montáž sádrokartonu - stačí šroubovák
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stavíme ze sádrokartonu, tipy pro základní postup

Odhodláváte se prvně v životě pustit se sami do stavby ze sádrokartonu? Máte již vybránu příčku nebo podhled, kterým byste rádi vylepšili byt či podkroví? Nabízíme hrstku základních poznatků pro první vlastnoruční seznámení se sádrokartonem.

Kterou desku zvolit

Standardní typ sádrokartonu je vhodný do všech suchých prostor, kde je běžná relativní vlhkost vzduchu. Bílý karton je opatřen modrým potiskem.

Impregnovaný sádrokarton je určen pro vyšší relativní vlhkost vzduchu do 75 %, například do koupelny nebo kuchyně. Desky jsou zelené s modrým potiskem.

Tzv. protipožární se skelnou výztuží v konstrukci, která při požáru desku udrží pohromadě déle než jiné sádrokartony, se hodí například k obložení krovů střešních konstrukcí. Má bílý karton s červeným potiskem. 

Kombinovaný spojuje výhody protipožárního a impregnovaného. Tento typ poznáme podle zeleného kartonu a červeného potisku. 

Protihlukový sádrokarton vykazuje specifické tlumicí vlastnosti a společně s dalšími speciálními stavebnicovými prvky vytváří příčky s akustickou izolací. Desky mají typicky modrou barvu.  

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stěny ze sádrokartonu lze běžným způsobem vymalovat, vytapetovat nebo na ně nalepovat keramické obklady.

Nejužívanější jsou desky 12,5 mm silné obdélníkového tvaru o rozměrech 1,2x2 až 3 m. 

Tvarování, konstrukce 

Desky řežeme nožem. Nařízneme karton lícové strany, desku otočíme, zlomíme ji v místě naříznutí a nožem dořízneme karton na rubové straně. Složitější tvary (oblouky, otvory) vyřízneme ocaskou.

sádrokarton - jako suchá omítka s izolací Kliknutím zvětšíte Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Desky připevňujeme samořeznými šrouby − speciálními vruty. Pokud pro konstrukci použijeme kovové nosníky, zvolíme vruty dlouhé 25 mm, protože stačí, aby prošly skrz plech. Mohou být samozřejmě delší, ale je to zbytečné. Pro dřevěné nosníky jsou vhodnější vruty delší, aby ve dřevu dobře držely.

Samořezné šrouby by od hrany desky měly být vzdálené nejméně 15 mm. Pokud je hrana obalená, to znamená, že jsme ji neřezali, snese i desetimilimetrovou vzdálenost.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro práci se sádrokartonem je nutný akušroubovák. Samořezným šroubem musíme proříznout plech nosníku, což ručním šroubovákem nejde.

Hlava vrutu nesmí nad papír vyčnívat, ale také se nesmí zavrtat hluboko do sádry. Prodávají se speciální nástavce na šroubováky, které vypínají doraz, takže šroub nezašroubujeme hlouběji. Nebo nářadí opatříme pryžovým kroužkem, který sílu akušroubováku omezí.

jak sadrokarton přichytit vruty správná hloubka vrutu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sádrokarton přišroubujeme na nosníky. V Česku se zpravidla používají kovové nosníky tvarované tak, aby z nich bylo možné sestavit konstrukci. Tu můžeme vytvořit také z dřevěných trámků (náležitě suchých a ošetřených), nebo desky za určitých podmínek přilepit přímo na stěny – tomu se říká obklad stěn.

Spárování 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Desky na stěnu klademe cik cak jako cihly (ale svisle), aby jejich spojení vytvářela téčka, nikoliv křížení. Šroubujeme pouze do svislých sloupků.

Každou spáru mezi deskami vytmelíme. Tmel vtlačíme dovnitř a použijeme výztužné pásky. Buď samolepicí, které nalepíme na suchou desku a přetmelíme je, nebo skelné, které vmáčkneme do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu. Po zaschnutí první vrstvy přestěrkujeme spáry do konečné podoby, tmel necháme zaschnout a potom ho přebrousíme.

Jestliže je ve spoji mezi dvěma přišroubovanými deskami vidět sádra, čili jde o řezané hrany, místo před tmelením navlhčíme, aby sádra tolik nesála vodu z tmelu, který se nebude propadat a spoj bude pevnější.

Osazení stěn sádrokartonem kliknutím zětšíte Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro základní tmelení si namícháme sádrový tmel (počítáme asi 0,3 kg na m2), na dodatečné nebo finální tmelení je však vhodnější pastový tmel (asi 0,1 kg na m2), kterým lze desky tmelit i celoplošně (0,5 kg na m2).

Pokud jsme desky v koutech k sobě srazili na 2 mm a méně, tmelíme akrylátovým tmelem.

Jestliže jsme nechali větší mezery, nejdříve do nich vmáčkneme spárovací tmel, ten překryjeme výztužnou skelnou páskou, kterou přetmelíme, přebrousíme a nakonec opatříme pružným akrylátovým tmelem.

Další konstrukční prvky

Rohy zpevníme ochrannými hliníkovými profily – vložíme je do vrstvy spárovacího tmelu, vyrovnáme a vytlačený tmel uhladíme a po zaschnutí přestěrkujeme. Rohové profily lze připevnit nasucho ocelovými sponkami, které pak opět přetmelíme.

tvarované nosníky tvarované nosníky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na kouty a rohy (zejména, pokud nejsou pravoúhlé) lze použít i takzvanou kovopapírovou pásku.

Pro zásuvky a vypínače použijeme elektrokrabice určené do sádrokartonů. Ty obyčejné tam půjdou taky, ale musíme je složitě připevňovat. Někdy je lepší krabici připevnit na sádrokarton a ten potom přišroubovat k nosníkům.  

Do sádrokartonových stěn lze montovat ocelové zárubně určené pro sádrokartony (s klasickými mohou být problémy). Instalace obložkových zárubní je sice pracná, ale příprava stěny pro ně je jednodušší než příprava stěny pro ocelové zárubně.

i na sádrokarton lze zavěsit těžké skříňky i na sádrokarton lze zavěsit těžké skříňky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obrazový háček s třemi hřebíčky udrží i v sádrokartonu až patnáctikilogramovou desku. Speciální kotva (tzv. kovová rozetová hmoždinka) však snese skříňku těžkou až 40 kg − jistější je samozřejmě šroubovat závěsné háčky do nosníků.

(jil), kresby a foto Rigips: Sádrokarton zvládneme sami

Akční letáky