Občas je roční vyúčtování energií k breku.
Zdroj: Profimedia

Zima se blíží: Existuje několik chytrých způsobů, jak letos ušetřit na energiích

Vyúčtování za energie dokáže překvapit každého. Samozřejmě nemile! V posledních dnech jsou energie tématem číslo jedna. Přinášíme vychytávky, které vám pomohou alespoň trochu účet snížit!

V dnešních dnech je sledování zpráv na vlastní riziko, protože tolik zdražování jsme dlouho nezažili. Jelikož se rapidně zvedla cena energií, připomeneme si několik tipů, jak ušetřit nějakou tu kačku, aby vám v peněžence ještě něco zbylo.

Ano, nadchází doba, kdy bude každá ušetřená koruna dobrá. Pokud budete dodržovat pár zásad, projeví se to i na vašich složenkách.

Spotřebič v zásuvce po celý rok? Zbytečné!

V domácnosti je mnoho spotřebičů, které nevyužíváme každý den, a přesto je máme zapojené do zásuvky. A některé z nich odebírají elektřinu, i když mohou být jen ve stand-by režimu. Pokud se podíváte na film na DVD přehrávači jednou za rok, raději ho po celý rok mějte vypnutý. Nezapomeňte ani na nabíječky pro vaše mobilní telefony a tablety.  Schválně popřemýšlejte, kolik věcí máte v zásuvkách a kolikrát je využíváte. Určitě jste jich napočítali dost, že? A divili byste se. Nejedná se oúspory pouze v řádech pár korun.

Dovolená? Vypojte vše, co můžete

Jestliže odjíždíte na dovolenou, ale nemusí to být jen dovolená, plno z nás jezdí na služební cesty i několikrát do roka, vypojte nejlépe všechny spotřebiče. Velký žrout energie je televizor, počítač, mikrovlnka nebo pračka.

Perte ekologicky

Moderní pračky mají program šetrný jak k vaší peněžence, tak k přírodě. Ne vždy ho lze použít, to je jasné, ale pokud zrovna neperete špinavé ručníky, které si zaslouží vyšší teplotu, využijte tohoto ekologického programu, neuděláte radost jen sobě.

Běžně nošené oblečení nevyžaduje praní při vysoké teplotě, stačí mu většinou 30 °C. A uberte i na otáčkách ždímání, 800 otáček za minutu je plně dostačující.

Spotřeba vody je při pořizování pračky důležitý údaj Spotřeba vody je při pořizování pračky důležitý údaj. Zdroj: ozanuysal / Shutterstock.com      

Vana nebo sprcha?

Naložit se večer do vany plné pěny je pravý relax. Ale potřebujete ho každý den? Určitě ne. Rychlá sprcha je také osvěžující a ušetří spoustu litrů vody.

Zhasínejte světla

Tam, kde zrovna netrávíte čas, zhasněte světla. Někdo tvrdí, že časté rozsvícení a zhasínání je neekonomické a spotřeba energie je vyšší, než když necháte svítit. Jednoznačný mýtus, tedy pokud nerozsvítíte za 5 minut znovu…

Rozhodně se vyplatí zakoupit úsporné LED žárovky, i když jsou dražší než klasické. Úspora se objeví až při vyúčtování elektřiny, protože rozdíl ve spotřebě klasické žárovky a LED žárovky je až 80%!

Pro svou trvanlivost, úsporu elektrické energie a nejnižší emise CO2 ze všech druhů svítidel byly LED žárovky vybrány Evropskou unií. LED žárovky mají delší životnost, jsou úsporné a vykazují nejnižší emise CO2 ze všech druhů svítidel. Zdroj: profimedia.cz

Odvzdušnění radiátorů

Před začátkem topné sezony radiátory zbavte vzduchových bublin, aby vám hřály tak, jak mají. Návod najdete zde:

Přemýšlejte již při koupi nového spotřebiče

Jestliže vám dosloužila lednice či pračka, dlouho se bez nich jistě neobejdete a vyrazíte omrknout nový kousek. Při výběru nehleďte jen na cenu, ale vybírejte i dle energetického štítku. Spotřebiče se dělí do skupin, které jsou označeny písmeny A – G, přičemž G je energeticky nejnáročnější.

Hrnec vždy s pokličkou

I při vaření se dá ušetřit nemálo peněz. Poklička na rendlík je základ! Bez pokličky vzroste spotřeba energie až na čtyřnásobek!

Mrazák bez námrazy

Novější typy mrazniček jsou vybavené nenámrazovým systémem, ale mnoho domácností má starší mrazáky, kde se nánosy ledu vytváří. Čím větší nános, tím větší spotřeba! Takže si udělejte čas a spotřebič odmrazte.

Zvlášť starší typy lednic a mrazáků mají problém s odpařováním a tvorbou námrazy Starší typy lednic a mrazáků mívají problémy s tvorbou námrazy Zdroj: Maiapassarak / Shutterstock.com

Zdroje: www.receptyprimanapadu.czwww.jsmekocky.czwww.theguardian.com

Akční letáky