Umělá sladidla

Umělá sladidla byla označena za nezávadná a zdraví neškodná. Světová zdravotní organizace například povolila aspartam jako náhradní sladidlo a JECFA/FAO/WHO (komise kontrolující toxicitu látek) jej prohlásila za zdravotně nezávadný. Naproti tomu skupina lékařů, odborníků na biopotraviny a dalších specialistů na výživu, označila umělá sladidla za karcinogenní a zdraví nebezpečná. Tak komu věřit?

Druhy sladidel

Sladidla, která mohou nahradit klasický cukr, můžeme rozdělit do tří skupin.

1. Do první skupiny patří klasické monosacharidy. Například zde patří glukóza (hroznový cukr), laktóza (mléčný cukr) nebo fruktóza (ovocný cukr).
2. Dále polyoly, což jsou zjednodušeně řečeno alkoholové cukry. Ty jsou vhodné pro diabetiky, navíc nepoškozují zuby takovou měrou jako zástupci z první uvedené skupiny. Jsou dražší. Jak příklad můžeme uvést xylitol, který se přidává do žvýkaček.
3. Do třetí skupiny patří právě ona »umělá« sladidla. Nejznámější z nich jsou asi sacharin a aspartam. Oba zástupci mají nižší kalorickou hodnotu než klasický řepný cukr, ale jsou několikanásobně sladší. Neškodí však jejich konzumace našemu zdraví?

Umělá sladidla a dieta

Náhradní sladidla opravdu mohou napomáhat ke snižování obezity. Zejména pokud se jedná o slazení kávy nebo čaje, tyto náhražky cukru mají zelenou. Když se ale od rána do večera budete nalévat limonádami s označením »light«, věřte, že to vaší dietě příliš nepomůže.

Pokud držíte dietu, měli byste vědět, že náhradní sladidla jsou mnohem sladší než klasický cukr a podle některých odborníků si na nich můžete vypěstovat i určitý druh »závislosti«.

Pokud jste diabetik

Pokud trpíte cukrovkou, jistě oceníte bohatost sortimentu potravin, které neobsahují cukr. Jogurty, deserty, čokolády, ale i přísady na vaření jako třeba kečupy, různé polotovary, omáčky a sladila, která se přidávají do těsta. Můžete si upéct desert podle vašich představ, aniž byste v něm snědli zrníčko řepného cukru. Moderní diabetik si musí potraviny nadále pečlivě vybírat, naštěstí dnes už je z čeho.

Opatrně se sladidly

Konzumace potravin a nápojů, které obsahují aspartam není zdraví škodlivá, pokud nepřekračujete povolenou denní dávku, což je 40 mg na kilogram váhy člověka. Pozor si možná dejte na sacharin, který se, protože je levný, přidává do levných barevných limonád.

MUDr. Zlatko Marinov z pražské motolské nemocnice varuje, že aspartam je karcinogenní a poukazuje na nové studie, které vypracovávají evropští specialisté. Podle nich bychom se měli umělým sladidlům vyhýbat. To platí především pro děti a těhotné ženy. Co je na tom pravdy? Opět platí, že nebezpečná být mohou, ale jen pokud to s jejich množstvím opravdu přeháníte.

Víte,že...

I klasický cukr zabíjí lidi? Že se mu někdy přezdívá také »bílá smrt«? Ročně zemře mnoho lidí právě v důsledku obezity. Umělá sladidla by mohla alespoň částečně tento problém vyřešit. Pokud chcete, klidně si svou kávu oslaďte umělým sladidlem, nezabije vás to. Všeho ale s mírou.