Dobrým řešením pro rozumné topení jsou termostatické ventily.
Zdroj: Peter Gudella / Shutterstock.com

Drobné i větší vychytávky, které zvednou teplotu v bytě a šetří peníze za topení

Nejen velké investice, jaké představuje nákup nového kotle, kamen výměna oken či dveří, ale i zdánlivé maličkočkosti pomohou šetřit energie a tím i naše úspory. Inspirujte se, kde a jak ještě můžete ušetřit s minimálními náklady.

Každý jsme sice trochu jinak teplomilný, ale obecně se má za to, že v obývací místnosti by mělo být 21 °C, v kuchyni 20 °C, v předsíni a na chodbách 18 °C, na schodišti 15 °C a nejtepleji v koupelně: 24 °C.

Nízká teplota nám není příjemná a ani nám nesvědčí. V chladnu a ve vlhku se daří plísním, které mohou výrazně narušit imunitní systém.

Větší teplo je ovšem dražší. Už jeden stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie o 6 %. Spotřebu však můžeme i snížit — volbou vhodného topidla, zateplením a dalšími opatřeními. Některá jsou zásadní a vyžadují velkou investicí, jiná lze uskutečnit snadněji.

Termostatické ventily

Dobrým řešením pro rozumné topení jsou termostatické ventily. Uspoří 15 až 20 %. Návratnost investice je přibližně 1,5 roku. Termostatická hlavice automaticky reaguje na změny teploty v místnosti a přivírá či otevírá průtok. Životnost kvalitních a správně nainstalovaných termostatických ventilů se odhaduje na minimálně 25 let.

  • Vedle ventilů s kapalinovou náplní existují i dražší hlavice s paroplynovou náplní, které reagují na změnu teploty rychleji, a to až o desítky minut dříve.

Izolace stěny za radiátorem

Tepelněizolační kovová fólie nalepená na tenkém pásu pěnového polystyrenu za teplovodní radiátor slouží k úspoře tepla vyzařovaného topným tělesem. Fólie odráží do místnosti 91 % sálavého tepla.

Díky těmto vlastnostem fólie uspoří až desetinu tepla potřebného na vytápění místnosti. Tam, kde nelze regulovat spotřebu paliva, se instalací této fólie zvýší teploty v místnosti o 0,8 až 4,4 stupně.

S dobrým utěsněním lze dosáhnout i zdravějšího vzduchu, protože můžeme krátce a intenzivně větrat. S dobrým utěsněním lze dosáhnout i zdravějšího vzduchu, protože můžeme krátce a intenzivně větrat. Zdroj: CTatiana / Shutterstock.com

Silikonové těsnění

V řadě domácností se značná část tepla ztrácí netěsnostmi ve dveřích a v oknech. S dobrým utěsněním lze dosáhnout i lepšího a zdravějšího vzduchu, protože můžeme krátce a intenzivně větrat. Čerstvý chladný vzduch se brzy zahřeje. 

K utěsnění oken a dveří můžeme použit různé systémy

  • Polyetylenové těsnění nalepíme na vnitřní stykové hrany křídel.
  • Nejlepší zkušenosti, aspoň pokud jde o kvalitu a životnost, jsou se silikonovým těsněním vkládaným do frézovaných drážek.

Když například dobře utěsníme starší okna a dveře v rodinném domě, snížíme spotřebu energie k vytápění zhruba o šestinu.

Dvojitá a trojitá skla

Úniku tepla zabrání též okna s dvoj nebo trojsklem. Pokud máme kvalitní rám, můžeme vyměnit pouze skla. Pro tyto účely existují různé typy skel, některá jsou opatřena vrstvou mnohonásobně snižující vyzařování tepla.

Při výběru oken zvážíme, zda pořídíme dvojskla nebo rovnou trojskla. Při výběru oken zvážíme, zda pořídíme dvojskla nebo rovnou trojskla. Zdroj: izikMD / Shutterstock.com

U trojskel lze nahradit prostřední sklo speciální fólií. Takové sestavy skel mají asi jedenapůlkrát lepší izolační vlastnosti než obdobná dvojskla.

Zasklená lodžie

V jedno bytovém družstvu v Orlové svého času porovnávali ekonomickou návratnost domů celkově zateplovaných s domy, kde byly pouze zaskleny všechny lodžie. V prvním případě byla návratnost investic spočítána na 26 let, ve druhém do devíti let. Zasklení lodžie přineslo snížení nákladů za otop v jednom bytě až o polovinu.

Lodžii se dá zasklít pomocí lehké konstrukce, jejíž obvodový rám tvoří tenkostěnný uzavřený hliníkový profil. Skla silná 6 mm jsou osazena do zasklívacích profilů, polovina jich je napevno zatmelených, druhá je posuvná. Skleněné tabule, chráněné průhlednou lištou z plastu, pojíždějí po kluzné podložce.

Jiné úspory

Podlahové vytápění je v provozu efektivnější než klasické radiátory zavěšené na zdi. Zvolíme-li automatickou regulaci, budou úspory ještě zřetelnější.

Trubky podlahového vytápění před zalitím betonem. Trubky podlahového vytápění před zalitím betonem. Zdroj: Rigamondis / Shutterstock.com

Musíme však pečlivě spočítat náklady a zvážit návratnost; instalace radiátorů vyjde levněji. Do úvahy musíme vzít způsob užívání vytápěných místností. Podlahovému topení trvá poměrně dlouho, než prostor optimálně zahřeje, proto se nehodí do víkendových objektů. Provozně nejúčinnější a zároveň nejúspornější je kombinace systému pod podlahou a systému radiátorů.

Akční letáky