Dostali jste darem pytlík sušených hub? Nebo máte vlastní úlovek z lesa? Ať tak či onak, svou sušenou úrodu byste měli správně skladovat, jinak hrozí, že se stane terčem plísně nebo hmyzu. A pak? Pak už ji můžete jen vyhodit. Aby se vám to nepřihodilo, je potřeba zjistit, jestli jsou houby dostatečně vysušené. Poznáte to podle toho, že příjemně „chrastí“. Pokud je promnete v prstech a začnou se lámat, jsou v pořádku.

Ve videu uvidíte několik způsobů jak uchovávat sušené houby:

Zdroj: Youtube

Kam s nimi?

Sušené houby můžete skladovat různě. Tady je malý výčet osvědčených metod, které zabrání jejich poškození, napadení plísní či hmyzem. Vyzkoušejte jakýkoliv z nich. Vaše houbová zásoba bude v bezpečí.

Šup s nimi do mrazáku

Po usušení dejte houby do neprodyšné uzavřené nádoby a šoupněte je na tři dny na „kryoterapii“ do mrazáku. Houby získají odolnost proti molům.

Dejte je do tmy

Sušený poklad nasypte do dobře uzavíratelných dóz se šroubovacím uzávěrem. Nádoby uskladněte na místě, kde je chladno, sucho a tma. Předejdete tomu, že se do hub „nastěhují“ moli či plísně. A teď dobrá zpráva: Při dobrém skladování vám vydrží houby celé tři roky!

Pojistěte se fólií

Než houby „uvězníte“ v uzavíratelné dóze, přiložte na hrdlo trochu potravinové folie a až poté „zavíčkujte“. Díky tomu houby budou více v bezpečí.

Použijte předehřáté sklenice

Sušené houby nasypte do předehřátých sklenic. Vyloučíme riziko, že nádoby jsou ještě vlhké po předchozím vymytí. A tím pádem náchylnější k šíření plísní.

Prožeňte je „teplem“

Pokud chcete, aby vám sušené houby vydržely delší dobu, nasypte je do zavařovacích sklenic a zavíčkujte. Sterilizujte je v zavařovacím hrnci (nebo horkovzdušné troubě) na 90 °C asi 15 – 20 minut.

Tajný fígl našich babiček: bobkový list

Naše babičky dávaly k sušenými houbám bobkový list. Je to tradiční postup, který byl používán v minulosti a předáván z generace na generaci.

Díky jeho charakteristické vůni a chuti odpuzuje některé škůdce, jako například moly. Bobkový list má také antimikrobiální vlastnosti a může pomoci bránit růstu plísní a bakterií na sušených houbách. To může prodloužit dobu jejich trvanlivosti. Aroma bobkového listu navíc může pronikat do sušených hub a pomáhat zachovat jejich přírodní chuť a aroma během skladování.

Zkuste silikonové těsnění

Chcete mít jistotu, že se k sušeným houbám nedostane nic, co k nim nepatří? Použijte na sklenici uzávěr se silikonovým těsněním. Houby si uchovají svou vůni a hmyz se k nim nedostane.

Vsaďte na lékárenské sklo

Každá skleněná dóza není ideálním úložným prostorem. V případě hub to chce opravdu ultratěsnící nádobu. Vhodné je třeba tmavé lékárenské sklo se zabroušeným hrdlem a zátkou.

Bojujte s vlhkostí

Aby se do dózy se sušeným pokladem nedostala vlhkost, přisypte trochu zrnek rýže.


Vyrobte si houbovou sůl

Sušené houby roztlučte v hmoždíři a smíchejte s kuchyňskou solí, sušenou petrželkou a mletým černým pepřem. Používejte směs jako koření.

Pozor! Sušené houby nikdy neskladujte v papírovém sáčku! Budou pak náchylné k nasávání vlhkosti a útokům hmyzu.

Zdroje: www.toprecepty.cz, tchiboblog.cz