Domácí čistící prostředky nezradí
Účinné čistící prostředky by jeden pohledal. Ne že by neexistovaly, ale bývají drahé a také často zrovna nejsou po ruce v okamžiku, kdy je nejvíc potřebujeme. Domácí prostředky jsou na úklid vynikající, navíc často docela levné, přírodní a netoxické. Nemusíte se obávat, že někoho poleptají či způsobí alergický záchvat.
Mezi staré dobré pomocníky při cídění celé domácnosti patří soda, sůl, ocet nebo třeba citron. Podívejte se, jak z posledních dvou jmenovaných vyrobit účinný domácí čistič, který je skoro zadarmo, a přitom vám usnadní úklid kuchyně a třeba i koupelny.
Výrobu čistidla z citronu a octa pro vás připravila Marcela Jánská a je s mnoha dalšími videi k nalezení na YouTube kanálu Žijeme minimalismem.
Výroba kuchyňského čističe z citronové kůry
Výroba je docela snadná. Základem je kůra z citrusu. Vhodné jsou proto nejen oblíbené citrony. Stejně tak můžete vyrobit tento čistič ze slupek grepů, limetek či pomerančů nebo mandarinek. Nakrájenou kůru dejte do sklenice a zalijte jakýmkoli octem. Ideálně naplňte jen půl sklenice nebo dvě třetiny a ujistěte se, že je kůra zcela ponořená. Sklenici uzavřete a nechte 3 měsíce macerovat.
I takto vzniklý nálev je možné po scezení používat, ale významně lepší výsledky budete mít po smíchání s alkoholem a případně i pár kapkami esenciálního oleje. Nezapomeňte, že pokud chcete tekutinu používat v rozprašovači, rozhodně budete muset veškeré pevné části scedit přes plátýnko, aby vám neucpaly pumpičku.
Tato tekutina je nejen dobrým čistidlem, ale navíc má také antiseptické a mírné antibakteriální vlastnosti, pohlcuje pachy a díky esenciálním olejům může také příjemně vonět. Nicméně Tea tree olejíček, který do směsi paní Marcela přidává, rozhodně nenabízí pouhé aroma.
Také mnohé esenciální oleje obsahují dezinfekční a antibakteriální látky podle původu. Platí to pro Tea tree, ale i levandulový, mátový, tymiánový, rozmarýnový či skořicový a hřebíčkový esenciální olej a jistě se najdou i mnohé další, které by se hodily.
Do zhruba čtvrt litru tekutiny z vylouhovaného citronu přidejte asi „panáka" alkoholu a pár kapek esenciálního oleje. Po přefiltrování a nalití do rozprašovače je přípravek hned k použití, ale pamatujte, že je vhodné tekutinu před použitím protřepat.
Citron, sůl a soda vám pomohou hned
Pokud se vám do přípravy čistícího prostředku nechce, věřte, že citron můžete použít hned a tak, jak je. Rozkrojte jej napůl a řez namočte do soli. Tímto jednoduchým prostředkem se doporučuje čistit například dřevěná prkénka, nicméně významně vám může pomoci také s vyčištěním kuchyňské linky nebo sporáku.
Pokud chcete, můžete s citronem použít také sodu či kypřicí prášek. Reakce kyselého citronu a zásadité sody dobře uvolňuje nečistoty. Hodí se nejen k odmaštění, ale po krátkém působení může pomoci také odstranit hodně připečenou špínu nebo ucpaný odpad, i když na takovou práci se lépe hodí ocet.
Zdroje: adbz.cz, chalupari-zahradkari.cz