Parádně uklizený domov, pravidelná aktivita na čerstvém vzduchu, pohyb a zdravý jídelníček. Myslíte si, že přesně tohle je recept na zdravý způsob života? Částečně ano. Ať se snažíme sebevíc, nebo možná právě proto, vystavujeme se každý den působení karcinogenních látek, které nás ohrožují na životě. Tyto věci má doma naprosto každý a používá je takřka denně!

Obyčejné, přesto nebezpečné

Najdeme je v koupelně, kuchyni i v ložnici. Zkrátka v každé místnosti. Paradoxní je, že si je domů pořizujeme v domnění příznivých účinků na naše zdraví. Opak je ale pravdou.

Jaké předměty a látky mohou být potenciálně karcinogenní se podívejte ve videu na YouTube na kanálu DNAndrea:

Zdroj: Youtube

Škodlivé osvěžovače

Snad mezi nejhorší pomocníky v domácnosti patří osvěžovače vzduchu. Drtivá většina z nich může mít karcinogenní účinky. K velkému překvapení se mezi ty nebezpečné řadí i osvěžovače vzduchu s nálepkou přírodní a neparfémované. Ani ty nejsou bezpečné. Chcete-li provonět domácnost a kuchyň, zapomeňte na tyto pomocníky obsahující nebezpečné ftaláty. Ty se do těla dostávají dýcháním a mohou vám způsobit velmi vážné zdravotní potíže.

Trik s pemzou

Osvěžovač vzduchu si můžete vyrobit přírodní, za pomoci esenciálních olejíčků. Úžasný je trik s pemzou. Stačí na ni nakapat trochu olejíčku a umístit, kam chcete. Vůně se bude postupně uvoňovat do prostoru.

Doba umělá

Skutečnou hrozbou jsou i plastové materiály. Zbystřit byste měli v případě, že používáte plastové závěsy v koupelně nebo PVC uvnitř interiéru. Polyvinylchlorid může do svého okolí uvolňovat toxiny, které nejen že působí rakovinotvorně, ale ovlivňují náš reprodukční systém, mohou mít vliv na dýchací ústrojí a jejich škodlivost se může projevit i kožními obtížemi.

Nebezpečná romantika

Romantika při svíčkách je krásná věc. Povzbudí vztah, vytáhne vás z denní rutiny. Zároveň se pro vás ale může stát potenciálním nebezpečím. Spousta klasických svíček při svém hoření uvolňuje extrémně nebezpečné částice. Ty mají dokonce silnější ničivější účinek než částice z výfukových plynů nafty.

Občasné zapálení svíčky vás s největší pravděpodobností zcela neohrozí. Pokud si ale budete romantiku při svíčkách dopřávat s železnou pravidelností a v nevětrané místnosti, negativní vliv na vaše zdraví by to již mít mohlo.

Pozor na kuchyňské náčiní

Velkou hrozbou jsou také kuchyňští pomocníci. Zejména kuchyňské náčiní z plastu, které však dnes a denně používáte při přípravě horkých pokrmů. Z takových míchaček, obraceček a naběraček se uvolňují aromatické aminy a ty pak ve styku s potravinami dokážou napáchat zdravotní paseku. Pokud tedy takové pomocníky doma máte, zvažte, zda by nebylo lepší je vyměnit za dřevěnou klasiku.

Související články

Zdroje: 1001ideja.si, www.dtest.cz