Kvalitní spánek je velmi důležitý pro celkové zdraví a pohodu. Když je ale v ložnici příliš vysoká teplota, může to způsobovat značné nepohodlí, nadměrné pocení a časté probouzení, což následně vede k únavě a snížené produktivitě během dne.

Abyste si ale nemuseli chodit lehnout do koupelny na studené dlaždičky, vyzkoušejte osvědčené triky, které vám pomohou lépe se vyspat i během horkých letních nocí. Opravdu fungují!

Vyzkoušejte hned několik jednoduchých tipů, které dokážou zlepšit spánek, podle videa na YouTube, na kanálu Aleš Lamka - Fitness:

Zdroj: Youtube

Udržení příjemné teploty v ložnici

K udržení příjemné teploty v ložnici je nezbytné vědět, kdy můžete větrat, a kdy je lepší mít zataženo. Během dne mějte okna zavřená, včetně zatažených závěsů či žaluzií, abyste zabránili pronikání tepla dovnitř.

Večer, kdy teploty venku klesnou, můžete okna otevřít dokořán a nechat čerstvý vzduch proudit dovnitř. Pokud máte klimatizaci, nastavte ji na optimální teplotu kolem 18-20 °C.

Lehké studené povlečení

Těžké peřiny vyměňte za pouhé povlečení z bavlny nebo lnu, které je ideální pro letní měsíce. Tyto materiály totiž účinně odvádějí vlhkost a zároveň umožňují cirkulovat vzduch, což napomáhá udržet tělo v chladu. Vyzkoušejte také dát zabalenou přikrývku a polštář v igelitu před spaním na chvíli do lednice nebo mrazáku. To vám pak poskytne příjemně chladivý pocit při usínání.

Ochlazení těla vodou

Rychlá vlažná sprcha před spaním může výrazně snížit tělesnou teplotu a připravit vás tak lépe na spánek. Dejte ale pozor, aby voda nebyla příliš studená, jelikož by to mohlo mít opačný efekt. Skvěle funguje i studený hadřík umístěný na kolenou, zápěstích či krku. Snažte se rovněž spát s odkrytými nohami, přes které se tělo chladí.

Účinný zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je užitečný nejen v zimě, ale i v létě. Suchý vzduch totiž může způsobovat nepohodlí a podráždění dýchacích cest.

Pokud ale budete používat zvlhčovač, udržíte v místnosti optimální vlhkost, která má také mírně ochlazující účinky. V ložnici můžete rozvěsit i mokré ručníky, jenž odpařováním vody vzduch v místnosti krásně ochladí.

Ovlivnění spánku stravou

Vyvarujte se večer těžkým a tučným jídlům, které zvyšují tělesnou teplotu a mají tak negativní vliv na usínání. Místo toho preferujte lehké večeře plné zeleniny a ovoce. Některé potraviny jako jsou okurky, melouny či jogurty, mají dokonce ochlazující účinky.

Nezapomeňte ani na dostatek tekutin během horkých dnů, aby tělo nebylo dehydratované. Ve večerních hodinách omezte rovněž příjem alkoholu a kofeinu, které mohou narušovat kvalitní spánek.

Související články

Zdroje: healthline.com