Sklokeramickou varnou desku nelze vždy uhlídat, aby zůstala zcela neporušená. Malé škrábance jí totiž mohou způsobit i pouhé hrnce, pánve či nádobí. I přesto se s tím dá něco dělat, pokud nejsou škrábance nijak zvlášť hluboké. Za vyzkoušení těchto domácích triků nic nedáte a s výsledkem budete více než spokojeni!

Na tomto videu můžete vidět, jak se lze opatrně zbavit nevzhledných škrábanců na indukční desce:

Zdroj: Youtube

Očištění před i po vaření

I když se může zdát, že je deska čistá, stejně byste ji měli před každým použitím otřít. Díky tomu se zbavíte částic prachu a nečistot, které povrch desky mohou poškrábat. Navlhčeným hadříkem proto otřete indukční desku a poté ještě jednou, ale dosucha. To platí i během a po vaření, kdy vám může na desku cokoliv ukápnout.

Vyhlazení zubní pastou

Pokud jste lehce poškrábali sklokeramickou varnou desku, vezměte si na pomoc trochu zubní pasty. Tu stačí nanést na škrábance a jemnými pohyby povrch leštit. Rozhodně nepoužívejte příliš velkou sílu, abyste desce naopak neuškodili. Na závěr už jen otřete papírovou utěrkou a povrch se bude zase jen lesknout.

Pasta z jedlé sody

Dalším účinným trikem je použití pasty z jedlé sody. Rozmíchejte v malé misce dvě lžičky jedlé sody s jednou lžičkou vody. Pasta musí být hladká a mokrá. Pokud bude jen trochu hrubá, přimíchejte ještě vodu. Pastu nanášejte na škrábance měkkou houbičkou nebo navlhčeným hadříkem. Na povrch nijak netlačte. Po zaschnutí setřete povrch čistým hadříkem.

Ocet na duhové skvrny

Během používání se můžou na desce vytvořit různé skvrny, které z určitého úhlu pohledu vytváří duhový efekt. Na jejich vyčištění vám postačí navlhčený hadřík v octové vodě. Po vyleštění otřete povrch desky ještě čistým hadříkem, aby byla varná deska absolutně čistá. Na duhové skvrny můžete použít rovněž jakékoliv čistící prostředky, ale nezapomeňte je nakonec pečlivě otřít, aby při použití desky nedošlo k jejímu poškození.

Hravě na odolnou špínu

Nedaří se vám indukční desku dokonale vyčistit? Pokapejte zaschlou špínu citronovou šťávou, nechte pár minut působit a poté ji i se špínou jednoduše setřete. Na velmi odolné nečistoty si připravte směs z mycího prostředku, prášku do pečiva a peroxidu vodíku. S touto směsí vyleštíte povrch raz dva! Posledním trikem je pasta ze sodovky a kuchyňské soli. Hladkou pastu naneste na nečistoty a po půl hodině působení otřete.

Související články

Zdroje: primanapady.cz, alza.cz, krostrade.cz