Většina z nás používá pračku, aniž by se podrobněji zabývala, k čemu opravdu slouží jednotlivé přihrádky v dávkovacím šuplíku. Přitom právě správné dávkování pracích prostředků a jejich umístění do správných přihrádek může výrazně ovlivnit čistotu a vzhled praného prádla. Jejich počet a označení se může mírně lišit dle konkrétního modelu pračky, ale základní princip je stejný.
Jak a proč využít 3 přihrádku v zásuvce pračky? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu In The Wash:
První přihrádka
Bývá běžně označená číslicí „1“ nebo římskou verzí „I“. Zpravidla bývá největší a je určená pro prací prostředek k hlavnímu praní, který je nezbytný pro efektivní praní a odstranění běžných nečistot a skvrn z prádla. Výběr pracího prostředku závisí na typu tkaniny, stupni znečištění a tvrdosti vody.
Na současném trhu jsou k dispozici sypké i tekuté prací prostředky. Sypké prací prostředky jsou obecně levnější, ale mohou zanechávat usazeniny v pračce. Tekuté prací prostředky jsou šetrnější ke tkaninám a snadněji se rozpouštějí. Dávkování pracího prostředku je zpravidla dané pokyny výrobce a závisí na množství prádla a stupni jeho znečištění.
Druhá přihrádka
Další přihrádka je zpravidla označená číslicí „2“, římskou „II“, ale často i symbolem kytičky či hvězdičky. Nalévá se do ní aviváž, která zjemňuje prádlo, usnadňuje žehlení a zároveň mu dodává příjemnou vůni. Výběr aviváže je otázkou osobních preferencí. K dispozici jsou momentálně aviváže nejen mnoha vůní, ale i pro různé typy tkanin. Dávkování se opět odvíjí od pokynů výrobce, ale také od druhu materiálu, který perete.
Třetí přihrádka
Tajemná třetí přihrádka, která bývá označená číslicí „3“ nebo symbolem trojúhelníku či písmeny "CL", mnoho uživatelů nevyužívá a většinou je to proto, že neví, k čemu opravdu slouží. Je určená pro bělící prostředky, které se používají k odstranění odolných skvrn a k osvěžení bílého prádla. Současný trh nabízí různé typy bělících prostředků.
Bělidla s přídavkem chlóru jsou účinná, ale mohou znehodnotit barevné prádlo. Bělidla s přídavkem kysličníku jsou k barvám šetrnější, a proto se hodí nejen na bílé prádlo, ale i na barevné. Enzymatické bělidla jsou speciální prostředky určené k odstranění biologických skvrn, jako je například krev nebo tráva. Dávkování je opět doporučeno výrobcem dle konkrétního produktu a je vždy dobré ho dodržovat, abyste si prádlo zbytečně nepoškodili. Před použitím daného bělícího prostředku je nutné zkontrolovat cedulku na praném kusu textilie.
Předpírka
Některé pračky mají navíc ještě jednu přihrádku, která je zpravidla umístěná před hlavní přihrádkou pro prací prostředek. Je určena pro předpírku silně znečištěného prádla, například pracovních nebo sportovních oděvů, které vyžadují delší a intenzivnější proces praní. Do této přihrádky se přidává menší množství pracího prostředku, který připraví prádlo na hlavní praní.
Pravidelná údržba
Pravidelně dávkovací šuplík čistěte, a to alespoň jednou za dva měsíce. Dlouhodobé používání může vést k tomu, že se v těchto přihrádkách hromadí zbytky pracích prostředků, což může způsobit jejich ucpávání nebo tvorbu plísně. Usazeniny pracích prostředků mohou ve výsledku zhoršovat účinnost praní a také způsobit nepříjemný zápach. Při čištění je obvykle možné celý šuplík jednoduše vyjmout a omýt ho pod tekoucí vodou.
Pračku nikdy nepřeplňujte
Dávejte si vždy pozor, abyste pračku zbytečně nepředimenzovali velkým množstvím prádla. Mohly by na něm po vyprání ulpívat zbytky pracích prostředků. Stejně tak dodržujte jejich správné dávkování vzhledem k objemu prádla, které budete prát.
Zdroje: www.tomsguide.com, www.scrubhub.org.uk, www.inthewash.co.uk