě ty Nebesa na střešní okna, nad tím ještě možná pouvažovat, protože máme střešní okno ve společenské místnosti pro dětská, tak když tam budou studovat a bude jim tam svítí ostře sluníčko, tak ať si mohou zastřít :)

Stínící technika

(VWPsQNuxT7a-ib~_2.yjFm4Umbm~g), 6. 10. 2015, 11:23

Ty fólie jsou moc dobrý nápad, máte s tím někdo osobní zkušenost? Máte jenom fólie nebo to doplňujete další stínící technikou? Já osobně používám pouze rolety den a noc, jsou dobré do francouzských oken, snadno se čistí, protože jsou zatraceně velké :)
Poznámka redakce: Doporučení konkrétních prodejců, značek, produktů či služeb lze v diskuzi internetového Receptáře adresovat výhradně na e-mail tazatele. Jde nám o to, aby diskuze nesloužila komerčním účelům skrývajícím se za "dobrou zkušenost" čtenáře.

Zaluzie

(Marie25), 8. 8. 2015, 12:59

Náš původní plán byly fólie, ale bohužel ztroskotal, protože přítel si chtěl dát žaluzie kvůli bylinkám. Snad bych nebyla tak špatná a vzala bylinkám světlo! Nakonec jsme se s majitelem bytu dohodli a řekli jsme, že budeme chtít tedy žaluzie a pokud by bylo možné, tak i sítě proti hmyzu. Jelikož tam žijeme už 3 rok a nechystáme se zatím měnit názor a stěhovat se, tak jsme se dohodli, že budou instalovat žaluzie, dokud budeme na dovolené. Takže zatím hlásím kvalitu a dobrou práci. A hlavně jsem ráda, že mohu zatáhnout, když je takové horko venku! :)

Výběr žaluzií

(Pavlína F.), 15. 7. 2015, 09:20

Já osobně preferuji rolety. Nedávno jsme s manželem obměňovali interiér a přemýšlela jsem jestli zvolit žaluzie nebo rolety. Nakonec jsem se rozhodla pro rolety, protože mi přijdou takové víc luxusní.

Rolety

(Karolína), 8. 7. 2015, 11:56

Pokud bych si měla vybrat mezi žaluziema a roletama tak bych zvolila určitě rolety :) propouští méně světla jsou snadnější na údržbu a navíc mají podle mě delší životnost.
Jinak s foliema zkušenost nemám ale určitě zajímavý tip. Budu o nich přemýšlet do naší chalupy :) Akorát teda v místnostech kde se spí tak se podle mě vyplatí koupit spíše ty rolety. Folie tak maximálně do kuchyně nebo jídelny.

teplota

(Lz.), 29. 4. 2015, 18:52

Doporučená teplota pro zdravý spánek by se měla pohybovat mezi 16 až 18 °C.
Proboha, ani v zimě nemám takovou nizkou teplotu a to spim pod 3 dekama.
Co to psalo za otužilce?

Rolety

(VWPsQNuEW%qkQNs6JyvjFo), 17. 11. 2014, 21:09

Děkuji za článek! Dosud jsem o protislunečních fóliích nikdy neslyšela a docela mě to zaujalo. Zvolila jsem do svého domu rolety a nemůžu si je vynachválit. Kromě zastínění jsem dost řešila i design. Nejprve jsem chtěla závěsy, ale nejsou tak praktické. Rolety mám barevně sladěné s doplňky a vypadá to moc dobře. 100% světelnou neprostupnost mám jen u dětí v pokojíčcích. Fólie by se daly dobře využít u střešních oken. Budu si o tom muset ještě něco přečíst.

Žaluzie a rolety

(Garol), 25. 6. 2014, 12:24

Fólie mají své kouzlo, nicméně nejúčinnější jsou stále rolety a žaluzie. V poslední době se lidé vrací k osvědčeným materiálům i barvám. Doporučuji zvážit především efektivitu, kterou od zastínění čekáte, fólie ani žaluzie většinou nevytvoří opravdu 100% tmu. A samozřejmě i design a nakonec cenu.

záclony

(hgqBVZ4UHDHlV1enVvbjcL), 4. 3. 2014, 21:36

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Potřebuji sehnat nějaké záclony, přes které uvidím ven, ale nikdo neuvidí dovnitř. Jedná se o přímé sousedy. Ráda bych měla soukromí. Děkuji za odpověď.

venkovní žaluzie

(Veru18), 17. 2. 2014, 09:48

Kamarádka hodně zvažovala co si pořídit do baráčku na okna. Nakonec zvolila venkovní žaluzie a je nadšená. Žaluzie mají tepelně izolační vlastnosti, takže i ušetří a navíc si mohla vybrat z vícero barev a druhů.

Interiérové žaluzie

(t8wu2YSSt), 16. 12. 2013, 10:59

Bydlíme v bytovém domě, takže pro nás jsou jasná volba interiérové žaluzie. Navíc mi přijdou designově zajímavější, než venkovní. Nicméně pro rodinný dům to může být zajímavá varianta.

Jen dvě varianty mají smysl

(Skákal), 30. 3. 2013, 18:05

Z mého pohledu mají smysl jen venkovní žaluzie, které jsou ale problematické při větším větru nebo meziskelní integrované žaluzie. Obě dobře regulují pronikající teplo, ale integrovaná varinta získává další body svou bezúdržbovostí - prostě na ni nesedá prach :-)

Žaluzie v oknech

(J.Rosák), 29. 10. 2012, 21:43

Mně se osvědčily integrované žaluzie. Nejsou nejlevnější, ale pokud měníte okna nebo skla, je to podle mě ideální řešení. Nemusíte je umývat, neruší dojem z pohledu z okna ani z interiéru, ani se ty skla nerosí.

Venkovni rolety

(Michal), 2. 5. 2012, 13:26

Ja bych obzvlaste na domku doporucil venkovni rolety, ty kvalitnejsi jsou temer nehlucne a chrani to od neprijemneho slunce, soukromi, venkovni hluk, zlodeji a neda se uprit tepelna uspora. Videl jsem je u znameho i na byte a nemohl si je taky vynachvalit, takze i do bytu je lze namontovat a vyuzivat, zalezi ale na tom jak stare okna mate.
Venkovni rolety jsou trosku drazsi, zvlast pokud si na dum poridite rolety na dalkove ovladani, ale staci trosku pohledat a cena se da snizit o nekolik tisic az desitek tisic. Zalezi take zda je mate s montazi ci nikoliv.

rolety

(ubAkQMQN0gtvQmT6hUmMHYZ1-omMFYqT), 1. 3. 2012, 12:47

Já podle mých zkušeností bych rozhodně doporučila rolety. kromě dobrého zastínění, nám zajistí i menší hluk z ulic a mnoho jiných výhod. :)

RE: rolety

(VWPsQNue4-ukV-56Kvm.h74Vl), 24. 10. 2013, 14:05

Také máme rolety. Jelikož máme barák u silnice, tak velmi oceňuji to mírné odhlučnění, zároveň tak zachování soukromí a pak tepelnou úsporu.

co na okno

(VWPsQNuCWmrjeP41QbAkQNs6JyvjFo), 15. 8. 2011, 18:53

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je také něco na okna aby šlo sluníčko do bytu ale nešlo tam vidět z chodníku. Neb mám okno dole a musím dost zakrývat žaluzie aby mi nešlo vidět jak se kde hnu , ale aby mi šli květiny a sluníčko do bytu.
Předem děkuji.

RE: co na okno

(VWPsQNuBWgm.CCok0em~eYSx47bO), 9. 3. 2013, 10:56

Dobrý den,
já myslím, že ideální je na tohle pořídit plisé se dvěma látkami. Jedna by byla tenoučká, v podstatě záclona, ta vám umožní výhled ven a znemožní pohled dovnitř. Druhá látka by byla tlustší, buď polopropustná nebo úplně celostínící. Jedna látka by byla nahoře, jedna dole, sama byste mohla regulovat, zda si stáhnete jen tu tenkou, nebo jen tu tlustou nebo mít napůl staženou tenkou a napůl tlustou. Většinou se jedná o typ se dvěma madýlky. Jedním stahujete jednu látku a druhým druhou.

RE: co na okno

(snpuRYSSt), 19. 2. 2013, 13:05

Zdravím, konkrétní typ stínění bohužel nevím, ale určitě to nějak půjde. Poradila bych kontaktovat odborníka a nechat si poradit. Já si rovněž nechávala poradit, takže můžu doporučit.

Další způsoby stínění

(VWPsQNuBWgm.Cx9nVvdjLT5dW7bMQMvaVWR), 23. 6. 2011, 12:23

Celou problematiku stínění jsme řešili ještě jinak. Máme rozlehlý nový byt na Praze 9 a celý jsme jej s manželkou chtěli zařídit v příjemných měkkých odstínech květovaných látek. Výborně nám pro ten účel posloužily jednak japonské posuvné stěny, které nejen nádherně stíní, ale květované vzory, přes které dopadá do interiéru světlo, úžasně dotvářejí atmosféru v místnosti. Tam, kde nebylo vhodné stěny umisťovat, nebo kde na ně nebylo místo, jsme řešili zastínění tzv. římskými roletami, které opět krásně dotvoří interiér měkkou látkou dle vašeho výběru. Koupelnu, kde je také velké okno, jsme si nechali zastínit bambusovými žaluziemi. Řešení sice trochu dražší, ale o to odolnější a opět přírodní materiál.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS