V případě, že byste měli krásně prostřenou štědrovečerní tabuli a došlo by k nepříjemné nehodě, kdy jsou na vánočním ubrusu nehezké skvrny, nepropadejte panice. Všechno se dá zachránit a důležité je, nenechat si zkazit takovou malicherností náladu. Stačí jen ubrus správně ošetřit a brzy ho budete moci opět použít. Jak na to a co vám k tomu pomůže?

Jak vypraný vánoční ubrus ještě vylepšit pomocí adventně vypadajícího kapesníku, se podívejte na videu z YouTube kanálu Basteln mit Papier: Craft ideas:

Zdroj: Youtube

Jednejte ihned

Jakmile už dojde k nehodě a ušpinění ubrusu, jednejte co nejdříve a nenechte skvrny zbytečně zaschnout. Nejprve vložte pod inkriminovaná místa papírové ubrousky, aby nedošlo i ke znehodnocení stolu. Rozlitou tekutinu pak z lícové strany rychle vysajte dalším ubrouskem.

Na řadu přichází jedlá soda

Na špinavá místa po sejmutí ubrusu ze stolu naneste směs, kterou si během chvilky vytvoříte ze 2 lžic jedlé sody, 1 lžíce saponátu a stejného množství vody. Pokud bude hustá, přidejte pár kapek vody navíc. Pastu nechte alespoň 20 minut působit a pak místo jemně promněte mezi prsty, vložte ubrus do pračky a perte na program dle náležitého materiálu.

Jak na odolné skvrny

Pokud se jedná o skvrny, které z ubrusu jen tak nepustí, zkuste kombinaci několika účinných surovin. Smíchejte dohromady 1 lžíci saponátu se 2 lžícemi jedlé sody a 3 až 4 lžícemi peroxidu vodíku. Čistící účinnou směs naneste následně na špinavá místa a nechte ji 15 minut působit. Poté ubrus vyperte běžným způsobem.

Objevuje se skvrna i po vyprání?

V případě, že skvrny nezmizí ani po předchozích tipech, zkuste roztok složený z jednoho dílu čpavku zředěného vodou a jednoho dílu alkoholu.

Tipy na konkrétní skvrny

Vsaďte i na pomocníky, kteří fungují na původce skvrn. Pokud náhodou doma potřísníte ubrus červeným vínem, neváhejte jej posolit solí a po chvíli polít minerálkou. Jakmile půjde o skvrny po čaji, pokapejte je okamžitě citrónovou šťávou a následně je očistěte teplou vodou. Na pivo je nejlepší již zmiňovaný čpavek s alkoholem, a na skvrny od kakaa či kávy studená voda se solí.

Obecně na mastné fleky můžete použít jako první pomoc i hladkou mouku, nechte ji chvíli působit a následně ji vysajte. Na skvrny od ovocných džusů lze využít citronovou šťávu, na ty od ovoce zas kyselé mléko. A pokud vánoční ubrus snad potřísníte voskem ze svíček, nechte jej zaschnout a následně ho vyžehlete přes piják, nebo ho vložte do mrazáku a následně ztvrdlý vosk odloupněte. Jako poslední krok vždy ubrus vyperte a usušte běžným způsobem.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.primanapady.cz, www.kupi.cz