Ideální řešení, když se vám zdá nějaká místnost vašeho domova trochu pochmurná, je dát do dané místnosti nějakou rostlinu. Trocha zeleně může vytvořit příznivou a klidnou atmosféru, a tím do pokoje vdechnout trochu života a barvy.

Pěstování doma může být v nějakých případech lehce složitější, jelikož rostliny nebudou mít dostatek přirozeného slunce, ale když se o pokojovky budete dobře starat, přinesou vám i vašemu domu řadu výhod.

Video o vychytávkách na péči o pokojové rostliny najdete na Youtube kanále DOMÁCÍ ZAHRADNÍK:

Zdroj: Youtube

Užitečné pokojové rostliny

Pokud si chcete do bytu pořídit krásnou, a zároveň užitečnou pokojovou rostlinu, ideální je sáhnout po některé z následujících pěti. První je zlatý pothos, který není nijak náročný na pěstování v interiéru. Je velice odolný vůči suchu a nevyžaduje vysokou vlhkost. Kromě své nenáročnosti má i výhody, co se vašeho zdraví týče. Může vám například pomoci zlepšit hladinu kyslíku v krvi, dýchací potíže, bolesti hlavy nebo podráždění očí.

Další velice užitečnou rostlinou, kterou si můžete pořídit do vašeho domu, je aloe. Ta je sice trochu složitější a vyžaduje více péče, ale stojí za to. Pokud budete chtít využít všechny její výhody, budete se o ni muset dobře starat a sklízet gel z jejích listů.

Ten má nespočet výhod pro pokožku a její změkčení. Může vám také pomoci v případě popálenin a různých poruch kůže. Potřebuje hnojit jednou měsíčně a má ráda teplo. Během teplých měsíců potřebuje zalévat dvakrát až třikrát týdně.

Levandule a vavřín

Pokud byste chtěli do vašeho domova přinést trochu uklidňující a jemné atmosféry, určitě sáhněte po levanduli. Je potřeba, abyste ji umístili tak, aby byla orientovaná na jih, a aby měla dobrý příjem slunce.

Když ji zaléváte, nechte jako první půdu vyschnout. Každé 4 týdny pak půdu přehnojte. Čím se vám levandule odmění? Kromě její jemné a aromatické vůně vyniká pro své léčebné, dezinfekční a zklidňující účinky.

Další skvělou rostlinou, kterou můžete pěstovat i doma, je vavřín. Tomu prospívá kvalitní zemina, či kokosové vlákno, daří se mu na slunci i ve stínu a během vegetačního období je třeba jej hnojit dvakrát do roka. Má veliké zdravotní výhody, například snižuje hladinu cukru v krvi a oplývá antibakteriálními účinky.

Tymián

Poslední výhodnou rostlinou do vašeho domova je tymián. Ten je oblíbený především v kuchyni, ale má spoustu jiných výhod než jen, že je skvělým kořením. Má i léčivé účinky a dokáže vám pomoci například od kašle, vypadávání vlasů, a dokonce i snižuje riziko demence.

Na pěstování není nijak zvlášť náročný. Má rád teplo, a proto by měl být alespoň pět hodin denně vystaven na místo, kam dochází přímé slunce. Zalévat potřebuje, když mu vyschne půda, je však potřeba být opatrní, abyste nepřelili kořeny. U tymiánu není potřeba hnojení.

Související články

Zdroje: scanquilt.cz, zesemen.cz