Zdroje: www.bhg.com, fresh.iprima.cz

Ceny rostou a vajíčka se stávají luxusním zbožím

I když jistě můžeme spílat kdekomu, že jsou ceny potravin vysoké, jedním dechem nutno dodat, že například diskutovaná vejce podražila či jsou dokonce nedostatkovým zbožím v mnohých zemích světa. Vtipy o nezvykle drahých vejcích kolují Evropskou unií, Británií, Spojenými státy i některými zeměmi severní Afriky či Blízkého východu.

Kdy jindy, než právě nyní platí to, že byste neměli do obchodu chodit hladoví, měli byste plánovat přípravu jídel, nekupovat nepotřebné věci a potraviny bezezbytku zpracovat či uskladnit.

Se svými tipy na to, jak ušetřit se podělila také Rézina Kudrnatá. Které fígly má v rukávu ona?

Zdroj: Youtube

Jak se vyhnout nákupu drahých vajec?

Ceny za tucet vajec se samozřejmě mění stát od státu, kde je různá kupní síla i životní úroveň, za určitých podmínek je možné získat vejce v různě výhodných cenových nabídkách a akcích, takže to opravdu nelze jednoduše srovnávat.

Pokud máte rádi šokující nadpisy a prohlášení, mohlo by vás potěšit, že například v Kalifornii se cena jednoho vejce v lednu 2023 pohybovala i okolo 13 Kč, nicméně běžný průměr napříč Spojenými státy je okolo poloviny této ceny.

Chcete se vyhnout nákupu vajec? Nevzdávejte se pečení a nahraďte vejce jinými surovinami. Poradí vám Anna ve svém videopříspěvku:

Zdroj: Youtube

Slepice i vejce v nesnázích

Na vině nejsou jen ceny energií, nedostupných levných obalových materiálů či vysokých nákladů na dopravu, ale také fakt, že se mnohé chovy setkaly s výskytem ptačí chřipky. Jak jistě víte, toto onemocnění postihující ptáky a za určitých situací přenosné i na člověka není tolerováno, a tak dochází k likvidaci nejen vajec, ale také celých chovů drůbeže. Na americkém trhu jde o nejhorší epidemii ptačí chřipky v historii, v Evropě si krizí prošlo Nizozemsko už minulý rok, nyní jsou nejvíce postiženy mnohé oblasti Francie, Německa i Polska.

Související články