Výplň jednotlivých polí je z borovice douglasky
Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Stoklasovic kůlna v Úpici

Jak kouzelná jsou všechna poprvé. Plná emocí, strachů, očekávání a nadějí. První cesta do školy, první rande, první miminko. Neméně plný je pro studenta architektury jeho první skutečný počin. Nezřídka takový počin bývá pro rodinu, tedy pro nejtěžšího klienta. Rodina nechová architekta v úctě, vše si bere maximálně osobně, nectí autorský zákon a očekává, že bude vše zadarmo a hned.

Výplň jednotlivých polí je z borovice douglasky Výplň jednotlivých polí je z borovice douglasky Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Má první realizace vznikla na zahradě rodičů v Úpici. Návrh vychází ze zahrady navržené a realizované zahradním architektem Milošem Kotrbancem o dekádu dříve. Rozdělil zahradu do několika sektorů. V sektoru Pracovní část měla vzniknout kůlna. Rodiče se rozhodli, poněkud partizánsky navzdory panu Kotrbancovi, umístit zde prefabrikovaný domek z hobby marketu. Naštěstí se nedařilo sehnat domek vhodného tvaru a já stihl ve studiu architektury pokročit do takové míry, že jsem byl schopen navázat na myšlenky pana Kotrbance.

Linie zahradní treláže se protahuje a pozvedá nad plot, stejně jako zdvižená ruka na pozdrav sousedovi za plotem. Linie zahradní treláže se protahuje a pozvedá nad plot, stejně jako zdvižená ruka na pozdrav sousedovi za plotem. Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Koncept kůlny

Linie zahradní treláže se protahuje a pozvedá nad plot, stejně jako zdvižená ruka na pozdrav sousedovi za plotem. Tato symbolika odráží požadavek otce na kůlnu s podkrovím, maximalizuje množství lapené užitkové dešťové vody a s maximální efektivitou využívá prostor Pracovní části. Pohled 1:100 neleznete zde.

Konstrukce

Stavba je založena na betonových základových patkách, do kterých je zalita kovová kotevní patka. Stavba tedy jakoby levituje nad zemí, kvůli ochraně proti vzlínající vodě. Konstrukční schéma naleznete zde.

Kůlna je dřevěnou skeletovou konstrukcí z modřínu. Tento materiál má zvýšený podíl pryskyřice. Nemusí se tedy natírat. Navíc je tak docíleno přirozeného a zdravého vzhledu dřeva. Kvůli zvýšené sukovitosti této dřeviny, bylo třeba profily naddimenzovat. To bylo však třeba i esteticky, kvůli navázání na linii masivní treláže.

Kůlna vznikla v rohu zahrady Kůlna vznikla v rohu zahrady Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Zavětrování (diagonální prvky) je provedeno ocelovými lanky s korozivzdorné oceli. Tento způsob zavětrování dává stavbě subtilnost, šetří množství použitého materiálu a zrychluje realizaci.

Kůlna je dřevěnou skeletovou konstrukcí z modřínu. Kůlna je dřevěnou skeletovou konstrukcí z modřínu. Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Výplň jednotlivých polí je z borovice douglasky, která má z českých dřevin vůbec nejvíce pryskyřice a to dokonce na úrovni exotických dřevin. Takže se dá i tenké prkno použít bez nátěru. Přitom je často seženete za cenu smrku. Mezi jednotlivými prkny je mezera 5 mm. Díky tomu do interiéru přichází tlumené denní světlo a zároveň se stavba v létě nepřehřívá. Na střešní krytinu jsem zvolil hliníkový plech. Je spolehlivý, trvanlivý, levný i elegantní.

Samozřejmostí bylo umístění sudu na sběr dešťovky. Samozřejmostí bylo umístění sudu na sběr dešťovky. Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Povedlo se?

Díky mezerám mezi prkny do interiéru přichází tlumené denní světlo. Díky mezerám mezi prkny do interiéru přichází tlumené denní světlo. Zdroj: Vojtěch Stoklasa / Foto

Rodiče, jakožto neohrožení stavitelé, byli během realizace vystaveni řadě „neřešitelných“ problémů. Většina z nich plynula z řemeslnických, dobře míněných, nepravd, neznalosti statiky a stavitelství a snahy usnadnit si práci. Ty byly díky mé, v té době ještě velmi nedomnělé, odbornosti překonány.

Díky tomu vznikla stavba vypadající přesně dle návrhu, která rozvíjí koncept ztvárnění zahrady, a zároveň svou podobou přesně splňuje přání rodičů. Bonusem je oproti domku z hobby marketu nesrovnatelně větší životnost bez nutnosti sebemenší údržby.

Poznámka: Napojení treláže je ve fotodokumentaci řešeno provizorně, protože budou treláže měněny za nové modřínové.

Cena realizace

základové patky 2 379 Kč
hrubá stavba 46 193 Kč
klempířské prvky 22 814 Kč
regály 36 300 Kč
sud + ponorné čerpadlo 12 780 Kč
tesař 8 500 Kč
dokončovací práce svépomocí
Celkem 128 966 Kč

Foto: archiv autora

Akční letáky