Výhody a nevýhody podlahového vytápění
16. 10. 2018

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Teplo stoupající od podlahy je v zimě pravým požehnáním. Podlahové vytápění se v posledních letech stalo hitem a využívá jej stále více domácností. Co je potřeba znát, než se pro něj definitivně rozhodnete?

Podlahové vytápění je jedním z nepříjemnější způsobů, jak docílit příjemné domácí atmosféry. Jeho užití má však své výhody i nevýhody.

Vyšší vlhkost vzduchu

Podlahové vytápění patří do skupiny takzvaného velkoplošného vytápění, vyznačuje se sálavou složkou, kterou dochází k ohřívání okolních stěn, od stěn se následně ohřívá vzduch. Teplonosným médiem je voda, teplý vzduch (ten se u rodinných domů nepoužívá) či elektrický proud. Jeho instalace se hodí hlavně do novostaveb a rekonstruovaných bytů a domů, kde výrazně zvýší tepelný komfort. Při konvenčním vytápění pomocí radiátorů totiž předává rozehřáté topné těleso své teplo okolnímu vzduchu, který pak prohřívá stěny obytného prostoru. Díky tomu je teplota vzduchu v místnosti vyšší, než je samotná teplota stěn, vzduch rychle proudí a vysušuje se, víří se prach. Kromě toho panuje značný rozdíl v teplotě vzduchu u stropu nebo u podlahy. Pomocí podlahového vytápění docílíte rovnoměrného rozložení teploty, a tím se značně zmenší i proudění vzduchu. Vzhledem k tomu se vzduch v místnosti až tak nevysušuje.

Teplo od podlahy ceníte

Úspora energie a bezúdržbovost

Pro podlahové topení hovoří i hledisko úspory energie. Teplota topné vody, a tedy i spotřeba energie na teplovodní podlahové vytápění, je výrazně nižší. U klasických topných těles je nutné vyhřát topnou vodu na 70 °C, podlahovému topení pro stejný výsledek postačí teplota kolem 38 °C. Proto nízkoteplotní vytápěcí systém přirozeně řadíme k dnešnímu standardu vhodných do nízkoenergetických domů. Další výhodou podlahového topení je estetické a prostorové hledisko. Nikde na vás nevykukují topná tělesa, nemusíte čistit zaprášené radiátory ani se bát, že si o kovové topení rozrazí hlavu vaše dítko. Na ušetřenou plochu si pak můžete postavit hezkou skříňku nebo křeslo. Už při přípravě projektu si však raději rozmyslete rozmístění pevného nábytku. Větší část podlahy by měla zůstat volná, aby teplo nebylo zachyceno hlavně v nábytku a mohlo se distribuovat po místnosti. Stejně tak radši zapomeňte na koberce.

Pomalé vytápění

Vytápí se pomaluPodlahové vytápění má i své zápory. Patří sem jednoznačně pomalá odezva. To znamená, že čas nahřátí vytápěcího systému a vytopení prostoru je delší než u klasického radiátorového topení. Povrchová teplota podlahy je totiž poměrně nízká, standardně v rozmezí 22 až 25 °C. Maximální doporučovaná teplota povrchu podlahy je 29 °C, v místnostech s krátkodobým pobytem osob, např. v koupelně, může být teplota povrchu podlahy až 35 °C. Podlaha a vzduch v místnosti se tedy prohřívá delší dobu, ale vzhledem k akumulačním vlastnostem podlahy, tato zůstává příjemně teplá i několik hodin po odstavení zdroje tepla. Podlahové topení tedy není vhodné do rekreačních budov, kde je potřeba krátce po příjezdu vytopit interiér co nejrychleji a nehodí se ani do špatně zateplených objektů.

Stavebně i finančně náročné

Jelikož se podlahové vytápění dosti stavebně náročné, není možné provádět jakékoli dodatečné úpravy a opravy v zabetonovaném systému. Pro instalaci je proto vhodné vybrat kvalitního dodavatele a veškeré dílčí kroky pečlivě kontrolovat. Pokud je podlahové vytápění realizované z poctivých materiálů, podle správných technologických postupů a v požadované kvalitě, tak jsou jeho poruchy poměrně vzácné. S náročností stavebních úprav samozřejmě souvisí i investiční náklady. Instalace podlahového vytápění vás přijde dráž než klasické radiátorového vytápění. Finančně náročnější vstupní náklady jsou přesto vyváženy vyšším komfortem a nižšími náklady na provoz (zde hraje samozřejmě roli, zda se rozhodnete pro podlahové vytápění elektrické nebo teplovodní).

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Rekonstrukce bytu nebo domu - Montáž podlahového topení

(Jarda), 5. 12. 2018, 14:38

Nic proti podlahovému topení, ale z vlastní zkušenosti z novostavby RD můžu říct, že instalace, resp. následky, kdy levá ruka neví, co dělá pravá, mohou být dost nepříjemné. V tomto případě pracovali na stavbě najatí řemeslníci. Všechno probíhalo v pohodě až do chvíle, kdy se zkroutila čerstvě položená plovoucí podlaha. Majitel domu pak lítal od čerta k ďáblu a hledal viníka. Kdo za to mohl? Podlahář, elektrikář, který topení zapojoval, nebo ten, kdo instaloval podlahové topení?... Po zkušenostech vždy doporučuju, aby se komplexní rekonstrukcí zabývala odborná firma, která zařídí vše od návrhu až po kompletní realizaci. Je pro stavebníka jediným smluvním partnerem a všechny záležitosti, včetně reklamací, tak může řešit jednoduše s jedním člověkem.

podlaha x radiátor -teplota vody

(eva), 16. 10. 2018, 21:39

Prosím, co je to za nesmysl, že teplota vody v radiátorech se m u s í vyhřát na 70 st. C.?!To se děje leda tak v kruté zimě a i tak na 70 st. snad nikdy!
Teplota vody se odvíjí od venkovní teploty a podle toho, jak je nastavené čidlo.Podlahové vytápění leda tak do rodinného domu, kde nikdo do toho, jak se vytápět bude nemluví, jen majitel.
V rezidenčním bydlení nyní v říjnu je běžná teplota v systému kotelen kolem 45 st. C a když si lidi v domě ( bohužel) nařídí noční útlum, tak podlaha vychladne a než se zase ohřeje trvá to. Vlhko navíc ovlivňuje pocit tepla pocitově až o několik st. míň.
Ten článek mi přijde hloupý, protože praxe je úplně jiná.V dnešní době SVJ horlivě dusí vytápění a baráky pomalu ale jistě plesniví! Cena plynu steně díky nízké spotřebě stoupne.
Čím dál víc lidi šetří a to na nepravém místě.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS