Prach je pro všechny, kteří mají na starost uklízení domácnosti, věčným nepřítelem. Jeden den si vyhraníte speciálně na úklid, pečlivě vytřete, vyluxujete. Třikrát se ujistíte, že nikde není ani zrnko prachu. Druhý den to tak už nevypadá. Prach dosedne na vámi pracně uklízené stoly, poličky, parapety, podlahu a vy máte pocit, že jste nic neudělali. To dokáže zkazit náladu úplně každému. Všichni si stěžují a nikdo pořádně neví, co už si počít. 

Na triky, jak se zbavit prachem zaneřáděného domova, se můžete podívat v Youtube videu z kanálu Expert Home Tips:

Zdroj: Youtube

Seznamte se, prach

Seznámili jste se s prachem někdy blíže? Věc, co vám dokáže tak zkazit náladu, je podle vědců dokonce přirozená věc. Kdybyste se pozorně pod kukátkem zadívali, zjistíte, že prach se skládá z tolika věcí, že byste tomu ani nevěřili. Například se v něm nachází výkaly roztočů, drobné plísně, pyl, malé kousky potravin, které vám spadly na zem , papírová vlákna, chlupy od domácích mazlíčků, pokud máte doma nějakého čtyřnohého miláčka, mikrobi, drobný hmyz. Dokonce i lidské kožní buňky se tam najdou.

Co tedy dělat, aby bylo prachu méně 

Pokud to není nezbytně nutné, vyhněte se kobercům. Sice vám zajistí teplo od nohou, ale zároveň se na ně usazuje obrovské množství prachu, takže budete muset udělat pomyslnou Sofiinu volbu. Teplo od nohou, nebo prach. Na dekorace a ozdoby pořiďte vitrínky. Nejenže se budou ozdoby v bytě krásně vyjímat, ale zároveň se na ně nedostane prachová vrstva. Poté ještě poradíme, abyste oblečení, co nevyužíváte, dali do pytlů.

Budete mít pak více místa pro vaše normálně nošené kousky, ale hlavně se z oblečení nebudou uvolňovat vlákna, která tvoří součást prachu. Pokuste se také zredukovat textil, co se týče například polštářků, povlaků, dek a podobně. Tyto věci nejenže prach vytváří, ale jsou také jejich zásobníky.

Jednoduchý trik proti prachu z muzea

Nyní pro vás máme trik, který používají uklízečky v muzeích, veřejných prostorách a galeriích. Prachu se asi bohužel nezbavíte, ale tímto způsobem ho alespoň můžete zredukovat. Trikem je použít glycerin. Stačí ho nakapat pár kapek do vody a setřít s ním lynoleum, dřevěnou podlahu, zkrátka kterýkoliv povrch, který chcete zbavit prachu. Glycerin má tu schopnost, že se na něm tak lehce nepřichycuje prach. A navíc se bude vaše podlaha lesknout, jako nikdy předtím.

Pokud ovšem nemáte po ruce glycerin, vystačíte si i s obyčejným dětským olejem. Má velmi podobné účinky, povrchy s prachem krásně uklidí a podlaha se bude jen lesknout. Dávejte si však pozor, abyste každý nános pečlivě otřeli utěrkou, abyste se vyhnuli nepříjemnostem s mastnými plochami. Po použití tohoto triku máte vystaráno na 10 dní bez prachu a starostí.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.karcher.cz