Nevíte si rady s výběrem střešní krytiny? Váháte mezi pálenou taškou a betonovou krytinou? Poradíme vám, která z nich bude vašemu domu více vyhovovat s ohledem na jeho lokalitu, celkové možnosti zatížení a v neposlední řadě i na povětrnostní podmínky.
Řešíte, jestli se vám začnou tvořit mechy dřív na pálené střeše anebo na střeše z betonové krytiny? Bydlíte v oblasti s velkými výkyvy počasí? Anebo rekonstruujete dům a jeho střechu a potřebujete střešní krytinu s vůlí ve vzdálenosti jednotlivých tašek? Pak jsme pro vás připravili jednoduché srovnání těchto dvou materiálově odlišných druhů střešních krytin. Vzájemně se liší jak způsobem výroby, tak způsobem pokládky, ale i cenou. Mnohé prvky však mají společné.
Největší rozdíly mezi betonovou a pálenou střešní krytinou nejsou zdaleka v jejich hmotnosti, ale v náročnosti způsobu výroby. Betonová střešní krytina nemá vzhledem k výrobě tažením možnost více odlišných profilování. Naopak u pálené je možné profilování díky výrobě metodou ražení hned několik.
Pálená taška má oproti betonové jak příčné, tak svislé vodní zámky. Pálené tašky do sebe lépe zapadnou, neboť jsou raženy do přesné formy. Zaklesnou se do sebe tedy většinou ve všech čtyřech hranách, což výrazně omezuje možnost jejich posuvu. Pálená střešní krytina je finančně náročnější záležitostí, to však vyváží její delší životnost. Betonová krytina má výhodu nižších počátečních nákladů, ovšem musíme počítat s nižší estetickou hodnotou. Po čase totiž díky zvětrávání mění barvu. Betonové tašky se totiž na požadovaný odstín dobarvují dodatečně.
Betonová i pálená střešní taška jsou ve svých hmotnostech srovnatelné. U obou se hmotnost pohybuje v rozmezí 40–50 kg/m2. Není tedy pravda, že by byla betonová krytina o mnoho těžší než krytina z pálených tašek. Existuje však jedna výjimka, která svou hmotností výrazně přesahuje daný průměr. Tou je pálená bobrovka. Při počtu 36 až 40 kusů na metr čtvereční tak její hmotnost dosahuje 65-70 kg/m2. Způsobuje to dvojité překrytí, které je u bobrovky nutné pro dosažení její maximální funkčnosti.
Pálené tašky
Betonové tašky
S důrazem na ekologii se některé betonové střešní krytiny speciálně ošetřují, konkrétně se do betonových směsí přimíchávají aktivní prvky (dioxidy). Působením slunečního záření na povrch těchto tašek dochází ke štěpení škodlivých látek, které se nacházejí v okolním prostředí na látky neškodné. Ty pak následný déšť spláchne z povrchu střechy.
Právě tento typ betonových střešních krytin je ideální pro velkoměstské budovy a prostředí, které se dnes a denně setkáváme se škodlivými zplodinami v ovzduší - smogem, výfukovými plyny nebo kyselým deštěm. Stejně úspěšně dokážou tyto aktivní látky v betonu zasáhnout proti porůstání střechy mechem. Jen je třeba myslet na to, že u silně zastíněného domu se jejich pozitivní účinek neprojeví.
Jedinou, přesto zásadní nevýhodou je, že se tato povrchová úprava (Climalife) u betonových tašek české produkce neprovádí. Musíte si pro ni dojet do Německa.
Přesto, že očekáváme od střešní krytiny skvělý estetický efekt, nesmíme přitom zapomínat ani na nutnost perfektní ochrany domu před nepřízní počasí. Srovnáme-li tedy pálené tašky s vícero zámky s betonovými taškami s pouhým jedním zámkem, vyjde nám jako přesnější krytina pálená taška. Vyšší přesnost je cestou k minimalizování průniku vody a k nižší namáhavosti hydroizolační fólie. Betonové tašky jsou z tohoto hlediska pro izolační fólii používanou pod latě krovu větší zátěží. Proto je vhodné použít při pokládce betonových tašek kvalitnější hydroizolační fólii.
Na obavy z usazování mechů můžete u moderních střešních krytin zapomenout. Většina z nich má hladký povrch, bez zrnitosti a tudíž i bez rizika tvorby mechů. U starších typů střešních tašek byl ještě donedávna využíván granulát jako oblíbená povrchová úprava. Ovšem tato úprava se neosvědčila. Docházelo k častějšímu a silnějšímu znečištění a střechy s tímto prvkem již po nemnoha letech působily nevzhledně.
Pálená střešní krytina je při výrobě přibližně 3x zpracovatelsky náročnější, než krytina betonová. To ve výsledku znamená i její vyšší cenu. Počítejte u ní tedy s nárůstem ceny cca 30 % oproti ceně za tašku betonovou.
Pro střechy, kde se požaduje technická dokonalost a zároveň nejvyšší estetická hodnota, se jako střešní krytina doporučujeu pálená taška.
Autor Zuzana Bohdalová.
Nejnovější diskuse
Nejčtenější diskuze
Nejživější diskuze
Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat
Řez okrasných dřevin - jak a kdy prořezávat
Orchideje - úspěšné pěstování doma i venku
Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie
Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék
Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort
Houby - sběr, pěstování, recepty