Říká se, že všeho moc škodí. To se týká i hromadění věcí doma. Švédové vědí, že takové sbírky čehokoliv nejenže zamořují prostor, ale také vyžaduje starost, péči a čas. A kdo by chtěl ve volném čase pořád něco přeskládávat a gruntovat? Méně věcí znamená méně starostí. A to je přesně hlavní poselství myšlenky nového skandinávského trendu, který se nazývá „předsmrtný úklid“. Jeho podstata spočívá ve vyhazování zbytečností, které má později ulevit potenciálním pozůstalým.

Příspěvek autorka Conongate vám více prozradí o tomto úklidovém trendu. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Úklid s filozofickou myšlenkou

První zmínku o předsmrtném úklidu zpopularizovala autorka Margareta Magnussenová ve své knize Jemné umění švédského klidu smrti: Jak osvobodit sebe a svou rodinu od celoživotního nepořádku. Podstatou téhle metody je maximální detox domácnosti. Když vyházíte spoustu nepotřebných věcí (včetně různých archiválií), získáte úžasný prostor, světlo a čerstvý vzduch do svého domova. Výhodou tohoto úklidového trendu je, že ho můžete provádět kdykoliv, ve kterékoliv fázi života.

Myšlenka na druhé…

Součástí tohoto úklidového trendu je myšlenka na druhé. A snaha jim „odchod“ maximálně usnadnit. Třeba tím, že po sobě zanecháte uklizenou domácnost a takzvaně „čistý stůl“. Samozřejmě, lehce se to řekne, ale hůř udělá. Tady je pár tipů, jak na to:

Odstraňte „obry“

Obry jsou míněny věci, které zabírají hodně místa. Může jít o pohovku, velkou skříň nebo rozložitý nábytek, který jste zdědili po babičce. Zbavte se těchto „žroutů“ prostoru a uvidíte, jak se bytu (ale i vám) odlehčí.

Méně je více…

Jakmile máte pryč z domu veškeré velké věci, soustřeďte se na ty menší. Pečlivě zvažujte, co vám který předmět do života přináší a jak vám (ne)slouží. Všechny nepotřebné věci roztřiďte a vyhazujte pryč! Stejně tak nemilosrdně proberte „srdcovky“, tedy maličkosti, ke kterým máte sentimentální vztah. Vybrané kousky pak umístěte do krabice a dejte na vhodné místo.

Uklízejte i v online světě

Předsmrtný úklid zahrnuje i digitální media a počítače. Nezapomeňte proto velký úklid plochy a smažte věci, které už dávno nepotřebujete. Pro své blízké přichystejte soubor, kde budete mít sepsané důležité adresy, kontakty a přihlašovací údaje k bankovním účtům.

Související články

Zdroje: www.tasteofhome.com, www.alferia.cz