Přípravy na vánoční svátky vrcholí, avšak mnohdy kvůli nim hrozí i nebezpečí úrazu. Nejenže je zapotřebí dbát zvýšené pozornosti při zapálených svíčkách, pečení nebo smažení kapra, ale rovněž při samotném předvánočním úklidu. Podle lékařů je totiž polovina pacientů v nemocnici právě kvůli úrazům, které si přivodili úklidem během Vánoc. Neuvěříte, co se všechno může stát.

Ve videu na YouTube, na kanálu POD VLIVEM ČOKOLÁDY, se můžete dozvědět hned několik tipů pro rychlejší a efektivnější úklid domácnosti:

Zdroj: Youtube

Pád z výšky

Nejčastější úrazy během předvánočního úklidu se stávají převážně při mytí oken, věšení vypraných záclon nebo utírání prachu z horních polic a skříní. Rozviklaná židle totiž může mít na svědomí nepříjemný pád, který ve většině případů končí poraněným zápěstím, páteře v bederní oblasti či dokonce nepříjemnou zlomeninou u starších osob. Pokud se tedy chystáte uklízet ve výškách, raději požádejte někoho o pomoc.

Spěch při úklidu

Vánoce se každým dnem blíží a vy nemáte všechno připravené a hotové? Není to důvod k panice! Během spěchu se může stát spousta nepříjemných věcí, které vám přípravy dokážou ještě více zkomplikovat. Třeba při vytírání dejte pozor na mokrou a kluzkou podlahu.

Zapojení elektrických přístrojů

Máte elektrické přístroje pomáhající s úklidem tak dlouho, že už si ani nepamatujete, kdy jste si je pořídili? V takových případech nemusí být v ideálním stavu, a proto můžou začít probíjet. Pokud si nejste jistí, zda je daný přístroj v pořádku, raději neriskujte vznícení zásuvky, o kterou byste se mohli vážně popálit.

Rozbití skla

Během domácího úklidu určitě leštíte i skla a zrcadla. Při této činnosti rovněž musíte dávat pozor, aby nedošlo k jejich rozbití. Sice se říká, že střepy přinášejí štěstí, ale také se o ně můžete snadno pořezat. Pokud se vám stane, že sklo či zrcadlo rozbijete, veškeré střepy opatrně ukliďte, a poté podlahu ještě zameťte nebo vysajte.

Vlastní ošetření drobných ran

Ne všechny pády a úrazy si hned vyslouží přímou jízdenku do nemocnice. Některá poranění totiž mohou být jen lehká, a proto si je zvládnete ošetřit i sami doma. Na malé pohmožděniny, povrchové ranky či podvrknutí většinou postačí studený obklad, po němž dané místo přelepte náplastí nebo obvažte elastickou bandáží. Poté postiženému místu dopřejte klidový režim, který by vám doktor jistě také doporučil.

Související články

Zdroje: tn.nova.cz, ceskykutil.cz, dezinfekce-betadine.cz