Vybíráme okna a také parapety
31. 10. 2013

Vybíráme okna a také parapety

Okna dávají domu tvář a bývají určující i pro útulnost interiéru. V něm hraje stejně důležitou roli parapet. Připomeńme si, co je důležité při výběru oken, ale také, že na trhu jsou parapety dřevěné, dřevotřískové, plastové, z přírodního i umělého kamene.

Své výhody i zápory mají okna dřevěná, plastová i hliníková. Cenově nejvýhodněji vycházejí ta plastová, nejdráže hliníková.

Dřevěná okna jsou někde uprostřed, vybrat si však můžete též okna dřevohliníková nebo v kombinaci plastu a hliníku.

Cena je samozřejmě důležitým ukazatelem, neměla by ovšem být jediným. Nehledě na základní materiál by okno mělo mít celou řadu důležitých vlastností.

Zejména dobré tepelně izolační vlastnosti okenního rámu. Tato vlastnost je však důležitá pouze tehdy, jsou–li na patřičné úrovni také tepelně izolační vlastnosti izolačního dvojskla či trojskla.

Vybírat okna podle součinitele prostupu tepla (U) okenního rámu má smysl pouze tehdy, jestliže je osazeno izolačním dvojsklem s tepelně izolačními vlastnostmi, srovnatelnými s kvalitou okenních rámů. S nadsázkou lze říci, že pokud přehlédnete rozdílnou kvalitu rámů a zasklení, není už důležité, který materiál zvolíte.

dřevěná okna

Dřevěná eurookna

Kvalita dřevěných oken je plně srovnatelná s okny plastovými nebo kovovými, navíc v sobě mají kouzlo přírodního materiálu. Vyžadují však pravidelnou údržbu (nátěry by se měly obnovit za 3–5 let), aby se zabránilo jejich mechanickému a biologickému poškození.

i

Výrobci eurooken a dveří dovedou z lepených profilů vyrobit výplně otvorů jakýchkoli tvarů, případně s dělicími příčkami dřevěnými či kovovými umístěnými v izolačním dvojskle.

Základem dřevěného okna je třívrstvý lepený profil (většinou smrkový), který tvoří rám i křídlo.

Kvalitní dřevěná eurookna mají výborné tepelně izolační vlastnosti, jež zamezují pronikání chladu okenním rámem a tím i možnosti orosení oken.

K povrchové úpravě těchto oken se používají vodou ředitelné ekologické lazury. Okapničky se standardně dodávají z hliníkového eloxovaného plechu. Mezi další kladné vlastnosti dřeva patří velmi nízká tepelná vodivost. Pokud je okno vyrobeno z tvrdého dřeva, může ve spojení s protipožárním zasklením odolávat ohni až 90 minut.

euro okna

Plastová okna

V současné době jsou plastová okna osazována nejčastěji především kvůli přijatelné ceně. Rozdíl mezi nejlevnějším plastovým a nejlevnějším dřevěným oknem může být 30 až 40 %.

Dalším důvodem, proč jsou plastová okna tolik oblíbená, je fakt, že nepotřebují údržbu a mají dlouhou životnost.

Na trhu najdete plastová okna se třemi, ale až osmi komorami (s počtem komor ovšem zpravidla stoupá i cena). Obecně se tvrdí, že čím více komor, tím má okenní rám lepší tepelné hodnoty. Jenže všechny komory nemusí odpovídat parametrům, které požadují normy, aby komora mohla být uznána jako plnohodnotná. Například požadují určitou 

  • sílu první stěny,
  • vzdálenost jednotlivých přepážek komor,
  • sílu přepážek aj.

Izolační schopnost okenního profilu ovlivňuje nejen vyšší počet přepážek a jejich celkové umístění, ale důležitým faktorem je také jeho stavební hloubka.

Výsledek také značně ovlivňuje správné osazení okna do stavebního otvoru. Pokud je provedeno nevhodně, vznikají různé netěsnosti a skryté tepelné mosty, což se může projevit dokonce i prosakováním vody do interiéru.

plastová okna

Dřevohliníková a plastohliníková okna

Pokud chcete mít z interiérové strany okno dřevěné, ale přitom by vám z vnější strany více vyhovoval vzhledově reprezentativnější hliník, není to problém. Základem dřevohliníkových oken je tzv. eurookno, jehož design a životnost jsou z exteriérové strany vylepšeny hliníkovým opláštěním. Stejně exkluzivní vzhled zaručují okna plastohliníková.

Trojskla se zvýšenou tepelnou izolací

Největší část z celkového úniku energie představují u většiny objektů úniky tepla okny. Míru tepelné propustnosti materiálu vyjadřuje koeficient U. Čím menší je jeho hodnota, tím lepší je tepelná izolace. Dnešní standard se pohybuje v rozmezí hodnot 0,7 až 1,1 W/m2K. Tato hodnota se již blíží hodnotě tepelně izolačních vlastností, kterou splňuje 30 cm silná zeď.

Vysoké nároky na tepelný prostup splňují izolační trojskla se zvýšenou tepelnou izolací. Nízkých hodnot součinitele U se dosahuje používáním skel, jejichž povrch je pokoven několika vrstvami oxidů vzácných kovů. Toto pokovení odráží tepelné sluneční záření zpět do interiéru a vylepšuje tak energetickou bilanci. Pro zlepšení tepelně izolačních vlastností se prostor mezi skly plní plynem s nízkou tepelnou vodivostí (argonem nebo kryptonem).

řez plastovým oknem

Parapet: nenápadný, ale důležitý detail

Celkový dojem z nového okna dotvoří výběr vhodného vnitřního parapetu. Jaké materiály si můžete vybrat?

Dřevo

Klasické dřevěné parapety se už takřka nepoužívají, v současné době nejčastěji najdou uplatnění při rekonstrukcích historických budov nebo ve stylových chalupách. Celková cena kompletního dřevěného okenního parapetu vyrobeného z kvalitního materiálu a se všemi potřebnými doplňky může být až 2000 Kč za běžný metr.

Postformingové desky

Snadnější údržba – to je jeden z důvodů, proč tradiční dřevěné interiérové parapety stále častěji nahrazují parapety z postformingových desek (v silnějším provedení se používají na kuchyňské pracovní desky). Postformingové parapety jsou určeny pro použití ve vnitřních prostorách s normálním klimatem. 

 Cena za běžný metr závisí hlavně na šířce parapetu – při hloubce 25 cm počítejte s cenou kolem 300 korun. K dostání jsou ve speciálních prodejnách se dřevem nebo v hobby marketech.

Plastové

Z ekonomických důvodů se dnes nejčastěji používají parapety plastové, a to plné nebo komůrkové.

Plastové vnitřní parapety jsou vyrobené extruzí PVC. Uvnitř dutého plastového profilu parapetu jsou trojúhelníkové výztuhy. 

Na spodní straně jsou parapety hustě drážkované, jejich montáž je tak snazší. Snadná je rovněž jejich údržba a čištění. Při koupi parapetu bílé barvy se ceny pohybují kolem 200 Kč za běžný metr, parapety s dekorační fólií imitující např. dřevo stojí minimálně dvojnásobek.

Kámen

Esteticky působivé, ovšem dražší jsou parapety z přírodního nebo umělého kamene. Díky moderním technologiím mají přesné a precizní detaily, které určují výsledný efekt.

Parapetní desky se vyrábějí ze žuly, mramoru, vápence a pískovce ve velké barevné a tvarové škále – mohou být přímé, kosé i obloukové, s přední hranou vypuklou či vydutou. Jeden kus bývá široký 7–60 cm, délka se pohybuje v rozměrech 20–200 cm. Interiérové parapety ze žuly či mramoru se povrchově upravují na lícní straně leštěním nebo jemným broušením.

Parapety z polymerního umělého kamene jsou exkluzivním produktem, určeným pro nadstandardní a luxusní prostory. Provedení plně odpovídá přírodním předlohám, jejich leštěná plocha bývá výrazným estetickým prvkem interiéru. Parapety se snadno upravují do požadovaného tvaru truhlářským nářadím, mají dlouhou životnost a snadno se udržují, povrch lze vždy opravit nebo přeleštit.

Foto Shutterstock a archiv

Pro Receptář Luboš Chott.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Květiny - materiál parapetu

(VWPsQNuCWfmMGYYvW1ejFm4Umbm~g), 31. 8. 2018, 00:33

Dobrý den, ráda bych se poradila, jaký parapet vybrat na chalupu, kde chceme mít za oknem květiny. Půjde o různé druhy a musíme počítat s tím, že na parapet budou padat lístky a také tam proteče voda z květináčů. Je nutné pořídit plastové nebo to zvládnou v dnešní době i jiné materiály? Objednávat chci asi tady: http://www.e-parapety.cz

plastová okna

(Jiří U. ), 24. 10. 2016, 14:52

Dobrý den, výběr oken je jedno z nejdůležitějších, jelikož takhle investice může pomoci i při vytápění – tudíž úspoře na energiích. Proto bych doporučil všem co chtějí opravdu kvalitní plastová okna, aby před koupí požadovali aby okna byla zhotovená z profilu třídy ‘‘A‘‘, ten je nejtlustší. Žádejte, aby okna byla zhotovená z prvoplastu, ten nejlépe drží ve svárech. Chtějte znát původ oken, poněvadž na našem trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit. Všechny mnou zmíněné informace si nechtě zanést do kupní smlouvy, při případných nepříjemnostech budete vy v právu.

vnější parapety

(w.GBRYSSznprQmT6hU), 24. 2. 2015, 23:20

Dobrý den,
super článek. Nejkvalitnější parapety jsou prý z taženého hliníku. Co si o tom myslíte? A dali byste plastovou nebo hliníkovou koncovku? Díky!

parapet rada

(VWPsQNuCWmxkQNs6JyvjFo), 28. 7. 2011, 12:04

Dobrý den, chtěla bych poradit s parapetem ,
mám plastové okno a od konce okna mám asi 6 cm volno. a chtěla bych Vás poprosit o radu jaký parapet a jak ho přidělat aby i propouštěl teplo od topení.Předem děkuji Katka.

RE: parapet rada

(katks ), 28. 7. 2011, 12:08

Ještě dodávám , že mám okno zárověň se stěnou

RE: parapet rada

(AhzkQmV6hUm.CG~eWg), 2. 1. 2015, 14:46

Máme takový parapet, že nad topením je otvor pro mřížku skze, kterou může procházet teplo ani by to neměl být problém něco takového sehnat. Ale s montáží Vám neporadím, nám tyto parapety montovala firma, od které máme i okna, vzhledem k tomu, že to udělali dobře, tak bych to asi nechal namontovat u odborné firmy něž to nějak zmastit. Taky budou mít ty parapety na prodej a budete mít nákup i montáž v jednom.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS