Víte o někom, kdo si dává rozkrojený citron vedle postele?

O tom, proč nechávat vedle lůžka rozkrojenou cibuli, jste si nejspíš něco četli a možná jste to i vyzkoušeli. Proč dělat něco takového s citronem? I oblíbené kyselé a na vitamin C bohaté citrusové ovoce má, co nabídnou, aniž byste se do jeho šťavnaté dužniny museli zakousnout.

O tom, jak může rozkrojený citron v ložnici ovlivnit vaše zdraví vám něco napoví i tento příspěvek z YouTube kanálu Informational Health.

Zdroj: Youtube

Proč mít rozkrojený citron v ložnici?

Vitamin C sice z citronu jen očicháním nenasajete, ale zdá se, že citron toho umí mnohem víc. Obsahuje rozhodně esenciální oleje, které jsou velmi aromatické a jak je známo, že ovlivňují naše pocity. Citronovou vůni si spojujeme především s čistotou a pocitem svěžesti, který je až relaxační a zklidňující, přitom však podporuje zostření smyslů a bystrost.

Pocit takového uvolnění a zároveň koncentrace oceníte nejen v ložnici, ale také studovně či kanceláři. V případě citronu se mluví až o redukci stresu a úzkostných stavů, díky čemuž se vaše ložnice stane skutečně oázou klidu a bezpečným místem k odpočinku. To, že citronová vůně skutečně působí na mysl, bylo zatím prokázáno v roce 2016 nejen na myších, ale v jiné malé studii také na lidech.

Rozkrojený citrus pomůže pomoci uvolnit dutiny a dýchací cesty, a to jak při běžném nachlazení a nemocech, tak i při astmatických obtížích. Díky tomu se vám bude v noci spát i dýchat lépe. Protože navíc působí antimikrobiálně, částečně také dýchaný vzduch pročišťuje.

Citronem proti nevolnosti!

Citronová vůně, má ale také velmi praktické využití a pomáhá při nevolnosti po prohýřené noci, nevolnosti způsobené jízdou v dopravních prostředcích, ale zvedýbá žaludku a zvracení během prvního trimestru těhotenství.

Přesvědčilo se o tom minimálně 100 těhotných žen, které se zůčastnily studie "Vliv citronové inhalační aromaterapie na těhotenskou nevolnost a zvracení: Dvojitě zaslepená, randomizovaná, kontrolovaná klinická studie", jejíž výsledky byly publikované v roce 2014.

Nespoléhejte však na vůně podobné citronu, ale pouze opravdový rozkrojený citrus nebo esenciální oleje. Nenechte se zlákat různými náhražkami. Citlivějším osobám se může při přivonění k náhražkám dokonce udělat špatně.

Související články

Zdroje: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov