Ložnice je tradičním místem pro stmívače.
Zdroj: Shutterstock.com / Bancha Sae-Lao

Stmívače šetří peněženku a umí kouzlit atmosféru

Stmívače osvětlení už dnes vypadají jinak, než kolečko na lampě u prarodičů, kde nepříjemným průvodním jevem světla řízeného stmívačem bylo otravné bzučení. Dnešní stmívače jsou tiché, kouzlí atmosféru na přání a při správném používání dokážou výrazně ušetřit.

Stmívače dnes mají mnoho designů. Toto je klasická vzhled. Stmívače dnes mají mnoho designů. Toto je klasická vzhled. Zdroj: Shutterstock.com / Enmaler Možnost volby intenzity osvětlení vnímá většina lidí jako praktickou i estetickou záležitost, která zvyšuje komfort bydlení. Můžete s nimi i ušetřit platby za elektřinu, což se při stále rostoucích cenách hodí. Musí se ale používat s rozmyslem. Ideální jsou tam, kde potřebujete velmi odlišnou intenzitu osvětlení v různých dobách. Dobrým příkladem je jídelní stůl. Když opatrně večeříte rybu, bude se asi hodit osvětlení spíše jako na pitevním stole, abyste nepřehlédli ani kostičku. K romantické večeři s jednohubkami ovšem upřednostníte přítmí, na příjemné klábosení s kamarády zvolíte něco mezi. Pak vám stmívač skutečně ušetří, protože nemusíte pokaždé chtě nechtě rozsvítit na maximum silnou žárovku, kterou nicméně na místě potřebujete mít.

Ložnice je tradičním místem pro stmívače. Ložnice je tradičním místem pro stmívače. Zdroj: Shutterstock.com / Bancha Sae-Lao

Kde stmívače neušetří

Podobné to může být v ložnici, které tlumené osvětlení sluší. Ale až budete dělat generální předvánoční úklid za brzké zimní tmy, silné žárovky oceníte. Stmívač nemá cenu z finančních důvodů dávat někam, kde vám tak jako tak stačí žárovka svítící nižší intenzitou (různá vedlejší, noční nebo dětská světýlka). Protože slabší žárovka „žere“ méně, než silná žárovka se stmívačem, která svítí na srovnatelné procento (tedy 25 W žárovka bude úspornější, než žárovka 100 W, stmívačem nastavená na 25%.)

Pokud jsou vaše důvody k instalaci stmívačů z větší části ekonomické, umístěte je zejména na místa hlavních světelných zdrojů a na doplňková místa zvažte spíše pořízení slabších úsporných zářivek. Je ale pravdou, že tón osvětlení zářivkami nemusí všem vyhovovat. Pokud však po stmívačích toužíte spíše z estetických důvodů, právě na místě doplňkového osvětlení mohou dobře vyniknout, případně přidat i hru barev, a vykouzlit v místnosti atmosféru přesně dle vaší momentální nálady.

Jaké žárovky jdou stmívat

Kdysi byly k dostání klasické a levné žárovky, které se daly ovládat libovolnými stmívači. S nástupem LED a nejrůznějších úsporných zářivek se musely ke stmívačům začít kupovat speciální drahé stmívatelné žárovky. Nyní existují stmívače, které si poradí i s některými levnými zářivkami a LED žárovkami. Při koupi a instalaci stmívače se proto zajímejte o to, jaké žárovky a zářivky dokáže ovládat, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni jejich cenou.

Doplnění moderního interiéru

Stmívače v kuchyni? Proč ne! Stmívače v kuchyni? Proč ne! Zdroj: Shutterstock.com / phol_66 Stmívače se dnes vyrábí v řadě designů, takže se přizpůsobí jakémukoliv interiéru, a jsou prvkem čím dál oblíbenějším a žádanějším. Dalším tradičním umístěním stmívače kromě výše zmíněné ložnice či stolu bývá obývací pokoj. Je příjemné a pro tělo i zdravé ztlumit večer intenzitu osvětlení. Moderní LED žárovky svítí často velice silně a pokud je tělo těsně před spánkem vystaveno prudkému umělému světlu, zhoršuje se usínání, kvalita spánku a narušuje se celkový biorytmus. Užití stmívače pomůže mozku se zklidnit a začít se připravovat na odpočinek.

Akční letáky