Problém s vlhkostí se může vyskytnout v každé domácnosti, ať už vás omylem vytopí soused, někde v bytě praskne trubka a podobně. Jakmile však objevíte tento problém, je nesmírně důležité okamžitě jednat.

Vlhkost se totiž velice rychle může přeměnit v plísně, jejichž výpary opravdu nejsou zdravé na vdechování každý den. Co s tím tedy dělat, a jak se jí můžete ubránit?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Video o tom, která sůl je nejlepší, najdete na Youtube kanále Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Na která místa si dávat pozor

Nepříjemná vlhkost vás může zachvátit i v místech, kde to nečekáte. Nejlépe se jí totiž daří právě tam, kde ji hned neobjevíte. To jsou především místa za nábytkem a pod nábytkem. Proto při každém úklidu preventivně nábytek na chvíli posuňte na stranu a přesvědčte se, zda se na daných místech nevyskytuje vlhkost, nebo v horším případě plísně.

Také si dávejte pozor, abyste vlhkost nezanedbali v žádném ročním období. V zimě se může rozšiřovat tím, že například málo větráte a máte v domácnosti hodně zatopeno. Učiněný ráj pro bakterie a plísně jsou však teplé měsíce, ve kterých se potíte, jelikož kombinace vlhkosti a tepla je pro ně vyslovená lahůdka.

Sůl proti plísním

Nemusíte se však vůbec obávat, řešení vlhkosti a plísně je přesně ve vaší kuchyni. Sůl má skvělou schopnost rychle a efektivně absorbovat vlhkost ve vašem obydlí. Pokud se u vás doma už tento problém vyskytuje, nebo chcete jen preventivně ochránit váš domov, řešení je velice jednoduché.

Na každé místo, kde se plíseň či vlhkost vyskytuje, nebo má ideální podmínky pro výskyt, dejte misku se solí. Pokud chcete, aby sůl vstřebala veškerou přebytečnou vlhkost, poslouží vám větší nádoba s kilem soli. Nádobu postavte například pod postel, či pod pohovku.

Pokud daná oblast neposkytuje tolik místa, skvělým trikem s ponožkou můžete dát sůl i tam, kam se mísa nevejde. Vezměte si starou ponožku a sůl do ní nasypte. Tímto způsobem ji můžete vsunout například za skříň, nebo ji pověsit do prostoru.

Samozřejmě byste měli nádobu či ponožku každý den kontrolovat. Jakmile totiž uvidíte, že vám sůl zčernala, zhnědla, nebo zvlhla, už větší množství vlhkosti nepojme. V tomto případě sůl jednoduše vyměníte. A to je všechno. Levná a velice účinná prevence či řešení problému s vlhkostí.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, saketos.cz