obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční úklid: Nestresujte se zbytečně

Listopad se chýlí ke konci a o blížících se Vánocích nás neúnavně informují reklamy i výzdoba v obchodech a na ulici. Vánoční úklid je postrachem mnoha domácností, které se vyděšeně třesou před zoufalou matkou a manželkou pobíhající se smetákem. Poradíme, jak na vánoční úklid, aby bylo vše včas hotovo a co se dá stihnout na poslední chvíli. A když se ukáže, že udržet byt bez poskvrnky bude letos zase nemožné? I to zvládnete, vánoční pohoda je přece to nejdůležitější.

Někdo si svátky bez naklizeného bytu nedovede představit, jiný zase čerpá poklid Vánoc z atmosféry okolo a trocha nepořádku mu nevadí. Přesto každý z nás se před přívalem návštěv snaží byt alespoň trochu „pofackovat“. Abyste se zbytečně nestresovali, je dobré s přípravou na svátky začít už teď. Uklidit si už v listopadu a udržet byt jako z cukru až do Vánoc se zdá nemožné, ale provést základní větší úklid co nejdříve se vyplatí, zajistí vám to poklidnější advent i vánoční čas.

Velký úklid je příležitost k třídění

Do uklízení se každý nehrne, ale většina z nás chce mít domov před svátky nablýskaný a provoněný. Pro ty z vás, kteří chtějí úklid vzít opravdu z gruntu, přinášíme několik rad a předvánoční úklid už nebude žádný problém.

Čas od času je potřeba si udělat pořádek ve skříních a poličkách, všechny věci přebrat, vytřídit ty nepotřebné, pozapomenuté posunout dopředu a staré a rozbité vyhodit nebo poslat dál. Konec roku je k tomu ideální čas, rok se bude uzavírat a nový začínat, odlehčete si tedy od zbytečných předmětů. Přeci jenom o Vánocích do vašeho domova přibudou nové věci a bude dobré jim udělat místo. Proberte spíž, poličky v koupelně i šatní skříň. Nepotřebné kousky roztřiďte, něco spravte, něco dejte na charitu a zbytek vyhoďte. Interiér zahlcený věcmi působí těžkopádně a špatně se udržuje, lapače prachu v poličkách omezte na minimum.

Srdce domácnosti

Na úklidu koupelny si dejte opravdu záležet. Koupelně věnujte pozornost Zdroj: Shutterstock.com / Maryna Pleshkun

Před samotným úklidem si také promyslete postup, co je potřeba udělat jako první a co až potom. Nejfrekventovanější místnosti jako je kuchyň a koupelna vám zaberou nejvíce času. V kuchyni je potřeba vyklidit kuchyňskou linku a vytřít ji, stejně tak přerovnat a vymýt lednici. Největším nepřítelem je v kuchyni mastný prach, který se usazuje na poličkách a nádobí. Umyjte ho teplou vodu se saponátem. Zašedlé spáry mezi dlaždičkami vyčistíte pomocí kypřícího prášku, nasypete jej na vlhký hadřík, nanesete na spáry, necháte působit a následně omyjete. Na čistění koupelnových a kuchyňských baterií je nejlepší ocet nebo citrónová šťáva, skvěle odstraní skvrny od vodního kamene. V koupelně nezapomeňte vyleštit zrcadla, omýt kachlíky, vyprat koupelnovou předložku a samozřejmě vydrbat záchod.

Neberte to od podlahy

Při úklidu platí jedno základní pravidlo, uklízíme od shora dolů. Vymeťte pavučiny, odstraňte prach ze skříní a poliček, vyluxujte i vzdálené rohy. S prachem boj asi nevyhrajete, usazuje se stále a do Vánoc se s ním jistě ještě utkáte. Bude však už stačit jen lehká údržba.

prach Vymeťte kouty Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nezapomeňte ani na lustry a vypínače, svítidla jsou plná prachu a vypínače ohmatané a zamaštěné. Vaše pozornost by se měla soustředit také na vyprání a výměnu textilií, povlečení, povlaků na polštářky a záclon. Koberce vysajte a čalouněný nábytek vytepujte. Na závěr všechny podlahy vytřete a můžete se vrhnout na vycíděnou sedačku a po zásluze odpočívat. Na úklid jakékoli části svého příbytku najdete množství babských rad a doporučených prostředků, můžete užít jak chemická čistidla nebo si poradit pouze s kuchyňskou chemií.

Nestíháte velké gruntování? 

Pokud naplánovaný úklid nedopadne podle vašich představ, nepropadejte panice. Nejdůležitější na Vánocích je pohoda a milá atmosféra. Návštěva si jistě nevšimne, že vaše klika nezáří v plném lesku a že na třetí poličce vlevo jste neutřeli prach. Využijte několik triků pro rychloúklid a za pár minut se pyšněte svou naklizenou domácností. Nejprve odkliďte vše, co působí rušivým dojmem – po

Návštěvy přichází za vámi, ne na inspekci úklidu Návštěvy přichází za vámi, ne na inspekci úklidu Zdroj: Shuttestock.com / DGLimages

házené oblečení, koš s nevyžehleným prádlem nebo vytříděný odpad. Uložte to pěkně mimo zraky návštěvy, do skříní nebo do komory.

Potom utřete prach na viditelných místech, jako je konferenční stolek, televize nebo počítač. Vyleštěte zrcadlo v zádveří, suchým hadříkem přeleštěte umyvadlo a baterii v koupelně a umyjte záchod. Na umývaní oken zapomeňte, stejně se v podzimních plískanicích dlouho čistá neudrží. A zbytek místností před návštěvou prostě zavřete a odlákejte jejich pozornost cukrovím a svařákem.

Akční letáky