obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tipy pro rekonstrukci koupelny: obklady, umyvadla, svítidla...

Kuchyňská deska v koupelně? Ano, lze ji využít. Které barvy obkladu se hodí do menšího prostoru? Světlé, opticky ho zvětší. Zrcadlo může být velmi elegantním prvkem, ale pozor na nepořádek.

Umyvadla na desku

Již několik let se prosazují umyvadla na desku či do desky (také polozápustná, jež jsou vhodná i do malých koupelen). Je to vlastně návrat k tradičnímu umyvadlu na stolku, svým tvarem je také připomínají.

Deska může být skleněná, z kamene i pouze obložená obkladačkami, pak však počítejte s usazováním nečistot a mýdla ve spárách!

Cenově dostupnou náhražku tvoří kuchyňské pracovní desky, které se vyrábějí v celé řadě odstínů a dezénů. Pod takovou deskou pak můžete mít jen police na ručníky, skříňky lze nahradit proutěnými košíky.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velký formát na podlahu i stěny

Většina koupelen využívá dlažbu na podlahu a na stěny obklady. Dlažba musí být protiskluzná a musí mít otěruvzdornost označenou hodnotou minimálně PEI 2, která vyhovuje méně namáhaným prostorám.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Místo listel a bombát se doporučuje zkombinovat velké a malé formáty, třeba keramické obklady a skleněnou mozaiku.

Trendem jsou velkoformátové dlaždice a obklady nejen velikosti 45x45, ale třeba také 60x60 či 30x120 cm. Velké formáty však vyžadují také kvalitní obkladače!  

Do malých koupelen se doporučují světlé barvy a lesklé provedení. Vyhněte se výrazným dekorům i barvám – ty se podle odborníků okoukají nejpozději do pěti let.

Obklady by neměly sahat výše, než je zárubeň dveří (ty mají mít šířku 80, nikoli obvyklých 60 cm a mají se otvírat ven).

Malba, izolace, elektřina

Obklad nemusí být po celé ploše, postačí u umyvadla nebo v místě sprchování, zbývající stěny lze dokončit voděodolnými, prodyšnými nátěry.

Do koupelen se doporučuje například malířská barva, případně speciální stěrka vhodná pro vlhké prostředí, která dobře kryje, ale současně propouští vodní páru. 

Při výměně podlahy nezapomeňte na to, že kromě dvojité izolace proti vodě, která má zabránit vytopení sousedů, musíte také dodržet požadavek kročejové neprůzvučnosti. Pod dlažbu se proto pokládá speciální izolační pás.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Lepicí tmel se vybírá podle druhu dlažby a podkladu. Na pevný podklad se používají hlavně lepidla na cementové bázi (flexibilní nebo standardní), speciální přípravky jsou určené na pružné podklady (dřevotříska, sololit apod.).

Pozor na svítidla, která musí splnit potřebné předpisy. Do koupelny patří jen odolná proti stříkající vodě (mají značku IP 54, parotěsná pak dokonce IP 65).

Zásuvky a spínače smějí být umístěny pouze vně umývacího prostoru. Na jeho hranici se mohou objevit jen tehdy, jsou–li ve výšce alespoň 1,2 m nad podlahou, ale i tak by měly mít zásuvky kryt proti stříkající vodě. Svítidla pak musí být ve výšce nejméně 1,8 m. 

Pozor na zrcadlo, nepořádek a stíny 

Velké zrcadlo opticky skvěle zvětší prostor, nesmí se v něm však odrážet police s neuspořádaným obsahem či jiný nepořádek.

Vyhněte se také stínům, které vytvářejí skříňky. Stíny prostor zmenšují, lepší jsou niky zapuštěné do zdi, nejlépe s osvětlením.

Foto archiv

Akční letáky