Pokud patříte mezi fandy venkovního sušení prádla, máme pro vás pár ověřených tipů, jak mu dát správnou péči. Při praní vždy používejte vhodný prací prostředek, který je na konkrétní matriály vhodný a je k nim i šetrný. Stejně tak to platí o použité aviváži. Pak už stačí jen prádlo řádně pověsit a nechat schnout. Na co byste tedy neměli zapomenout, aby si prádlo zachovalo tvar i barvy a bylo voňavé a brzy suché?

Pár tipů na účinné venkovní sušení prádla na šňůře zhlédněte ve videu:

Zdroj: Youtube

Koukněte na momentální vlhkost vzduchu

V případě, že máte koš čerstvě vypraného prádla a chcete ho dát sušit ven, zjistěte si vlhkost vzduchu, kterou dnes snadno zjistíte na internetu. Babičky na to měly pouze instinkt a přizpůsobily se vždy počasí. Vlhkost vzduchu je pro rychlé schnutí prádla mnohem důležitější než teplota.

Během sušení se totiž voda z prádla vypařuje do vzduchu. Pokud je vlhkost vzduchu vysoká, voda se z prádla odpařuje mnohem pomaleji. To vysvětluje, proč je prádlo v zimních suchých dnech uschlé rychleji než během horkého a vlhkého počasí.

Prádlo vždy naruby

Pokud budete prádlo sušit venku, je potřeba jej chránit před dalším znečištěním od ptáků či hmyzu a v jarním období, kdy kvetou stromy i od případného pylu. Proto každý kus obraťte naruby. Barevné prádlo tak ochráníte i před možným vyblednutím, kdyby by na něj dosáhly sluneční paprsky. Když prádlo obracíte již před praním, máte to při věšení už bez práce.

Na slunce jen bílé prádlo

Přestože na prudkém slunci prádlo uschne o trošku rychleji, vystavujete ho nejen možné ztrátě odstínů, ale ne pro všechny materiály je prudký žár vhodný. Pro barevné prádlo tedy vybírejte raději stinná místa. Ovšem na slunce se nemusíte obávat pověsit prádlo bílé, které jej ve výsledku krásně vybělí. Bílé prostěradla, povlečení, halenky či košile budou opět jako nové.

Jak správně věšet

Pokud máte rozmístěné venku šňůry, které jsou od sebe dostatečně vzdálené, je jedno, jak prádlo pověsíte. Bude prosychat rovnoměrně. Pokud však používáte klasický sušák, postupujte tak, že velké kusy dávejte na okraj a ty menší do středu. Právě tam se totiž déle drží vlhkost a pomůžete tak rychlejšímu sušení.

Nenechte prádlo přesychat

Pokud se chcete vyhnout nepříjemně ztvrdlého a přeschnutého prádla, seberte ho ze šňůry včas. S takovým prádlem se pak špatně pracuje, je nepříjemné a škrábavé na dotek a při žehlením s ním budete mít mnohem více práce.

Související články

Zdroje: www.hobby.magazinplus.cz, www.abklaundry.cz, www.bytovevybaveni.cz