Sůl je nad zlato a těžko bychom ji v životě postrádali. A to dokonce nejen při přípravě lahodných pokrmů. Má totiž nespočet dalších praktických využití. Zkuste si zpestřit život i se solí a s jejími účinky.

Na triky s použitím soli se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Sůl jako dokonalý čistič odpadu

Trápí vás zanesený odpad v umyvadle či vaně doprovázený nepříjemným odérem a špatným odtokem vody? Tuto nepříjemnou lapálii vám překvapivě pomůže vyřešit kuchyňská sůl. Nejčastější příčinou, proč k ucpání odpadu dochází, jsou zbytky potravin a hlavně tuků. Na vině bývají také dost často vlasy nebo vousy.

Nejprve propláchněte ucpaný odtok horkou vodou, poté do něj nasypte malý hrnek soli. Pak nechte alespoň 1 až 2 hodiny působit a na závěr odpad ještě jednou propláchněte větším množstvím horké vody.

Likviduje rezavé skvrny

Pokud vás kdekoliv v domácnosti trápí rezavé skvrny, využijte také sílu soli. Inkriminované místo zasypte solí a můžete jej také zakápnout pár kapkami šťávy z čerstvého citronu. Nechte směs opět nějakou dobu účinkovat a pak už vám nezbude nic jiného než místo otřít mokrou houbičkou, řádně domýt a suchým hadříkem dosušit.

Sůl zvládne i skvrny vína, kávy a čaje

Tento trik je poměrně známý a často využívaný, sůl totiž dokonale likviduje skvrny od červeného vína. Stejně tak od kávy nebo čaje. Důležité je, abyste postižené místo co nejdříve odsáli houbičkou nebo papírovou utěrkou a následně ihned posypali v husté vrstvě solí. Nechte působit zhruba 1 hodinu a sůl potom odstraňte. Tento fígl lze využít nejen na potřísněné oblečení, ale i na bytový textil či koberec.

Sůl na připálenou troubu

I v tomto případě vám pomůže sůl. Zkuste posypat připálená místa v troubě vrstvou soli, pusťte ji na nejvyšší stupeň a nechte tak ½ hodiny působit. Po uplynutí této doby nechte troubu vychladnout, abyste se nespálili a potom setřete troubu vlhkým hadříkem do čista a nechte před dalším použitím náležitě vyschnout. Ušetříte se tak nepříjemného a zdlouhavého drhnutí.

Nejen trouba, ale i nádobí

Podobným způsobem se zbavíte i nepěkných připečených nánosů na kuchyňském nádobí. Nasypejte do nich sůl, přidejte horkou vodu a nechte odmočit.

Sůl na rychlé ochlazení nápojů

Obšťastnili vás nečekaní přátelé a nemáte pro ně vychlazený drink? Připravte si kbelík, nasypte do něho led, který máte v mrazáku, zalijte studenou vodou a přidejte 3 až 5 polévkových lžic kuchyňské soli. Láhev s nápojem budete mít vychlazenou zhruba do 10 minut.

Rozbité syrové vajíčko

Rozplizlé vajíčko na koberci či kdekoliv jinde je opravdu prekérka. Pokud jej však zasypete solí, vajíčko se zatáhne, ztuhne a bude se vám mnohem jednodušeji uklízet.

Související články

Zdroje: www.tippekneked.hu, www.nasdum.eu, www.dumazahrada.cz