[Komerční prezentace]

Tapetování není žádná věda

Během několika hodin můžete proměnit váš interiér k nepoznání. Důležitý je správný výběr tapety, kvalitního lepidla a nástrojů a příprava podkladu. Vše si dobře změřte a nikam nespěchejte.

Tapety na zeď jsou opět v módě. A není divu. Na trhu je k sehnání celá škála různobarevných a zajímavě vzorovaných tapet z mnoha materiálů, které dokážou proměnit váš interiér k nepoznání. S námi zjistíte, že tapetování není nic náročného. Tak vypněte v místnosti proud a směle do toho.

Výběr správné tapety

V prvé řadě je nutné vybrat správnou tapetu. V potaz berte povrch, který budete tapetovat, typ místnosti, druh tapety, který je pro vaše požadavky nejvhodnější, a v neposlední řadě i vaše zkušenosti a potřebné náčiní.

Barva a vzor už jsou pouze na vás. Vybírat můžete ze širokého sortimentu papírových, vliesových, vinylových, sklovláknitých, univerzálních tapet nebo přetiratelných tapet. Stěnu můžete ozvláštnit i fototapetou nebo tapetou s 3D efektem.

Jednotlivé druhy tapet mají své plusy a mínusy. Papírové tapety vás budou stát jistě mnoho nervů, jejich pořizovací cena je však nízká a jsou prodyšné. Nejvíce oblíbené vliesové tapety jsou prodyšné, odolné, částečně omyvatelné a zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci. Nejodolnější jsou tapety vinylové, které dokážou překrýt i drobné nerovnosti a bez problémů je nalepíte na jakýkoliv podklad. Nejsou však prodyšné, a tudíž se nehodí do ložnic a dětských pokojů. Při nákupu tapet sledujte sériové číslo, abyste se vyvarovali drobným barevným odchylkám.

Příprava podkladu

Pozornost je třeba věnovat i podkladu. Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítku proto seškrábejte, veškeré praskliny zatmelte, nerovnosti zahlaďte a staré tapety vhodným způsobem odstraňte.

Nejvíce práce s odstraňováním vám zaberou papírové tapety, které je potřeba dokonale navlhčit horkou vodou. Pomoci vám však může tekutý odstraňovač tapet nebo obyčejný ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1. Naopak nejsnáze sundáte tapety vliesové, které můžete jen opatrně odspodu stáhnout.

Stěna by také měla být suchá a čistá. Zbavte ji veškerých mastných skvrn i plísně. Sundejte všechno nástěnné a závěsné osvětlení, obrázky, háčky a hřebíky. Savý povrch před tapetováním důkladně napenetrujte a nechte schnout minimálně 6 hodin, nesavý odmastěte.

Při tapetování udržujte v místnosti stále stejnou teplotu. Ideálně mezi 19–21 stupni Celsia. Máte-li v místnosti vlhko, v zimních měsících zapněte radiátor, v létě větrejte. V místnosti by také neměl být průvan.

Lepení tapet

Lepidlo vybírejte podle druhu tapety a podkladu. Velmi oblíbená a kvalitní jsou lepidla od firmy Metylan. Při nanášení lepidla použijte speciální tapetový váleček, držte se návodu a dodržujte dobu nasáknutí. Předejdete tak nežádoucímu natáhnutí a trhání tapet.

Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu. Při lepení vliesových tapet naneste lepidlo pouze na stěnu.

Tapety lepte od shora dolů a těsně vedle sebe. Vzniklé vzduchové bublinky vytlačujte od středu do stran. Přesné měření a preciznost při stříhání tapet se vyplatí! Využijte vodováhu a závěsnou olovnici. Samozřejmostí pro perfektní výsledek jsou i ostré nůžky.

Co vás může zdržet

Ostré nůžky, přesné měření a trpělivost budete potřebovat při tapetování kolem vypínačů. Vypněte elektrické obvody v místnosti a odmontujte krabičky od vypínačů. Nebo můžete vypínače přelepit a pak pomocí nože proříznout otvor ve tvaru kříže. Okraje tapety by měly být schované pod krabičkou vypínače.