Sůl je pro někoho obyčejné koření, pro jiného multifunkční domácí pomocník, kterým pokryje nejen vaření, ale i zdravovědu nebo úklid. V Japonsku si tohoto bílého koření velice cení. Hospodyňky ho používají (v kombinaci s citronovou šťávou) jako účinný pohlcovač pachů, například po porcování ryb. Stačí směs rozetřít na prstech, dlaních a nechat působit. Za chvíli je zápach ten tam… A co všechno sůl v domácnosti dokáže?

Mrkněte na YouTube kanál simple & fast. Dozvíte se, proč byste měli sypat sůl do záchodu.

Zdroj: Youtube

Vyčistí záchod a pohltí pachy

Toaleta je poměrně frekventované místo. Není proto divu, že se stává semeništěm různých bakterií. Japonci při údržbě WC často sází na sůl, protože jde o přírodní dezinfekci a zároveň i skvělý pohlcovač pachů. Jednou za čas nasypou do toaletní mísy hrnek soli a nechají ho působit přes noc. Ráno pak nános spláchnou proudem vlažné vody a toaleta je o dost čistší a voňavější. Zkuste to také!

Prošťouchne ucpaný odpad

Odtok u dřezu nebo umyvadla bývá zanesený mastnotou, špínou, zbytky jídel či vlasů. Není proto divu, že se čas od času ucpe a nefunguje. Pokud nemáte po ruce chemický přípravek, můžete si vystačit i s obyčejnou solí. V Japonsku tento problém řeší jednoduše: nasypou sůl od odpadu a nechají ji působit několik hodin. Pak nános zalijí teplou vodou a stejný postup opakují tak dlouho, dokud se „zátka“ nečistot neuvolní. Určitě tato přírodní metoda stojí za zkoušku. Je bez škodlivin a funguje.

Bělidlo a leštidlo

Bílá sanitární keramika je pro většinu lidí symbolem čistoty. Bohužel se stává, že i na takovém povrchu vznikají různé nepříjemné skvrnky, které jej ničí. Abyste se jich zbavili, zkuste „japonský recept“ se solí. Stačí vzít trochu „bílého koření“, nasypat ho na inkriminované místo a vydrhnout ho vlhkým starším zubním kartáčkem. Za chvíli nános povolí a umyvadlo, vana nebo záchod budou jako dřív.

Sůl jako plašič zlých sil

V Japonsku věří na existenci zlých duchů a sil, které přináší domovu (a hlavně domácím) nemoci, starosti a problémy. Říká se, že tyhle zlé duchy zastaví jedině sůl, která funguje jako dezinfekce špatné energie. Japonci ji proto věší pytlík se solí nad vchodové dveře a také do místnosti s větráním (jako je třeba koupelna nebo WC). Všichni věří, že tam, kde je sůl, je bezpečno. Možná, že je to důvod, proč spousta lidí pak tráví v koupelně, ale i na WC spoustu času.

Související články

Zdroje: aazdravi.cz, bydlimeutulne.cz