Umyvadlo v podobě kamenného korýtka inspirované venkovskými domy nebo dřevěné umyvadlo připomínající káď? Malované keramické umyvadlo nebo univerzální bílé? Velkoryse velké nebo subtilní a malé?

Jaká bude koupelna

Přestože daný kousek vypadá v obchodě lákavě, zvažte, zda se bude hodit právě do vaší koupelny a celkového stylu bytu. Stejně tak rozhoduje velikost prostoru. Máte-li koupelnu menší, upusťte od prostorově náročnějších výrobků a vyberte praktické a víceúčelové umyvadlo. Dopředu si vše proměřte a zvažte. Předejdete tak situacím, kdy po instalaci umyvadla zjistíte, že neotevřete dveře koupelny nebo se pořádně nedostanete do poliček. Stejně tak hraje roli i způsob instalace umyvadla. Může stát na silné keramické noze nebo kovové či dřevěné konstrukci, někdy se umyvadla zapouštějí do desek nebo koupelnových skříněk, případně jsou instalovány jako mísy na nich. Pokud se rozhodnete pro nábytkové umyvadlo (zapuštěné do skříňky), předem si k němu vyberte kompatibilní poličku. Zakoupit umyvadlo a poté k němu hledat vhodnou skříňku může být běh na dlouhou trať. Poličky a skříňky ocení majitelé menších koupelen s minimem úložného prostoru. Ten, kdo místem šetřit nemusí, sáhne klidně po volně stojícím umyvadle. Co se týká rozměrů, standardní umyvadlo má šířku 50-65 cm a hloubku 42-50 cm. Vyberte si umyvadlo, do kterého se vám vejdou paže, aniž by voda stříkala ven a pohodlně si k němu stoupnete.

Na co budou sloužit?

Prapodivná otázka, nicméně je na místě. Při výběru umyvadla se řiďte nejen vzhledem, ale promyslete i jeho účel. Mělká a menší umyvadla postačí na mytí rukou, hluboká a rozměrnější poskytnou prostor třeba pro praní choulostivého oblečení nebo pro mytí hlavy. Pro větší domácnosti do koupelny pořiďte robustnější model, s šíří 80-100 cm nebo klidně umyvadla dvě, předejde tak mnoha vypjatým situacím při ranní tlačenici v koupelně. Kam se nevejdou dvě umyvadla, tam možná vmáčknete prostorově úspornější dvojumyvadlo. Někdy jsou mísy tvarovány tak, aby přisedly těsně k sobě, jiné typy tvoří jeden celek, například protáhlé větší umyvadlo osazené dvěma samostatnými bateriemi. Některá umyvadla nabízejí na jedné nebo obou stranách místo pro odkládání mýdla a dalších hygienických potřeb. To je vhodné tehdy, jestliže kolem umyvadla není jiná odkládací plocha nebo nepočítáme se skříňkou či poličkami na zdi.

Výběr materiálů i barev je široký

Vedle nejběžnějších porcelánových a keramických umyvadel jsou k dostání také umyvadla ze skla, z přírodního nebo umělého kamene, z kovu nebo dokonce i ze dřeva. Výhodou osvědčené klasiky je povrch, který se snadno udržuje. Nekomplikované, hladké linie umyvadla a také speciální povrchová úprava proti usazování nečistot vám hodně usnadní práci. Po takto upraveném povrchu stečou kapky vody rychleji a netvoří se na nich tolik vodní kámen. Díky tomu se snadněji udržují a čistí. Vyvarujte se však použití abrazivních čisticích prostředků, kterými byste mohli speciální povrchovou úpravu zničit. Umyvadlo postačí pouze umýt čistou vodou, přetřít vlhkým bavlněným hadrem a vyleštit do sucha. U méně tradičních materiálů zvažte náročnost údržby, ptejte se po jeho životnosti i způsobu montáže vybraného umyvadla. Může se snadno stát, že zvolený masivní a těžký kousek bude vyžadovat speciální uchycení. Pro každodenní provoz pak požadujte co nejsnažší údržbu.

Od vybraného vzhledu umyvadla se musí odvíjet také volba baterie. K venkovskému stylu se hodí baterie se samostatnými kohoutky pro studenou a teplou vodu mosazného vzhledu s patinou. Do modernějších interiérů zapadnou snadno udržovatelné pákové baterie, velmi hezky působí i ploché hubice, ze kterých teče voda připomínající vodopád.