Cítíte se v práci nemocní?
Zdroj: Patcharanan / Shutterstock.com

Syndrom nezdravých budov: Jste nemocní a nevíte proč? Možná za to může váš dům

Celý den pracujete v moderní kanceláři, pak zajdete na kávu, na nákup, případně si zacvičit do fitcentra a přitom se necítíte dobře? Možná trpíte syndromem nezdravých budov vyvolaným nevyhovujícím životním prostředím uvnitř staveb. Pobyt ve špatně navržených domech ohrožuje zdraví, problémy způsobují hlavně nové, či zrekonstruované budovy.

Syndrom nezdravých budov je souhrnné označené pro zdravotní potíže, které mají lidé pobývající v domech s nezdravým životním prostředím a nevyhovujícím mikroklimatem. Problémy mají hlavně lidé pracující a žijící v nově postavených a zrekonstruovaných stavbách. Podle Státního fondu životního prostředí panují podmínky s negativním dopadem na zdraví až v 75 % veřejných budov v Česku.

Ve velkých kanceláýských budovách mají lidé často zdravotní potíže Ve velkých kanceláýských budovách mají lidé často zdravotní potíže Zdroj: alice-photo / Shutterstock.com

Negativní vliv na zdraví

Pod označením syndrom nezdravých budov (Sick Building Syndrome, SBS) rozumíme soubor různých zdravotní obtíží a příznaků způsobených pobytem v budově, ve které nepanují optimální životní podmínky. Lidé, kteří zde žijí a pracují trpí řadou drobných problémů ohrožujících do značné míry jejich zdraví. Jedná se většinou o nespecifické obtíže projevující se hlavně v zimních měsících. Příkladem může být pálení a slzení očí, vysychání sliznic v ústech, nosu i krku a další projevy pobytu v nadměrně suchém vzduchu, záněty horních cest dýchacích, ucpaný nos, svědění, škrábání v krku, bolesti hlavy, malátnost, ospalost, kožní problémy (svědění, suchá kůže, vyrážky a exémy), zažívací potíže, různé alergie aj. To vše je doprovázené pocity nepohodlí a stísněnosti, špatným soustředěním, snížením efektivity práce, podrážděností, celkovou únavou a často i nespavostí.

Jak se pozná nemocný dům?

Problémy mohou mít i bytové domy Problémy mohou mít i bytové domy Zdroj: FlorianTM / Shutterstock.com

Faktorů, které způsobují syndrom nezdravých budov, je celá řada, většinou se různě kombinují a překrývají. Velmi problematické jsou v tomto ohledu nově postavené či zrekonstruované budovy, zejména kanceláře typu open space, které jsou odkázané na umělou cirkulaci vzduchu. Prioritou při stavbách a rekonstrukcích je často vysoká energetická úspornost budovy a v co nejvyšší míře se využívají různé izolační materiály. Díky tomu se sice minimalizují tepelné ztráty budovy, ale objekt se izoluje od vnějšího prostředí a omezuje se dostatečný přívod čerstvého vzduchu. V takto zateplené, ale nevětrané budově se nejen zhorší kvalita vzduchu, ale může se zde i tvořit vlhkost, která přispívá k množení plísní. SBS tedy trpí většinou lidé z moderních klimatizovaných budov, kde je nevhodně nastavená celková úroveň větrání, teploty a vzdušné vlhkosti. Dalšími rizikovými faktory je zvýšená prašnost, ostré a nepřirozené světlo, výpary a těkavé látky z použitého stavebního materiálu a zařízení (lepidla, podlahové krytiny, čalounění čistící prostředky apod.).

Prevence a kontrola

Velmi suchý vzduch můžeme upravit pomocí zvlhčovače. Prospějeme rostlinám i sobě Velmi suchý vzduch můžeme upravit pomocí zvlhčovače. Prospějeme rostlinám i sobě Zdroj: DimaBerlin / Shutterstock.com

Dům vám sám o sobě nepoví, že byl špatně navržen, má nedomyšlenou konstrukci či stojí na nevhodném místě. Pokud však na sobě pozorujete některé z příznaků SBS podnikněte kroky, které zlepší životní podmínky ve vašem pracovním nebo obytném prostoru. Optimalizujte míru větrání a zvyšte přísun čerstvého vzduchu do místností. Zajistěte pravidelnou kontrolu a údržbu systémů vytápění, větrání a klimatizace. Pravidelně vysávejte, nejlépe s přístrojem s účinnými HEPA filtry (vysoce účinné filtry částic ze vzduchu). Pořiďte si do interiéru dostatek pokojových rostlin, které pomohou udržovat čistý a svěží vzduch, dobrým pomocníkem je také zvlhčovač vzduchu. Snažte se umožnit přístup co největšímu množství přirozeného světla do interiéru. Eliminujte zdroje znečišťujících látek, pokud možno nečistěte koberce a čalounění čistidly obsahující dráždidla, skladujte čistící chemii v uzavřených kontejnerech v dobře odvětraných místnostech. Při plánování stavby a zařizování interiéru používejte v co největší míře přírodní materiály neobsahující toxické látky.

Akční letáky