Do ruky vezměte maximálně vysavač a prachovku. A k nim krabici nebo velký prádelní koš. Když totiž máte na úklid jen pár minut, není čas na hrdinství. Důležité je jen to, co je vidět na první pohled.

Zdroj: Youtube

1. Vítáme vás

Čím začít? Jednoznačně předsíní nebo chodbou. Tudy hosti přijdou a tady je každý nepořádek nejspíš praští do očí. Srovnejte boty i kabáty, a především udělejte místo pro svršky těch, kdo přijdou. Seberte všechny odhozené svetry a čepice do koše a rychle zameťte nebo vyklepejte koberce – nejlépe ven, kde je nebudete muset zase znova zametat nebo vysávat. Jestli opravdu není zbytí, tak v chodbě vyluxujte.

2. Čistý stůl

Zvlášť pokud zvete hosty na jídlo anebo máte kuchyni propojenou s obývacím pokojem, je potřeba tu trochu poklidit. Všechno špinavé nádobí nastrkejte do myčky nebo alespoň do dřezu a z pracovní plochy ukliďte všechno, co tam nemusí nutně být. Pak setřete z plochy drobky a stejně tak bleskově vyluxujte podlahu.

3. Kudy se chodí

Vysavač si s sebou vezměte i všude tam, kde se budou hosté nejspíš pohybovat. Projeďte s ním všechny chodby, podlahu v koupelně a na záchodě a také obývací pokoj. Jestli bude někdo chodit kouřit na balkon nebo terasu, bleskově vysajte i tam. Pokud ho máte, vezměte si na tuhle práci ruční nebo bezdrátový vysavač, usnadníte si práci s přepínáním mezi zásuvkami.

4. Rychlovka v koupelně

Pár minut věnujte koupelně. Jestli jich doma máte víc, tak jen té, kam půjdou hosté! Ze všeho nejdřív nalijte do záchodové mísy čistič a nechte ho působit. Mezitím přeleštěte zrcadlo, otřete všechny plochy a umyjte umyvadlo. Všechno otřete dosucha ručníkem na ruce, ten hoďte do prádla a vyměňte ho za čistý. Nakonec vydrbejte mísu a spláchněte. Připravte nové mýdlo, zkontrolujte, že je na záchodě dost toaletního papíru, a máte hotovo.

5. Co sem nepatří

Vraťte se k prádelnímu koši z předsíně a projděte s ním zbytek pokojů, kam nejspíš návštěva půjde. Posbírejte do něj všechno, co tam nepatří, od oblečení po poházené hračky a neuklizené knihy. Protože nejspíš nebudete mít čas je dát na jejich místa, položte koš někam, kde nebude na očích (třeba za postel v ložnici) a ukliďte jeho obsah druhý den.

6. Obývák jako ze škatulky

Pokud máte čas, vysajte, klidně jen ručním vysavačem, křesla a pohovku. Rozhodně ale natřeste všechny polštáře a sedáky, polštáře pěkně vystavte (třeba přes skvrny, které jste nestihli vyčistit) a pak je uprostřed „zasekněte“ jako karatista – hranou dlaně. Dostanou dokonalé rohy, plnější prostředek a budou působit jako v luxusním hotelu. Pak ještě poskládejte všechny deky, nebo je jen odneste třeba do ložnice, teď asi nebudou potřeba.

7. Odprášeno

Teď přišel čas pro prachovku. Nebo hadřík z mikrovlákna. Přejeďte s ním všechny viditelné plochy, které jste zatím neuklidili. Nevšímejte si míst, která neuvidí ani hosti, vynechte místnosti, kam nebudou chodit. Vy už se pak jen dojděte rychle převléknout do slavnostního a začněte se konečně těšit na návštěvu.

Související články

Zdroj: časopis Receptář