Když se znovu otevřelo v majestátním panství Brodsworth Hall poblíž Doncasteru v South Yorkshire, zaměstnanci se podělili o techniky, kterými se uklízelo v minulých stoletích. Nyní se s pokrokovou společností ty nejbizarnější samozřejmě nepoužívají. Ale zaměstnanci potvrzují, že v dávných časech se tyto techniky určitě vyplatily a plnily svůj účel. V moderní společnosti byste po těchto historických tipech nejspíše nesáhli, ale možná byste se divili, jak se dá uklízet bez použití chemie.
Jak to vypadá na britském panství se můžete podívat na tomto Youtube videu z kanálu English Heritage:
Včelí vosk na dřevo
Pokud chcete, aby se vaše dřevo v domácnosti lesklo a zároveň mělo ochranný nátěr, je to snadné. Stačí jen nanést trochu včelího vosku pomocí měkkého hadříku. Nechte půl hodiny působit a následně vyleštěte jiným, čistým hadrem. Máte hotovo, dvě mouchy jednou ranou.
Poníkový štětec proti prachu
I když to zní možná bizarně, štětce ze hřívy poníků se hojně využívaly na odstranění prachu z nábytku. Poníkový štětec je velice měkký, takže můžete oprášit porcelán, slonovinu nebo i zlacené povrchy. Pokud ho máte k dispozici, použijte ho společně s vysavačem, který používáte normálně k vysávání, abyste prach pouze nepřemisťovali. Uvidíte, jak budete mít doma čisto, nikde ani smítko.
Jelenice jako čistič skla
K čistění skla není zapotřebí žádná chemie. Stačí použít jelenici, což je přírodní produkt, který má vysokou kvalitu a skvělé absorpční vlastnosti. Hadřík je měkký a pomocí krouživých pohybů ze skla odstraníte veškeré šmouhy.
Odstředěné mléko na podlahu
Odstředěné mléko obsahuje kasein, to je látka, která ve vašem těle tvoří přes 80 % bílkovin. Kromě něj obsahuje také malé množství tuku a vodu. Tato technika se používala zejména na kamenné podlahy, jelikož jim dodávala lesk a dokonale odstranila nečistoty. Opět bez chemie.
Chléb k čistění tapety
Tato technika asi v moderní společnosti nebude uplatněna, jelikož se nemá plýtvat jídlem. Na panském dvoře si to ale holt mohli dovolit. A kupodivu to opravdu fungovalo! Chléb má totiž porézní povahu. Jeho mírná vlhkost tudíž značí, že je skvělý na zachycování prachu a jiných nečistot. Stačí vzít kousek suchého chleba a vetřít ho na zaprášenou zeď. Chleba bude sice po tomto aktu nepoužitelný, ale vaše tapeta bude jako nová.
Zdroje: metro.co.uk, bezpecnostpotravin.cz