Pomocníci při úklidu
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Taky ještě nemáte umytá okna? S našimi radami to do Vánoc hravě stihnete

Dopékáte poslední cukroví a finišujete předvánoční úklid? Nezapomeňte také umýt okna. Letošní nevlídné počasí dává okenním tabulkám zabrat.

[Komerční prezentace] 

Hadřík nebo švédská utěrka?

Na mytí oken doporučujeme pořídit švédskou utěrku, která na rozdíl od starých triček, ručníků a podobných hadříků nepouští chloupky. Použijte jinou švédskou utěrku na špinavější vnější stranu oken a jinou na čistější vnitřní stranu oken, která bývá zpravidla jen zaprášená. Také žaluzie a rolety stačí většinou otřít vlhkou utěrkou, či jen oprášit.

Pomocníci při úklidu Pomocníci při úklidu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tip: Pokud máte venkovní rolety, opláchněte je zahradní hadicí, omyjte mýdlovou vodou a opět hadicí opláchněte. Pak už je stačí jen pořádně osušit.

Pudink nebo ocet?

Kromě čistících přípravků z obchodu můžete okna umýt prostředky, které používaly naše babičky. Záleží jen na vás, který způsob si vyberete:

Způsob č. 1: Do kbelíku s 5 litry teplé vody přisypte jeden vanilkový pudink a pořádně rozmíchejte. Tímto roztokem okna omyjte, nechte zaschnout a pak pořádně vyleštěte.

Způsob č. 2: Do kbelíků s 5 litry teplé vody přilijte 1 l octa, tímto roztokem okna omyjte, a ještě vlhká vyleštěte.

První zmiňovaný způsob se vám bude hodit v případě, že u vás mrzne, fouká nebo svítí sluníčko a okna rychle schnou. Pudinkovou vodu totiž dobře rozleštíte.

Novinový papír nebo silonky?

Na vyleštění oken si můžete vzít opět švédskou utěrku, tentokrát suchou, nebo prostě využijte novinový papír jako babičky, případně můžete zužitkovat staré, vyprané silonové punčocháče, které také nepouštějí chloupky, jen musí být okna dokonale suchá, protože silonky neodsají případné zapomenuté kapičky vody.

Tip: Při mytí oken nezapomeňte umýt také rámy oken. Ty čistěte slabým roztokem saponátu a vyždímaným hadříkem a po omytí je osušte, ať vám na nich nezaschnou nevzhledné kapky. Dřevěná okna poté ošetřete balzámem na dřevo, ať uzavřete póry ve dřevě a oknům prodloužíte životnost.

Dokonale čistá okna vám ale vánoční atmosféru sama o sobě nepřipraví. Ozdobte si je vánočními světýlky a dekoracemi, které najdete v letáku PENNY a koupíte v nejbližší prodejně.

Akční letáky