Mnoho lidí si myslí, že vypnutí spotřebiče tlačítkem stačí. Jenže opak je pravdou. Toustovač, stejně jako jiné kuchyňské spotřebiče, zůstává pod napětím, dokud je zapojený v zásuvce. Když dojde k jakékoli poruše uvnitř zařízení, například selhání termostatu nebo přepětí v síti, může se rozžhavit i bez vašeho vědomí. Představte si, že klidně spíte a kuchyní se začne šířit kouř. V tu chvíli už může být pozdě.

Podívejte se na video z YT tvorby kanálu Bron Afon – Toustovač a ochrana před požárem

Zdroj: Youtube

Statistiky mluví jasně. Ročně dojde k tisícům domácích požárů způsobených právě kuchyňskými spotřebiči a toustovače jsou na tomto seznamu často zmiňovány. Drobné nečistoty, které v zařízení zůstávají, jsou dalším rizikovým faktorem. Zaschlé drobky nebo tuk mohou v kombinaci s elektrickým zkratem snadno začít hořet.

Související články

Jak předejít neštěstí?

Prvním krokem je jednoduchý zvyk. Po každém použití toustovač vytáhněte ze zásuvky. Tento drobný úkon vám zabere jen pár vteřin, ale může vám ušetřit obrovské starosti. Dále pravidelně kontrolujte stav kabelů.

Pokud jsou popraskané nebo poškozené, neváhejte je nechat opravit nebo rovnou vyměnit celý přístroj. Moderní toustovače s bezpečnostními funkcemi jako je automatické vypnutí při přehřátí jsou další možností, jak zvýšit bezpečnost vaší domácnosti.

Elektrické konvice, mikrovlnné trouby nebo varné desky mají svá vlastní rizika, ale toustovače bývají podceňovány právě kvůli své jednoduchosti. Pokud toustovač odpojíte ze zásuvky, nejenže snížíte riziko požáru, ale navíc ušetříte za elektrickou energii. Spotřebiče zapojené v síti totiž odebírají elektřinu i ve vypnutém stavu.

Zdroj: jimstestandtag.com, ksmu.org, cnet.com